Steaua s-a chinuit sa ii prelungeasca contractul lui Kapetanos, insa grecul a lasat-o cand ii era lumea mai draga: a luat "rosu" in minutul 41 cu Ujpest, la 0-0. Dar fotbalul e un joc ciudat - imediat dupa pauza, cu un om mai putin, bucurestenii deschid scorul: abia intrat, Bogdan Stancu i-a construit lui Romeo Surdu faza golului (46). Situatia s-a rasturnat in minutul 72, cand Surdu l-a servit pe Stancu, pentru o executie superba.

Steaua - Ujpest 2-0 (Romeo Surdu 46, Bogdan Stancu 72)

In prima repriza, in sectorul de tribuna rezervat suporterilor unguri au izbucnit incidente, provocate de aterizarea unor petarde din zona rivalilor stelisti. Fortele de ordine au potolit rapid spiritele.

Kapetanos a fost eliminat in minutul 41, pentru ca si-a lovit adversarul, fara minge. gestul sau ii poate atrage o suspendare de mai multe etape. Kapetanos a semnat noua intelegere cu Steaua, abia dupa ce patronul a acceptat sa ii plateasca un salariu de 200.000 de euro, cel mai mare din lot.

In repriza secunda, un suporter a patruns pe teren. El a reusit sa avanseze pana aproape de mijlocul terenului, unde a fost blocat de stewarzi.

Steaua - Ujpeste LIVE TEXT

'90+1 Lovitura libera pentru Ujpest, chiar de la 17 metri. Executa Kabat, direct in zid! Steaua scapa fara emotii suplimentare, dupa o faza destul de delicata.

'88 Surdu primeste ovatii, in momentul in care este schimbat cu Grzelak.

'84 Scapa Tisza, singur cu Tatarusanu, dar esueaza penibil intr-un dribling lateral, procedeu pe care nu il stapaneste...

'83 Iese Toja, intra Andrei Ionescu.

'78 Stancu este din nou aproape de gol - la centrarea lui Ninu, se inalta, reia cu capul, insa balonul trece peste transversala.

'72 Surdu accelereaza in stanga, centreaza in fata portii, de unde Stancu trimite in plasa: 2-0, gol superb!!!

'70 Lambulici trimite cu capul spre poarta Stelei, de doua ori in aceeasi faza. Defensiva bucuresteana este absenta.

'68 Ujpest incearca sa construiasca, insa nu dispune de mari resurse tactice. Steaua pare sa prefere asteptarea. Nicio ocazie nu au mai avut stelistii, dupa deschiderea scorului.

'62 Ritmul a scazut. Jocul este animat de aparitia unui suporter de la peluza sud care izbuteste sa ajunga pana dincolo de linia careului, pana sa fie imobilizat de stewarzi.

'58 Galben pentru Goian care a tratat imprudent un contraatac al lui Ujpest.

'54 Eliminare si la Ujpest - Korcsmar primeste al doilea galben si paraseste jocul. S-a restabilit echilibrul numeric.

'52 Prima reactie a lui Ujpest - lovitura libera, balon aruncat peste apararea bucurestenilor, prinde Tatarusanu.

'46 Steaua efectueaza prima schimbare - iese Ochirosii, intra Bogdan Stancu. Intrarea lui Stancu era o mutare fortata de eliminarea lui Kapetanos. La cateva secunde distanta, Stancu dribleaza tot in careu, paseaza cu calcaiul, iar Surdu deschide scorul: 1-0 pentru Steaua!

'41 Cartonas rosu pentru Kapetanos!!! Grecul primeste rosu, dupa ce si-a lovit adversarul fara minge, sub ochii arbitrului!!!

'40 Kapetanos apare la finalizare, sut din unghi, mingea este deviata in coner.

'33 Al doilea cartonsa galben al lui Ujpest: Korcsmar.

'28 Szekely scapa in spatele apararii maghiare, insa intarzie serviciul pentru Kapetanos, liber in fata portii.

'18 Centrare Ochirosii, reia cu capul Surdu, mingea este scoasa greu, de sub transversala. In tribuna, in zona sectorului cu suporteri unguri, au izbucnit incidente: mai multe petarde au aterizat intre fanii lui Ujpest; acestia forteaza gardurile despartitoare, care ii izoleaza de restul arenei. Fortele de ordine stapanesc spiritele.

'13 Ungurii ies in sfarsit din incercuirea Stelei; sut din 30 de metri, anemic. Ujpest a echilibrat intrucatva - Kabat suteaza din afara careului, scoate Tatarusanu.

'10 Ujpest se apara pe linia portii: Surdu si Goian nu izbutesc sa trimita mingea in plasa.

'8 Steaua revine in atac: bucurestenii obtin trei lovituri de colt, fara efect pe tabela.

'5 Ocazie importanta pentru Ujpest: Raczi a trimis pe langa vinclu, din careu, executie tehnica pretentioasa.

'3 Steaua a deschis meciul in forta, instalandu-se in jumatatea adversa. Goian reia alaturi, dupa o lovitura libera executata de Ochirosii.