Motherwell a aratat in Ghencea ca o echipa de liga a doua din Romania, scotienii reusind foarte rar sa se apropie de poarta lui Tatarusanu. Steaua castiga cu 3-0 disputa cu britanicii (autogol Craigan 30', Nicolita 46', Stancu 61') si face un pas important catre calificarea in play-off-ul Europa League.

Ros-albastrii au inceput in forta partida cu scotienii, elevii lui Bergodi intrecandu-se in ratari in primele 20 de minute ale disputei din Ghencea.

Inevitabilul s-a produs in minutul 30, atunci capitanul Craigan le da o mana de ajutor stelistilor dupa ce trimite in propria poarta de la cativa metri. A fost descatusarea de care Steaua avea nevoie.

Atacurile in valuri ale gazdelor au dat satisfactie pe tabela de marcaj in ultimele secvente ale primei reprize, atunci cand Nicolita incheie cu gol o actiune superba la care au mai participat Grezelak si Bogdan Stancu. S-a intrat cu 2-0 la pauza, iar ros-albastrii incepeau cu un alt moral al doilea mitan.

Scotienii au continuat evolutiile modeste si dupa pauza, oaspetii avand singura ocazie a partidei in minutul 74, atunci cand Christopher Coke a trimis peste poarta din sase metri.

Bogdan Stancu avea sa inchida tabela in minutul 61, atunci cand atacantul stelist a punctat cu capul dupa o faza deosebita marca Grzelak.

Steaua invinge cu 3-0 pe Motherwell, iar soarta calificarii in play-off-ul Europa League pare sa se fi jucat inca din masa tur.

"E un scor foarte bun pentru noi, dar oricum trebuie jucat si ultimul meci, acolo in Scotia. Eu am vazut doar ca noi am jucat in prima repriza foarte bine, dar mai putin bine in a doua repriza. Vreau ca asumandu-mi cateva riscuri sa facem o echipa omogena, sa nu se simta absenta celor care nu joaca. Nu stiu daca e meritul meu in atmosfera buna de la Steaua si in jocul echipei, dar jucatorii au inteles ca trebuie sa puna suflet cand joaca pentru Steaua, chiar daca inca mai avem lucruri de pus la punct", a declarat Cristiano Bergodi (sportro).

"La pauza am strigat: Asta-i Steaua ce o visam! Probabil ca a fost si o descatusare a necunoscutului, pentru ca am jucat cu multi tineri si nu stiam daca suntem sau nu o echipa competitiva. Motherwell nu e o echipa de cupele europene si nu putem spune ca a fost un nimeni. Sunt multumit de antrenor, pentru ca a facut o echipa ce imi place. E un Arsenal de Romania", a declarat Gigi Becali (sportro).

"Vreau sa vad Steaua jucand si cu o echipa puternica. Asta e echipa de locul 3-4 in divizia B la noi. Andrei Ionescu a jucat excelent astazi, trebuie sa mai creasca din punct de vedere fizic. Steaua a jucat foarte frumos, dar rezultatul nu e in nici un fel relevant. Ati vazut voi sa dribleze vreunul de la ei?",a declarat Dumitru Dragomir (gsptv).

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida, Steaua - Motherwell 3-0

90+1' Ochirosii suteaza bine dintr-o lovitura libera, dar Ruddy respinge cu un reflex bun in corner

87' Nicolita paraseste in aplauzele spectatorilor terenul de joc, acesta fiind inlocuit de Ochirosii

82' Onicas trece pe langa 4-0 dupa ce trimite cu capul in bara portii scotienilor dupa un corner

81' Bibiskov reia de pe coltul scurt, dar Ruddy trimite salvator in corner

77' Craigan vede cartonasul galben

74' Christopher Coke trimite peste poarta lui Tatarusanu din cativa metri, prima ocazie importanta a oaspetilor vine de-abia in minutul 74

73' Ninu vede cartonasul galben

72' A iesit Romeo Surdu si a intrat Bibiskov la Steaua

71' Stancu centreaza perfect pentru Surdu, dar acesta este blocat in ultimul moment. Steaua trece pe langa 4-0

Ros-albastrii combina bine pe benzile terenului, oaspetii par depasiti de orice situatie

61' Goool Steaua! Grzelak dribleaza superb pe partea stanga, centreaza perfect, iar Bogdan Stancu inscrie cu capul din cativa metri. Steaua - Motherwell 3-0

Steaua nu mai ataca la fel ca in prima repriza, in timp ce scotienii sunt incapabili sa puna in pericol poarta aparata de Tatarusanu

51' Ruddy intrevine bine la o centrare a lui Ninu de pe stanga

49' Goian primeste cartonasul galben

47' Grzelak suteaza puternic, Ruddy prinde fara emotii

A inceput repriza a doua

Pauza. Steaua - Motherwell 2-0

45+1' Gooool Steaua! Gzelak paseaza, Stancu lasa mingea sa treaca printre picioare, iar Nicolita venit din linia a doua inscrie cu un sut de la aproximativ 11 metri. Steaua - Motherwell 2-0

43' Stancu trimite pe coltul scurt de la 16 metri, Ruddy trimite cu dificultate in corner

40' Surdu trece pe sub o minge centrata de Golanski de pe partea dreapta

38' Surdu trimite pe langa de la 18 metri. O alta ocazie de gol pentru gazde

36' Ionescu dribleaza superb, dar sutul sau de la 17 metri lateral stanga este din pacate unul ratat. Ramane 1-0 pentru Steaua

34' Executa Goian in dreapta lovitura de la 11 metri la semiinaltime, dar Ruddy apara!

33' Penalti pentru Steaua dupa ce Surdu a fost faultat

30' Goooool Steaua! Stephen Craigan trimite in propria poarta de la cativa metri dupa o minge prelungita cu capul de Goian. Steaua - Motherwell 1-0

28' Lovitura indirecta pentru Steaua de la aproximativ 15 metri dupa un joc periculos al oaspetilor. Executa Grzelak in zid, iar mingea respinsa este trimisa de Nicolita in zidul britanicilor

26' Szekely, accidentat, este inlocuit de polonezul Grzelak

Motherwell se apara aglomerat, Steaua combina frumos pana la limita careului de 16 metri al oaspetilor, dar acolo actiunile se sting

23' Surdu dribleaza doi adversari, dar in momentul sutului este blocat de britanici

19' Golanski trimite inalt in careul scotienilor, Surdu cade si cere penalti, dar centralul lasa jocul sa continue

18' Andrei Ionescu dribleaza un adversar, trimite de la 16 metri, dar balonul este deviat si Ruddy retine fara emotii

16' Szekely, cel mai activ om al Stelei de pana acum, trimite dintr-o lovitura libera, dar masiva aparare scotiana indeparteaza pericolul

12' Stancu intercepteaza o minge, suteaza pe jos, dar balonul trece pe langa buturile portii lui Ruddy

11' Surdu suteaza de la aproximativ 20 de metri, mingea trece peste poarta scotienilor

Steaua ataca cu toate liniile, Motherwell pare o echipa care nu a intrat inca in joc

7' Stancu suteaza de la 16 metri, Ruddy respinge cu mare dificultate

6' Faza cursiva a Stelei, acelasi Szekely centreaza bine in fata portii, dar Craigan respinge in corner o minge care-l astepta pe Bogdan Stancu la sase metri de poarta

4' Szekely centreaza de pe dreapta, portarul Ruddy intervine insa foarte bine in fata lui Banel Nicolita

A inceput partida

Steaua: 12. Ciprian Tatarusanu - 4. Pawel Golanski, 3. Dorin Goian, 17. Eugen Baciu, 31. Emil Ducu Ninu - 7. Janos Szekely, 25. Mihai Onicaş, 19. Andrei Ionescu, 16. Banel Nicolita - 11. Romeo Surdu, 28. Bogdan Stancu. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve: Zapata, Grzelak, Tudose, Ochirosii, Ghionea, A. Iacob, Bibiskov.

Motherwell: 21. John Ruddy - 43. Steven Saunders, 4. Mark Reynolds, 5. Stephen Craigan, 28. Shaun Hutchinson - 6. Christopher Coke, 8. Steven Jennings, 27. Ross Forbes, 45. Paul Slane - 7. Christopher Humphrey - 11. John Sutton. Antrenor: Jim Gannon.