Timisoara a produs marea surpriza la Donetk, elevii lui Nelutu Sabau fiind egalii ultimilor castigatori ai Cupei UEFA, scor 2-2. Golurile lui Gigel Bucur, minutele 20 si 80, i-au adus pe banateni in avantaj, dar de fiecare data gazdele au avut puterea sa revina (au marcat Gladki 61' si Fernandinho 86'). Sahtior, fara Mircea Lucescu pe banca, nu reuseste sa invinga, iar partida retur de pe Dan Paltinisanu, de peste o saptamana, se anunta incendiara in fata a 40.000 de timisoreni.

Cu gandul clar de a nu se face de ras la Donetk, Timisoara a inceput timorata partida cu Sahtior, gazdele domind autoritar inca din primele minute. Rand pe rand, minerii au trecut pe langa deschiderea scorului, iar lovitura de teatru a venit in minutul 20, atunci cand Gigel Bucur a modificat pentru prima data tabela.

Loviti pe neasteptate, elevii lui Mircea Lucescu au atacat cu si mai multa indarjire, dar la pauza s-a intrat cu 1-0 pentru banateni.

Coordonatele partidei nu s-au schimbat nici in al doilea mitan, Sahtior atacand cu intreg efectivul. Pana la urma, inevitabilul s-a produs, iar gazdele au egalat prin Gladki, in minutul 61.

Pantilimon are noroc in cateva randuri, mingea loveste bara de doua ori, timisorenii rezistand in unele faze de-a dreptul eroic.

Un contraatac scoala al Timisoarei il pune intr-o postura deosebita pe Bucur, iar atacantul de buzunar al violetilor inscrie dupa ce l-a intors de doua ori pe Kucer. Era 2-1 pentru Timisoara in minutul 80!

Tavalugul lui Sahtior avea insa sa dea roade in minutul 86, atunci cand Fernandinho egaleaza cu largul concurs al lui Pantilimon. S-a terminat 2-2, iar dupa valoarea gazdelor si dupa desfasurarea partidei Timisoara trebuie sa fie mai mult decat multumita cu rezultatul obtinut la Donetk.

Returul de la Timisoara va avea loc pe 5 august, pe un stadion Dan Paltinisanu care va fi cu siguranta plin pana la refuz.

"A fost un meci extrem de dificil, trebuie sa credem in sansa noastra, avem o sansa mica, dar exista. Eu cred ca se poate. Ar fi o performanta deosebita sa ne calificam in Europa League, trebuie sa fii realisti inainte de toate. Sansele raman aceleasi si dupa acest 2-2, Sahtior joaca la fel de bine si acasa si in deplasare. Au jucatori de mare valoare care pot hotari de unii singuri un meci. In aparenta am putea avea un avantaj prin faptul ca vom mai juca un meci oficial in campionat pana la retur. Sper sa avem alt ritm la Timisoara si sa putem sa alergam si dupa minutul 70", a declarat Nelutu Sabau.

"Am reusit sa diluam diferenta printr-o asezare tactica deosebita. Unii dintre jucatori au aratat un adevarat spirit de sacrificiu. Sansele de calificare exista, nu stiu daca au crescut sau nu. La Timisoara va fi o alta echipa, iar suporterii ne vor mai apropia ca valoare. Nu am deviat de la drumul catre Champions League", a declarat Marian Iancu (la DigiSport).

"E un rezultat care poate califica Poli Timişoara, daca Sabau pregateste meciul retur foarte bine. Echipele romanesti s-au calificat cand au jucat cu castigatoarele de Cupa UEFA. Sunt convins ca Sabau va pregati echipa foarte bine pe contraatac. A contat foarte mult pentru Timisoara ca Mircea Lucescu n-a fost pe banca, dar meritau victoria", a declarat Mircea Sandu (gsptv).

"Ma bucura foarte mult ca fotbalul nostru a demonstrat ca nu este foarte departe de fotbalul din Ucraina, desi ei au castigat Cupa UEFA. Pantilimon e unul dintre cei mai buni portari din lume de varsta lui, dar a gresit la golul doi. Este un rezultat normal pentru Timisoara", a precizat Dumitru Dragomir (sportro).

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida

90+4' Pantilimon respinge peste poarta un sut al lui Hubschman

90+3' Claudiu Ionescu intra in locul lui Gigel Bucur

S-a intrat in minutul 90

86' Fernandinho suteaza din afara careului de 16 metri, Pantilimon greseste, iar mingea intra in poarta. Sahtior - Timisoara 2-2

81'Aghahowaintra pe teren in locul lui Luiz Adriano

80' Goool Timisoara! Gigel Bucur scapa pe un contraatac, il intoarce de doua ori pe Kucer si inscrie cu un sut pe coltul scurt

Timisorenii incearca din rasputeri sa tina mingea cat mai departe de propriul careu

75' Ilsinho primeste si el cartonasul galben

75' Bourceanu primeste cartonasul galben

73' Pantilimon scoate incredibil de sub bara o lovitura de cap. Ocazie imensa a gazdelor

73' Piatov (portarul gazdelor) se complica inutil intr-o faza in care era sa piarda mingea la cativa metri de poarta

72' Intra in teren Stelian Stancu si iese Dan Alexa la Timisoara

71' Fenandinho trimite cu capul putin pe langa poarta banatenilor

67' Jadson suteaza in bara (exact la vinclu) dintr-o lovitura libera de la 23 de metri. Sansa mare pentru Timisoara

Gazdele continua sa domine categoric. Artiom Karamian are cartonas galben si mai multe faulturi la activ, armeanul risca eliminarea

61' Goool Sahtior! Gladki inscrie cu capul din sase metri dupa o lovitura libera a gazdelor. Sahtior - Timisoara 1-1

59' Fenandinho face un stop pe piept, dar sutul sau cu dreptul trece departe de poarta lui Pantilimon

Elevii lui Nelutu Sabau nu pot sa tina prea mult mingea, gazdele fac un presing naucitor

55' Pantilimon se accidenteaza dupa ce il blocheaza pe Gladki. Pana la urma portarul banatenilor se ridica si continua partida

51' Luiz Adriano suteaza in transversala de la 8 metri, Pantilimon era batut

50' William suteaza inselator, Pantilimon retine in doi timpi

48' Jadson suteaza puternic, Pantilimon scoate superb. Gazdele preseaza tot mai mult

46' Au intrat Cigrinski si Gladki au iesit Iscenko si Sevciuk la gazde

A inceput repriza a doua

Pauza. Sahtior - Timisoara 0-1

44' Willian suteaza puternic, mingea atinge transversala

Sahtior ataca cu aproape toata echipa

38' Artiom Karamian primeste cartonasul galben

37' Gigel Bucur scapa spre poarta lui Piatov, dar intarzie faza si este blocat de apararea gazdelor

36' Pantilimon scoate de sub bara o lovitura libera executata de Dario Srna. Ocazie mare a gazdelor

35' Magera scapa singur cu portarul, dar se dicteaza fault in atac la Gigel Bucur, cel care ii pasase

34' Bourceanu respinge cu capul o centrare periculoasa a gazdelor

Shaktior exercita o presiune foarte mare asupra Timisoarei

27' Parks paraseste terenul de joc accidentat (dupa faza in care a centrat decisiv pentru Bucur), in locul lui a intrat Magera

25' Luiz Adriano este aproape de egalare, dar Cisovsky il blocheaza in ultimul moment

20' Goooool Timisoara! Parks patrunde pe dreapta, centreaza perfect, iar Gigel Bucur, plasat foarte bine la 8-9 metri de poarta, il executa pe Piatov cu un sut pe coltul lung

18' Fernandinho suteaza puternic dintr-o lovitura libera de la mare distanta, Pantilimon retine

15' Arman Karamian patrunde bine pe dreapta, centreaza, dar Piatov retine fara emotii

Pret de cateva zeci de secunde se aud si suporterii veniti de la Timisoara

12' Luis Adriano suteaza putin pe langa vinclul portii lui Pantilimon dupa o centrare a lui Srna. Cea mai mare ocazie a gazdelor

Timisoara incearca sa tina cat mai departe mingea de poarta lui Pantilimon, Sahtior combina mult pe benzile terenului

5' Luiz Adriano trece si el pe langa gol. Gazdele au inceput in forta disputa

3' Fernandinho are o ocazie importanta pentru gazde, scorul ramane insa 0-0

A inceput partida

Sahtior: 30. Andrei Piatov - 33. Darijo Srna (capitan), 32. Nikola Iscenko, 5. Aleksandr Kucer, 13. Viaceslav Sevciuk - 22. Willian, 3. Tomas Hubschman, 8. Jadson, 7. Fernandinho - 11. Ilsinho, 17. Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

FC Timisoara: 29. Costel Pantilimon - 2. Eder Bonfim, 6. Dare Nibombe, 28. Marian Cisovsky, 10. Artiom Karamian - 11. Arman Karamian, 5. Dan Alexa (capitan), 55. Alexandru Bourceanu, 77. Alexandru Curtean - 9 Winston Parks, 18. Gheorghe Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.