Steaua a avut de infruntat atmosfera ostila creata de suporterii maghiari la returul cu Ujpest, gazdele fiind iritate din plin de bannerul afisat de stelisti la partida de pe Ghencea. "M-a scuipat chiar si un reprezentant al presei maghiare, a fost o atmosfera urata", a declarat Romeo Surdu dupa partida in urma careia ros-albastrii s-au calificat in turul trei preliminar al Europa League.

"Am fost injurati tot meciul, a fost o atmosfera urata. M-a scuipat chiar si un reprezentant al presei maghiare. Cu atat mai tare ma bucur ca ne-am calificat in aceste conditii", a declarat Romeo Surdu (gsp.ro) dupa victoria Stelei cu 2-1 de pe terenul lui FC Ujpest

Desfasurarea evenimentelor dintre cele doua galerii:

Scandalul dintre suporterii romani si cei maghiari a inceput chiar inainte de partida tur din Ghencea, ultrasii lui Ujpest avand un comportament neadecvat pana la intrarea in arena (au aruncat cu apa in gari, au scuipat si au arborat steaguri cu Ardealul alipit Ungariei).

Suporterii romani nu s-au lasat mai prejos, acestia avand un raspuns extrem de dur la adresa oaspetilor de pe Ghencea: "Cat timp tine o femeie maghiara c…l in ea? 9 luni”, a fost mesajul infatisat de suporterii stelisti de la peluza a doua catre galeria maghiara.

In acest conditii, returul se anunta unul extrem de violent. Aparentele au fost pastrate pana la pauza partidei retur, atunci cand sustinatorii maghiari au aruncat cu torte in sectorul rezervat romanilor. A urmat un raspuns al stelistilor, cei care au rupt scaune cu care au aruncat in directia gazdelor. Inceputul reprizei a doua a fost intarziat cu aproximativ 25 de minute, terenul fiind impanzit de fortele de ordine de la Budapesta. S-a discutat la un moment dat chiar de suspendarea disputei, tinand cont de faptul ca suporterii nu puteau fi calmati.

"In timpul primei reprize a meciului, fanii unguri au cantat cantece defaimatoare la adresa Romaniei si i-au numit pe oaspeti tigani. Salutul nazist «Sieg heil» a fost de asemenea auzit in tribune", se precizeaza pe agentia maghiara de stiri MTI, citata de prosport.ro.

In urma incidentelor, sase suporteri ai ros-albastrilor au fost raniti de tortele aruncate de gazde, trei dintre romani primind ingrijiri medicale.

De asemenea, sase politisti unguri au ajuns la spital, cu rani usoare ce-i drept, dupa ce microbuzul in care se aflau a fost lovit de un autocar care ii transporta pe suporterii stelisti. Totul s-a intamplat in apropierea punctului de frontiera de la Nadlac (in jurul orei 4, ora Bucurestiului).

Steaua s-a calificat in turul trei preliminar al Europa League dupa ce a invins in ambele manse (2-0 acasa si 2-1 in deplasare) pe FC Ujpest, ros-albastrii urmand sa-i intalnesca pe scotienii de la Motherwell.