Clubul Manchester United, acuzat de sclavism

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2009, 12:19 Sport | Fotbal

Sir Alex Ferguson, depasit la bani de Capello
Foto: AGERPRES
Manchester United este acuzata de sclavism de catre clubul francez Le Havre. Echipa de pe Old Trafford a semnat cu mijlocasul de 16 ani a lui Le Havre, Paul Pogba, iar oficialii echipei franceze sunt indignati de actiunea miseleasca a englezilor si ii acuza ca au platit sume mari de bani parintilor tanarului pentru a-l putea transfera.

Paul Pogba, mijlocasul de 16 ani a reziliat unilateral contractul sau cu Le Havre si a semnat cu Manchester United pentru o suma de 10 ori mai mare. Oficialii clubului francez ii acuza pe englezi intr-un comunicat publicat pe site-ul lor oficial de "furt si sclavism": "In timp ce voci din toate partile, Uniunea Europeana, guvernanti, FIFA sau UEFA se scandalizeaza la sclavismul ce exista astazi in lume, echipele de fotbal mai puternice il practica chiar sub nasul nostru fara ca nimeni sa faca ceva". Le Havre nu exclude sa faca un raport catre UEFA si FIFA deoarece Pogba a incalcat contractul semnat in 2006.

Un purtator de cuvant al echipei Manchester United a respins acuzatiile aduse de francezi: "E complet neadevarat. Totul a fost facut dupa regulile UEFA", a declarat oficialul potrivit BBC.

UEFA doreste sa introduca o regula ce interzice transferul international al jucatorilor care nu au implinit 18 ani, dupa ce la o intrunire din martie membrii asociatiilor, cluburilor, ligilor si jucatorii au fost de acord cu aceasta masura.


Citeste mai multe despre   























997 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    x (Duminică, 2 august 2009, 12:46)

    x [anonim]

    exact, scalvism
    • +4 (4 voturi)    
      Multe duuuuulce si frumoasa... (Duminică, 2 august 2009, 13:02)

      Goye [anonim] i-a raspuns lui x

      Limba care n-o vorbim: SCLAVISM sau SCLAVAGISM?
      • +3 (3 voturi)    
        ehehe (Duminică, 2 august 2009, 13:37)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Goye

        limba noastra e o comoara!
        • +3 (3 voturi)    
          .... (Duminică, 2 august 2009, 14:04)

          oh [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

          ...in adancuri ingropata!
          Si cum mama dracului sa fie descoperita daca avem prea putin scafandri?
  • +3 (3 voturi)    
    sclavism (Duminică, 2 august 2009, 14:09)

    vlad [anonim]

    Suna a barbarism, dar cuvantul exista - in DEX. Sclavagismul e sistemul care permite sclavismul. :)
    • +2 (2 voturi)    
      N-am stiut... (Duminică, 2 august 2009, 15:23)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Am mai invatat ceva. Pe de alta parte, in DEX exista si succesuri, aparent.
    • +2 (2 voturi)    
      e in dex, dar nu e in uz (Duminică, 2 august 2009, 15:40)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui vlad

      "sclavismul" asta e de fapt sclavie
  • +1 (1 vot)    
    sclavie (Duminică, 2 august 2009, 15:31)

    gerry [anonim]

    Poate ca n-ar trebui sa ma pronunt,fiind suporter al lui ManUtd. Totusi,cred ca n-ar trebui sa uitati un lucru: anul trecut Ronaldo a declarat ca se simte ca un sclav la United,in conditiile in care avea cel mai mare salariu din Premier League.Iar daca un club francez acuza un alt club,englez, de ceva,nu inseamna obligatoriu ca este si adevarat.