Champions League: Sahtior - Timisoara/ Duelul romanilor

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2009, 10:34 Sport | Fotbal

Profesor contra elev in Sahtior - Timisoara
Foto: AGERPRES
Pentru a ajunge in grupele Champions League, Timisoara lui Nelutu Sabau trebuie sa treaca de castigatoarea ultimei editii a Cupei UEFA, Sahtiorul lui Mircea Lucescu. De ziua sa (Lucescu senior implineste astazi 64 de ani), tehnicianul roman isi doreste o victorie care sa ii faca pe Rat, Jadson si compania favoriti clari la calificare. Partida va incepe la ora 20.00, va fi transmisa de DigiSport si Live Text de HotNews.ro.

Mircea Lucescu nu va putea sta pe banca tehnica a minerilor, antrenorul roman neprimind acceptul medicilor dupa preinfarctul suferit in urma cu cateva saptamani. De altfel, tehnicianul lui Sahtior va veni la meci pe propria raspundere, urmand, cel mai probabil, sa stea intr-o loja la tribuna oficiala.

"A venit momentul sa ma intalnesc cu nea Mircea si ca antrenori. E prima experienta de acest fel pentru mine, e un om cu care am lucrat opt ani, dar asta este viata fiecare isi apara interesul", a declarat Ioan Ovidiu Sabau, antrenor FC Timisoara.

Echipe probabile:

Sahtior Donetk: Piatov - Srna, Chyhrynsky, Chyzhov, Shevchuk - Duljaj, Lewandowski, Ilsinho, Willian - Jadson, Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu

FC Timisoara: Pantilimon - Bonfim, Cisovsky, Nibombe, Art. Karamyan - Arm. Karamyan, Alexa, Bourceanu, Curtean - Bucur, Parks.

Sahtior, palmares negativ cu romanii

Demn de mentionat este faptul ca Sahtior are palmares negativ in cupele europene impotriva echipelor din Romania, Dinamo si Rapid invingandu-i pe mineri.

-Sezonul 2003-2004, Dinamo elimina pe Sahtior in turul I al Cupei UEFA dupa ce a castigat ambele manse, 2-0 in Stefan cel Mare si 3-2 la Donetk.

-Sezonul 2005-2006, Rapid invinge la Donetk cu 1-0 in faza grupelor Cupei UEFA dupa o reusita a lui Marius Maldarasanu. Partida a consemnat duelul dintre tata si fiu (Mircea Lucescu si Razvan Lucescu), castig de cauza avand Lucescu Junior.

Arbitru va fi Eduardo Iturralde Gonzalez (Spania), acesta fiind ajutat de asistentii Roberto Palomar si Javier Rodriguez (ambii Spania).

Partida de pe stadionul "Olympiyskiy" din Donetk va incepe la ora 20.00, urmand sa fie transmisa in direct de DigiSport si LiveText de HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   





















6547 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    meciul se transmite mai exact pe DIGI SPORT (Miercuri, 29 iulie 2009, 11:01)

    GHITA [anonim]

    meciul pe DIGI SPORT!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      bun asa, PERFECT! (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:22)

      ion [anonim] i-a raspuns lui GHITA

      Digi Sport-> ACOPERIRE NATIONALA, nu? Vede toata lumea, corect?
      Sa-i ia d--cu! Hai baieti sa rezervam locuri in pub-uri, iesim mai ieftin decat sa platim abonament la Digi! De banii de abonament mai bine beau 2-3 beri... Sa-i vad cat timp o sa le tina figura asta!

      Sau daca nu, traiasca internetul... si search-ul cu gogu'... !
      • -2 (2 voturi)    
        ....si totusi (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:44)

        GHITA [anonim] i-a raspuns lui ion

        pentru a vedea si DIGI SPORT iti trebuie un abonament de 13 lei/luna la un anume pachet !!! Sa fim seriosi ce mai faci cu 13 lei in ziua de azi :)
        • +1 (1 vot)    
          ma simt bine (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:01)

          unu [anonim] i-a raspuns lui GHITA

          Pai, cu 13 lei ma duc pe o terasa unde se transmite meciul, beau doua beri, stau de vorba cu prietenii si plec acasa.

          Si da, daca sunt 4 meciuri importante, ma duc de 4 ori intr-o luna.
        • +2 (2 voturi)    
          chiar asa.... (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:16)

          aa [anonim] i-a raspuns lui GHITA

          chiar asa....ce mai faci cu 13lei in ziua de azi?
          Dar cat ma costa sa-mi iau si oala, s-o montez si sa-mi trag 100 de fire prin casa....in asteptarea unui alt GigiTV care o sa-mi dea un alt canal cu 5lei (chiar ce mai faci cu 5 lei in ziua de azi?) doar ca va trebui sa mai pun o oala si sa-mi mai trag niste cabluri prin casa....

          si iaca-asa, intr-o era a wireless-ului, eu imi umplu casa de cabluri ca asa vrea muschiul de pe creierul unui manager strateg de la GigiTV....

          hai mai scutiti-ma cu strategiile astea de 2 lei

          va doresc faliment usor si rapid, fara chinuri...
          • 0 (0 voturi)    
            Digi (Miercuri, 5 august 2009, 19:54)

            k [anonim] i-a raspuns lui aa

            si care n-au in localitate RDS/RCS/ BGS, sau mama lor cum se mai numesc, ce fac?
            Isi pun o oala pe balcon unde arunca vecinii de sus tot felul de chestii.
            Dar daca oala respectiva bate in drumul ei catre satelit chiar in bloc?
            Te duci la bar, bei o bere si vezi meciul dorit.
            Sa ne traiasca Digi... Inca 3 ani, cat mai tine contractu' si-apoi... pe drum la vale! Mama lor!
  • -2 (2 voturi)    
    digi sport (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:00)

    dorel [anonim]

    Programul digi sport se poate prinde in reteua rcs$rds si este inclus in pachetul de baza; costul pachetului : 24 lei.Se poate prinde si prin serviciul digi satelit si este inclus tot la pachetul de baza.
  • -1 (1 vot)    
    digi whatever (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:21)

    shhh [utilizator]

    pe net se poate viziona pe undeva?
  • 0 (2 voturi)    
    HAI POLI!!!! (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:42)

    Bastiano [utilizator]

    Hai Poli! Pronostic 2-1 pentru Poli!!!! mai vorbim....:))