Presa internationala: Mutu plateste pentru greselile sale

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 august 2009, 16:47 Sport | Fotbal

"Cosmarul" Chelsea continua
Foto: AGERPRES
Decizia TAS i-a imbogatit, teoretic, pe cei de la Chelsea cu 17,2 milioane de euro. Practic, Adrian Mutu nu are cum sa plateasca o asemenea suma. Singura pozitie a clubului londonez fata de decizia TAS a fost publicata in patru randuri pe site-ul oficial.

„Chelsea saluta decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv de a respinge apelul lui Adrian Mutu si de a pastra penalitatea financiara dictata de catre Camera de Rezolvare a Disputelor din cadrul FIFA in favoarea clubului nostru. Aceasta decizie justifica toate actiunile noastre din acest caz", se arata in scurtul comunicat publicat pe site-ul oficial al clubului Chelsea.

Suma de 17,2 milioane de euro pe care Mutu trebuie sa o plateasca este cea mai mare amenda pe care a primit-o vreodata un sportiv. Vestea nu a intarziat sa apara in publicatiile din intreaga lume, din Italia pana in Vietnam. 

Marca: TAS respinge apelul lui Adrian Mutu

O Jogo: Adrian Mutu, obligat sa plateasca 17,2 milioane de euro catre Chelsea

Tin The Thao: Mutu, de doua ori rezistent

Football.fr: Mutu, indatorat pana-n gat!

Violaplanet: Mutu, moment de rascruce

The Guardian: Decizia TAS este un avertisment pentru orice sportiv care se gandeste sa foloseasca substante interzise

The Canadian Press: Mutu a fost calm, atat cat poate fi o persoana care primeste o asemenea lovitura

Vitalfootball.co.uk: Lui Mutu i-a fost respins apelul, dar intrebarea pe care toata lumea si-o adreseaza este: Ce sanse concrete are Chelsea sa recupereze o asemenea suma de bani?

Corriere Canadese: Mutu trebuie sa plateasca! Tas a ales varianta dura

ESPN Deportes: Va plati pentru propria sa greseala

Goal.com: Colegii de la Fiornetina il vor ajuta pe Mutu sa-si plateasca amenda


Citeste mai multe despre   



















2710 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Cam mult (Duminică, 2 august 2009, 0:08)

    Laurentiu [anonim]

    De unde naiba au calculat astia 17 milioane? Ce calcule au facut?
  • -2 (2 voturi)    
    A contat faptul ca Mutu e roman? (Duminică, 2 august 2009, 3:42)

    Axul [anonim]

    Da, dar pentru noi, romanii care nu ne drogam si care acum punem iar capul in pamant din cauza lui Mutu!
    Cu talentul lui, putea sa fie un simbol si o mandrie nationala, de care avem atata nevoie, in schimb a ajuns un sinonim pentru iresponsabilitate.
  • 0 (2 voturi)    
    sa-si vanda mobilul de 100.000E,iahturi, vile etc (Duminică, 2 august 2009, 9:25)

    Stefan Vasilescu [anonim]

    A-l ajuta pe Mutu printr-o cheta de 1 euro fiecare mi se pare cea mai mare prostie din toate timpurile, dar prostia omeneasca depaseste imaginatia, asa incat nu ar fi exclus sa existe destui tampitzi care "sa-l ajute"pe Mutu, pt a nu fi nevoit, saracutzul de el, sa-si vanda mobilul de 100.000 Euro bucata, vilele de pe nu stiu ce Coasta de Azur sau Florida ( multe trecute pe numele unor rude) etc etc
    • 0 (2 voturi)    
      Ca sa vezi intransigenta romaneasca! (Duminică, 2 august 2009, 10:22)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Stefan Vasilescu

      Mai romanasii cei corecti si fara pata(ca n'ati fost prinsi,altfel campioni mondiali la nerespectare de legi de la circulatie la taxare) dar de ticalosii de argentinieni ce ziceti? Nu numai ca nu-l blameaza pe triplul dexintoxicat Maradona ,dar mai il facura si selectioner ! Probabil ca la ei conteaza mai mult ce a facut pe plan sportiv pentru tarisoara decat comportamentul lui extrasportiv. Si treaba e ca Mardona a facut-o intr-o forma continuata si cand nu mai era asa tanar ,si-a parasit familia etc. asa ca numai exemplu nu a fost ,dar noi nnu si nu ,sa-l ia dracu' pe "drogatu'" Mutu,bine ca'i ia banii !Popor de penibili ,imputiti de la capu' Base!
      PS
      Nu se pune problema de a face cheta ,cred ca nici el nu ar accepta,dar un pic de compasiune pentru o pedeapsa nemaiintalnita in cazuri similare(apropos nu-l mai aplaudam nici pe Mick Jagger,nu-l mai ascultam pe Jim Morisson,nu ne mai uitam la filmrele cu Drayfussetc)!
  • -2 (2 voturi)    
    kokainu' (Duminică, 2 august 2009, 10:42)

    orangina [anonim]

    Este o imagine corecta pt. un popor de neseriosi.
    19 din 20 de romani sunt asemenea lui mutu(exceptand partea cu drogurile, pt. ca nu-si permit) - falos, artogos, nesabuit, neserios.
  • +2 (2 voturi)    
    iar mutu (Duminică, 2 august 2009, 11:01)

    Danitzi [utilizator]

    Mutu are o problema, este treaba lui nu a noastra. El si-a creat-o el sa si-o rezolve, ce treaba avem noi? ca-i roman ca ne strica imaginea ca mai stiu eu ce... oameni buni nu ne intereseaza! Este o stire ca multe altele, atit!
  • -1 (1 vot)    
    haide ba (Duminică, 2 august 2009, 14:21)

    mutu ala mic [anonim]

    bai frate cand l-au prins pe rio ferdinand cu praf in nas nu a facut nimeni nimic, dar cand e vorba de mutu, sariti frate ca se drogheaza.
  • 0 (0 voturi)    
    mutu (Sâmbătă, 29 august 2009, 17:36)

    cypryan [anonim]

    Ce aveti ba cu Mutu...a gresit ...de parca a fi singuru,a platit la momentul de atunci..cand a fost suspendat.....ce a pierdut chelse din cauza lui Mutu.....mui.....e anglia ....si chelse........hai muti fi tare..........nu te lasa..mergi mai departe in instanta ...ceo fi o fi.....la dreaku cu englezii