VIDEO Un imn cantat de fanii lui Schalke 04 i-a scos din sarite pe musulmani

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2009, 16:25 Sport | Fotbal

Fanii lui Schalke 04 i-au infuriat pe musulmani.
Foto: BBC
"Mohamed a fost un profet care habar nu avea despre fotbal" asa suna versurile cantecului care i-a iritat pe musulmanii din intreaga lume, anunta bbc.co.uk. Clubul german Schalke 04 a primit sute de e-mail-uri de la musulmani revoltati din intreaga lume motiv pentru care au cerut sfatul unui expert in obiceiurile islamice pentru a stabili daca acest cantec reprezinta o insulta.

Cantecul suporterilor lui Schalke a devenit o mare problema in Germania. Politia din Gelsenkirchen a anuntat ca ia in serios plangerile musulmanilor, in timp ce presedintele Consiliului Central al Musulmanilor din Germania, Aiman Mazyek, a spus ca nu va cere interzicerea cantecului.

Potrivit ziarului on-line, Deutsche Welle a publicat un material conform caruia cantecul a fost scris in 1924 si nu se stie cand au aparut versurile care fac referire la Mohamed. 

Vezi aici cantecul suporterilor lui Schalke 04


Citeste mai multe despre   























2647 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    hallal (Miercuri, 5 august 2009, 16:32)

    lopae [anonim]

    iisus tocmai urcase si statea cu ta-su la o cafea. peste vreo 700 de ani suna cineva la usa. se uita iisus pe vizor si-l vede pe mohamed. zice: "tata, ce-i cu asta? ai comandat tu shaorma?"
    • -7 (11 voturi)    
      De unde cafeaua? (Miercuri, 5 august 2009, 16:55)

      vio [anonim] i-a raspuns lui lopae

      nu tot de la un musulman?
      • +7 (7 voturi)    
        de la etiopieni (Miercuri, 5 august 2009, 18:22)

        Locke [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Cafeaua a fost descoperita de un trib din Etiopia, istorie apocrifa - nu se scrie nicaieri daca respectivii erau suniti, crestini ortodocsi sau animisti. Mai studiaza.

        In rest bancu' e tare, cei doi puteau sa fie la o sticla de vin, poanta tot aia e.
        • -5 (5 voturi)    
          Dar o gluma cu Holocaust stii? (Miercuri, 5 august 2009, 19:00)

          vio [anonim] i-a raspuns lui Locke

          Daca tot e sa glumim cu ceea ce unii iau in foarte serios.
          • +5 (5 voturi)    
            Sensibilitate (Miercuri, 5 august 2009, 20:15)

            Locke [utilizator] i-a raspuns lui vio

            Hai sa nu fim atat de sensibili, poanta bancului e un apropo la ceva real si f. cunoscut: cei mai multi proprietari de shaormerii din Europa sunt din lumea araba/turca. Shaormele nu-s rele, d'aia e si bancu' amuzant, chit ca Mahomed e baiatu' cu livrarea. Sunt si bancuri cu Iisus la fel de haioase, si o colectie uriasa cu rabini, preoti si pastori.
            • 0 (0 voturi)    
              Shaormeria internationala (Joi, 6 august 2009, 12:22)

              Umor grobian [anonim] i-a raspuns lui Locke

              Shaormeriile sunt un fel de geshefturi arabe. Pun orice acolo si vand la toata lumea.
      • +2 (2 voturi)    
        nu tati de la un brazilian... (Joi, 6 august 2009, 9:56)

        ci ciong [anonim] i-a raspuns lui vio

        si mai dai in .sharmuta... pe musulmani si pe toti care se simt lezati... de un grup de oameni normali care isi exprima opinile in mod normal
  • +20 (20 voturi)    
    daca (Miercuri, 5 august 2009, 16:48)

    lorand [anonim]

    Daca in cintec ar fi fost vorba despre Isus s-ar fi revoltat cineva? Nu cred. Cand este vorba de musulmani tremuram de frica sa nu cumva sa-i suparam, dar pe crestini ii ofensam fara sa mai credem ca asta ar deranja pe cineva.
    • +20 (20 voturi)    
      Sa ne lase (Miercuri, 5 august 2009, 17:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui lorand

      Mai duca-se... cu tot cu Mahomed al lor. Niste primitivi care venereaza un alt primitiv. Probabil as fi omorat daca as spune asa ceva in fatza unor musulmani, insa eu m-am saturat de ei. Orice spunem ii jigneste. Orice gest e deranjant.
      Poate ar trebui sa luam atitudine si sa le impunem liberatea cuvantului.
      Daca un ateu imi zice: bai, mai plimba ursul cu Iisus al tau, eu nu o sa ii sparg aluia capul. Insa daca ii zici asta unui musulman... cam naspa.
      Sa ma lase in pace primitivii ghidati de clovnul ala cu turban!
    • +6 (8 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 5 august 2009, 17:49)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui lorand

      Dar aduc si eu mentiunea ca... crestinii il injura regulat pe Dumnezeu. In rest... cine nu e musulman e discriminant, cine nu e ungur e xenofob, cine nu e tigan e rasist, etc.
      • +3 (3 voturi)    
        Parerea mea (Miercuri, 5 august 2009, 22:39)

        emigrantul [anonim] i-a raspuns lui uwe

        Eu am vb. cu un marocan si l-am intrebat daca si la ei oamenii injura profetii, mi-a zis ca da, probabil nu-i chiar ca la noi, dar sigur la suparare ataca si chestii sfinte.
    • -3 (3 voturi)    
      Isus? (Miercuri, 5 august 2009, 18:58)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui lorand

      Stii sa se cante pe stadioane sau in alte locuri publice cantece ironice sau vulgare cu Isus ca subiect? Daca da, pune un link ca sunt foarte curios.
  • +5 (9 voturi)    
    sa le explice... (Miercuri, 5 august 2009, 16:56)

    egroeg [anonim]

    nemtii musulmanilor ca pe vremea lui Mahomed fotbalul inca nu se inventase...au facut-o englezii mult mai tarziu,asa ca nu-i vina lui Mahomed ca la vremea lui habar n-avea de fotbal...
  • +17 (17 voturi)    
    Musulmanii sunt prea agresivi si tupeisti (Miercuri, 5 august 2009, 17:42)

    Camila lui Mahomed [anonim]

    ce nesimtire, acum trebuie sa rescriem orice, carti de istorie, legi, imnuri de cluburi de fotbal, doar pt. ca asta ar 'deranja" niste retarzi care cred in doctrine medievale, "elaborate" de camilari analfabeti in mijlocul unor triburi semi-nomade printr-un desert.

    E incredibil pana unde se poate ajunge cu dictatura ipocrita a "politicului corect".

    Partea buna e ca asta va dezgusta sute de mii de fani germani ai lui Schalke, si milioane de germani isi vor intari opinia ca islamul e o religie intoleranta si violenta !

    Apare destul de clar ca islamul n-are ce cauta prin Europa, e o religie complet straina de spiritul de libertate al europenilor.
    • -4 (4 voturi)    
      mi se pare ok (Joi, 6 august 2009, 1:10)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Camila lui Mahomed

      sa-si revizuiasca versurile pentru ca implica un personaj religios in fotbal, musulmanii doar isi apara religia, cam violent dar o apara bravo lor
      • +5 (5 voturi)    
        de acord, dar... (Joi, 6 august 2009, 9:44)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui cristi

        sa si-o apere in tarile de origine, nu in Europa! e chiar culmea cum pretind acesti alogeni TOLERATI ca europenii sa-si adapteze pana si vorbele la pretentiile lor! nu le place? roiu catre desertul natal, unde se poate manifesta cu zbierete, se ard steaguri, etc!
  • +14 (14 voturi)    
    am murit de ras (Miercuri, 5 august 2009, 17:43)

    romanul [anonim]

    Mintea omului este inventiva rau, pacat ca musulmanii nu inteleg gluma.
  • +11 (11 voturi)    
    bravo mai... (Miercuri, 5 august 2009, 17:58)

    liviu_ [utilizator]

    musulmanii astia se supara cam des...
    s-au prins ca ne e frica de atentatele lor si acum, de fiecare dca cand zice cineva de ai lor se supara si ne sperie ca ne arunca bomba...
    in schimb ei nu au nici o jena sa isi bata joc de celelalte religii...
    eu m-am cam satura de arabi...
  • +13 (13 voturi)    
    serios? (Miercuri, 5 august 2009, 18:17)

    io [anonim]

    s-au ofuscat saracii de ei?
    si cu crestinii pe care i-au ars de vii cu tot cu case si biserici, doar ca aveau alta religie, cum ramine?
    sincer sper ca UE sa dea o directiva de interzicere a islamului.
    la fel cum interzic nazismul si alte manifestari extremiste.
  • +3 (3 voturi)    
    sa distram galeria ... (Miercuri, 5 august 2009, 19:27)

    the [utilizator]

    Unul din portarii de la Schalke 04 se numeste ...
    Mohamed (Amsif)
    20 de ani, nascut in Germania din familie de marocani ...
    O fi cântând si el imnul respectiv, sau credeti ca protesteaza cu mandrie islamista ?
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 5 august 2009, 20:29)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui the

      Aio mare dreptate ...si nu-i singurul!
      Ca sa nu mai zic ca Schalke, este "echipa turceasca". ( DUPA ORIGINEA SUPORTERILOR CARE VIN LA MECI).
  • +7 (7 voturi)    
    furtuna in pahar cu apa (Miercuri, 5 august 2009, 20:11)

    ionel [anonim]

    textul de fapt e de fapt chiar pozitiv fata de musulmani.

    pasajul complet cu referire la Mohamed e:

    MOHAMMED WAR EIN PROPHET
    DER VOM FUßBALLSPIELEN NICHTS VERSTEHT
    DOCH AUS ALL DER SCHÖNEN FARBENPRACHT
    HAT ER SICH DAS BLAU UND WEIßE AUSGEDACHT

    Mohamed a fost un profet
    care habar n-avea de fotbal
    dar din intraga fumusete si maretie a culorilor
    si-a ales albastrul si albul (culorile lui Schalke).

    Deci din text reiese ca Mohamed (nu Isus, nu Dumnezeu) ar fi creat sau ales culorile lui Schalke. Nu vad care e ofensa adusa musulmanilor.

    Oricum reprezentantul musulmanilor din germania a spus ca n-are nici o problema cu textul. Nu inteleg de ce se face o furtuna intr-un pahar cu apa, si din tantar armasar.
    • +2 (2 voturi)    
      felicitari (Joi, 6 august 2009, 1:14)

      vasi [anonim] i-a raspuns lui ionel

      este cea mai echilibrata postare de pana acum , chiar presa nu mai are subiecte? suntem in plina criza
    • 0 (0 voturi)    
      exemplu (Joi, 6 august 2009, 10:06)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Felicitari pentru ca ai facut lumina cu fragmentul controversat!
      De la Hotnews ma asteptam la publicarea textului (si a traducerii) pentru a decide fiecare daca e sau nu ofensator. Dar se pare ca azi in presa mai mult se prefera insinuari subtile si jumatati de adevar informatiilor clare!
  • 0 (2 voturi)    
    Cateva observatii (Miercuri, 5 august 2009, 22:46)

    nano2k [utilizator]

    1. Se poate observa ca din cand in cand "lumea civilizata" stie sa provoace "salbaticii" musulmani.
    Si normal ca unii din acestia riposteaza. La fel s-ar gasi si printre crestini cine sa protesteze daca musulmanii ar canta te miri ce lucruri despre Isus.

    2. Repede presa face un mare taraboi pentru o mitocanie, pana la urma. Cica SUTE de e-mailuri. Hai sa vedem ce inseamna asta.

    Aproape 20% din populatia Terrei este musulmana, adica aprox. 1,3 miliard de oameni (vezi: http://www.gandul.info/lumea/numarul-musulmanilor-l-a-depasit-pe-cel-al-catolicilor.html?3929;2505514).

    Acum, sa rotunjim numarul de emailuri musulmane suparate la 1.000. Asta inseamna ca din lumea musulmana au ripostat sub o milionime, adica aproape 0,0001% din ei.

    Concluziile va rog sa le trageti fiecare.

    Pun pariu ca aproximativ acelasi procent de crestini ar fi trimis emailuri suparate daca musulmanii ar canta mojicii despre Isus... Adica per total, putin le/ne pasa.
  • +1 (1 vot)    
    Eeh...fotbal (Joi, 6 august 2009, 10:14)

    Ionescu Latul [anonim]

    Pai nu avea habar de fotbal, dar poate avea habar de tenis, handbal, polo, atletism. Sunt o gramada de alte sporturi.
    E ca si cum ar canta despre mine ca nu am habar de volei. Si eu fac profetii. Maine o sa ploua.
  • +1 (1 vot)    
    musulmani suparati (Joi, 6 august 2009, 13:50)

    mircea [anonim]

    daca muslmanii si-ar vedea de credinta lor si nu ar incerca sa o impuna altora prin masuri extrmiste,am trai si noi si ei mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Joi, 6 august 2009, 14:17)

    anton [anonim]

    ciudat ca pana acum, in 85 de ani (din 1924), nimeni nu a observat macar versul despre profet...mai mult, de-a lungul timpului la Shalke au jucat mai multi jucatori turci care au cantat impreuna cu publicul imnul oficial...amuzant ca acum, dintr-o data, toata lumea e atat de revoltata...