Sahtior Donetk a remizat in campionatul intern cu Vorskla Poltava, scor 1-1, inaintea returului cu FC Timisoara. Razvan Rat, revenit ca titular in formatia lui Lucescu dupa accidentarea din perioada de pregatiri din aceasta vara, a marcat singurul gol al castigatoarei Cupei UEFA in cea de-a treia etapa a campionatului Ucrainei.

Internationalul Razvan Rat a deschis scorul in minutul 45 si Sahtiorul a intrat la pauza cu un avantaj minin. Elevii lui Mircea Lucescu nu si-au putut apara rezultatul si Dmytro Yesin a egalat in minutul 74.

Dupa trei etape din campionatul Ucrainei, Sahtior ocupa locul al treilea, la doua puncte distanta de Dinamo Kiev. Pe locul al doilea, se afla Arsenal Kiev, echipa care a castigat, sambata, cu 4-1 in fata echipei Obolon Kyiv, unul dintre goluri fiind marcat de romanul Ionut Mazilu.