Steaua - Ujpest 2-0/ Surdu si Stancu, "gemenii" golului

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 19:25 Sport | Fotbal

Bergodi isi respecta adversarul din play-off-ul Europa League.
Steaua s-a chinuit sa ii prelungeasca contractul lui Kapetanos, insa grecul a lasat-o cand ii era lumea mai draga: a luat "rosu" in minutul 41 cu Ujpest, la 0-0. Dar fotbalul e un joc ciudat - imediat dupa pauza, cu un om mai putin, bucurestenii deschid scorul: abia intrat, Bogdan Stancu i-a construit lui Romeo Surdu faza golului (46). Situatia s-a rasturnat in minutul 72, cand Surdu l-a servit pe Stancu, pentru o executie superba.

Steaua - Ujpest 2-0 (Romeo Surdu 46, Bogdan Stancu 72)

In prima repriza, in sectorul de tribuna rezervat suporterilor unguri au izbucnit incidente, provocate de aterizarea unor petarde din zona rivalilor stelisti. Fortele de ordine au potolit rapid spiritele.

Kapetanos a fost eliminat in minutul 41, pentru ca si-a lovit adversarul, fara minge. gestul sau ii poate atrage o suspendare de mai multe etape. Kapetanos a semnat noua intelegere cu Steaua, abia dupa ce patronul a acceptat sa ii plateasca un salariu de 200.000 de euro, cel mai mare din lot.

In repriza secunda, un suporter a patruns pe teren. El a reusit sa avanseze pana aproape de mijlocul terenului, unde a fost blocat de stewarzi.

Steaua - Ujpeste LIVE TEXT

'90+1 Lovitura libera pentru Ujpest, chiar de la 17 metri. Executa Kabat, direct in zid! Steaua scapa fara emotii suplimentare, dupa o faza destul de delicata.
'88 Surdu primeste ovatii, in momentul in care este schimbat cu Grzelak.
'84 Scapa Tisza, singur cu Tatarusanu, dar esueaza penibil intr-un dribling lateral, procedeu pe care nu il stapaneste...
'83 Iese Toja, intra Andrei Ionescu.
'78 Stancu este din nou aproape de gol - la centrarea lui Ninu, se inalta, reia cu capul, insa balonul trece peste transversala.
'72 Surdu accelereaza in stanga, centreaza in fata portii, de unde Stancu trimite in plasa: 2-0, gol superb!!!

'70 Lambulici trimite cu capul spre poarta Stelei, de doua ori in aceeasi faza. Defensiva bucuresteana este absenta.
'68 Ujpest incearca sa construiasca, insa nu dispune de mari resurse tactice. Steaua pare sa prefere asteptarea. Nicio ocazie nu au mai avut stelistii, dupa deschiderea scorului.
'62 Ritmul a scazut. Jocul este animat de aparitia unui suporter de la peluza sud care izbuteste sa ajunga pana dincolo de linia careului, pana sa fie imobilizat de stewarzi.
'58 Galben pentru Goian care a tratat imprudent un contraatac al lui Ujpest.
'54 Eliminare si la Ujpest - Korcsmar primeste al doilea galben si paraseste jocul. S-a restabilit echilibrul numeric.
'52 Prima reactie a lui Ujpest - lovitura libera, balon aruncat peste apararea bucurestenilor, prinde Tatarusanu.
'46 Steaua efectueaza prima schimbare - iese Ochirosii, intra Bogdan Stancu. Intrarea lui Stancu era o mutare fortata de eliminarea lui Kapetanos. La cateva secunde distanta, Stancu dribleaza tot in careu, paseaza cu calcaiul, iar Surdu deschide scorul: 1-0 pentru Steaua!
'41 Cartonas rosu pentru Kapetanos!!! Grecul primeste rosu, dupa ce si-a lovit adversarul fara minge, sub ochii arbitrului!!!
'40 Kapetanos apare la finalizare, sut din unghi, mingea este deviata in coner.
'33 Al doilea cartonsa galben al lui Ujpest: Korcsmar.
'28 Szekely scapa in spatele apararii maghiare, insa intarzie serviciul pentru Kapetanos, liber in fata portii.
'18 Centrare Ochirosii, reia cu capul Surdu, mingea este scoasa greu, de sub transversala. In tribuna, in zona sectorului cu suporteri unguri, au izbucnit incidente: mai multe petarde au aterizat intre fanii lui Ujpest; acestia forteaza gardurile despartitoare, care ii izoleaza de restul arenei. Fortele de ordine stapanesc spiritele.
'13 Ungurii ies in sfarsit din incercuirea Stelei; sut din 30 de metri, anemic. Ujpest a echilibrat intrucatva - Kabat suteaza din afara careului, scoate Tatarusanu.
'10 Ujpest se apara pe linia portii: Surdu si Goian nu izbutesc sa trimita mingea in plasa.
'8 Steaua revine in atac: bucurestenii obtin trei lovituri de colt, fara efect pe tabela.
'5 Ocazie importanta pentru Ujpest: Raczi a trimis pe langa vinclu, din careu, executie tehnica pretentioasa.
'3 Steaua a deschis meciul in forta, instalandu-se in jumatatea adversa. Goian reia alaturi, dupa o lovitura libera executata de Ochirosii.

• 0 (2 voturi)
      Steaua a castigat in doar 10 oameni (Vineri, 17 iulie 2009, 5:31)

Nomad magyar [anonim] i-a raspuns lui clujean

Ungurii au avut 1 un om in plus si tot degeaba..De altfel amaratii de la Ujpest s-ar bate la retrogradare in Liga1, sunt slabi ca tehnica individuala si fazele de atac sunt stereotipe..

Steaua e bine echilibrata in compartimente si are acum un joc placut, alert, mingea circula bine.
      E semn bun ca a castigat in inferioritate numerica.

Meciul asta e istoria romano-maghiara: unguri veniti cu tupeu si aroganta si apoi umiliti de niste "valahi opincari" :)
    Adevarat a înviat ! (Joi, 16 iulie 2009, 22:38)

Patrick [anonim]

Hai baieti, se poate obtine o victorie si la Budapest !
    In sfârsit, am vazut diferenta dintre Cristiano Bergodi (profesionist adevarat) si ceilalti predecesori (fosti buni jucatori, dar diletanti ca antrenori). A reusit sa imprime echipei un stil de joc ofensiv, circulatia balonului este mai alerta. Este un bun echilibru între compartimente, iar jocul de ansamblu este mai placut. Iar faptul ca am deschis scorul în inferioritate numerica spune mult. Atentie însa Cristiano, învata-i sa nu mai raspunda la provocari !
    Va asteptam în Budapest pentru a sarbatori dupa partida retur calificarea, seara pe vaporul-restaurant de pe Dunarea albastra.
    Steaua for ever !
    Victorie! (Joi, 16 iulie 2009, 22:38)

zagado26 [utilizator]

Steaua a regasit placerea de a juca, asta e cel mai important. Bineinteles ca mai au mult de lucrat dar nici nu-mi amintesc de cind nu am mai auzit tribunele aplaudind la faze reusite asa cum s-a intimplat azi.
    Steaua for ever ! (Joi, 16 iulie 2009, 22:48)

pax.5 [utilizator]

Rezultat încurajator pentru retur .
    Hajra Romanok !
  • -2 (4 voturi)
    slab meci (Joi, 16 iulie 2009, 23:14)

ws [anonim]

Steaua la fel de slaba ca anul trecut. Poate nitel mai slaba. Ungurii varza, dar chiar si asa au avut in ultimele 10 minute trei ocazii mari- mai multe decat a avut Steaua tot meciul.

Sa vedem ce va fi.

regards,
    ws
      mars ma (Joi, 16 iulie 2009, 23:44)

gabis [anonim] i-a raspuns lui ws

de ce comentezi?
      ma mir cum de nu zici ca au jucat mai bine ungurii..
      te roade invidia mai rau de cat te roade dorinta de afirmare pe forumuri ..sst
      Steaua a jucat bine.
        ... (Vineri, 17 iulie 2009, 1:16)

ws [anonim] i-a raspuns lui gabis

@ gabis

>>Steaua a jucat bine. <<

Ai dreptate. A jucat magnific. Surdu ii da clasa lui Messi. Steaua o sa ia campionatul anul asta, la pachet cu cupa UEFA.

Daca as fi scris asta, nu s-ar mai fi luat nimeni de mine.

regards,
        ws
          serios.. (Vineri, 17 iulie 2009, 2:12)

serios ..a jucat prost eu nu inteleg cum au reusit sa inscrie 2 goluri chiar (poate la bulan)
          n`am zis ca a jucat EXTRAORDINAR domnul nemultumit sti foarte bine de ce m`am legat de tine si de ce te`am jignit si nu`mi pare rau .

***Calmeaza-te. Nu mai jigni. Vorbim despre fotbal, adica despre un joc. Nu trebuie sa insulti adversarul pentru a castiga. ***
          si ai grija cu replicile astea sa nu ajungi pe prima pagina .
          sau mai bine lasa grijile de-o parte ..indeplineste ti visul.
            inca ceva (Vineri, 17 iulie 2009, 2:51)

gabis [anonim] i-a raspuns lui gabis

spre deosebire de tine ,,nu caut sa castig nimic .
    Care a fost miza meciului? (Vineri, 17 iulie 2009, 0:17)

Axul [anonim]

Nu va suparati, poate imi spune cineva scopul pentru care au jucat echipele si chiar am urmarit jurnalul TVR1 joi, la ora 24, in speranta ca voi afla detalii, dar nu s-a facut nici cea mai mica mentiune despre acest meci, de parca nici nu ar fi existat.
    Multumesc anticipat.
      nu stii? (Vineri, 17 iulie 2009, 9:27)

dj [utilizator] i-a raspuns lui Axul

Turul 3 preliminar pentru Europa League.
        Adica a fost o cupa europeana? (Vineri, 17 iulie 2009, 14:29)

Axul [anonim] i-a raspuns lui dj

Atunci de ce oare TVR1 nu a zis niciun cuvant la stirile de la miezul noptii de dupa meci, in schimb a dat o stire despre Lucescu si una despre Unirea Urziceni, parca?
    1 meci (Vineri, 17 iulie 2009, 1:40)

M [anonim]

Stati mai oameni buni ca abea au jucat 1 meci cu niste desculti fie vorba intre noi. Hai sa vedem daca dupa 10 meciuri il mai saltati in slavi pe bergo :)

sunt stelist apropo
    Mai e mult pina departe (Vineri, 17 iulie 2009, 11:34)

eugenrc [utilizator]

Steaua a avut noroc de un adversar slab chiar foarte slab .
    Sa nu ne imbatam cu apa rece .
    Au facut multe greseli pe teren , greseli pe care o echipa buna le specula mult mai eficient decit au reusit ungurii .
    Noroc ca Bergodi a fost inspirat si la introdus pe Bogdan Stancu la pauza fapt care s-a simtit mai ales la viteza de joc din repriza a doua .
    Jucatori tineri au fost destul de timorati in prima repriza si asta s-a vazut si in aspectul jocului .
    Onicas mai are mult de lucru pina cind sa se simta stapan pe ceea ce face .
    Mai e mult de lucru la viteza de reactie in momentul in care trebuie sa decida ce au de gand sa faca cu mingea si mai e foarte mult de lucru la disciplina .
    Trebuie sa se dezvete sa se ia de arbistri si maiales sa faca semnul cu aratatul cartonasului .
    Cristiano Bergodi a lucrat mult si la psihicul jucatorilor dar se vede ca este abia la inceput.
    Schimbarile nu sunt asa de mari cum ne-ar place noua sa credem .
    Realitatea o vom afla la meciurile cu echipe mai valoroase.
    Felicitari pentru gestul de la finalul jocului cind jucatorii stelisti si-au aplaudat adversarii.
    mare meci mare (Vineri, 17 iulie 2009, 16:56)

adi mutu [anonim]

intre niste cizme si niste sandale...cizmele fiind de piele intoarsa au lovit mingea mult mult mai bine....in timp ce sandalele nu si-au dat seama nici la finalul meciului ca nu sunt pe plaja.