UPDATE: Mircea Lucescu, internat din cauza unor probleme cardiace/ Directorul Sahtior: Lucescu a dat dovada de un curaj aproape de autosacrificiu

de Olga Popescu, Andra Popa     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 12:36 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu, operat de urgenta la Donetk
Foto: AGERPRES
Mircea Lucescu, antrenorul echipei Sahtior Donetk, a fost internat intr-un spital din Ucraina dupa ce a avut "probleme cardiace legate de activitatea muschiului inimii", potrivit directorului general al clubului, Serghei Palkin, citat de presa ucraineana. Lucescu a refuzat sa fie tratat in Elvetia, asa cum i s-a propus, preferandu-i pe medicii ucraineni.

Anuntul a fost facut de oficialul clubului imediat dupa prezentarea noului echipament oficial. "Ieri l-am sunat si mi-a spus: ma simt bine, pot veni la antrenamente", a declarat Palkin, citat de site-ul de stiri Terrikon. "Dar medicii i-au recomandat doua saptamani de pauza totala si el intentioneaza sa se supuna verdictului", a precizat Palkin.

Neli Lucescu: "I s-a facut rau inca din cantonamentul echipei, se simtea foarte obosit, insa nu a vrut sa mearga la doctor. La intoarcerea in Ucraina i s-a blocat o artera de la inima si a fost dus de urgenta la spital. O echipa de medici cardiologi s-au deplasat special de la Kiev pentru a face aceasta interventie. Acum se simte bine, insa este foarte slabit. I-am spus lui Razvan sa nu vina, insa cred ca este deja pe drum!"(sport.ro)
  • "Lucescu a dat dovada de un curaj aproape de autosacrificiu" - directorul Sahtior Serghei Palkin
Directorul Sahtior a confirmat infarctul. Serghei Palkin a relatat ca Lucescu a participat la toate antrenamentele din Elvetia. "Chiar si atunci cand s-a simtit rau, in ultimele zile de cantonament, el nu si-a modificat programul. Mai mult, el a refuzat sa stea departe de echipa chiar cand medicii i-au recomandat acest lucru", a spus Palkin la o conferinta de presa. "Lucescu a dat dovata de un curaj foarte aproape de autosacrificu - pentru echipa, pentru club, pentru suporteri, ceea ce inseamna ca el a fost mereu trup si suflet alaturi de club, de echipa, a suferit pentru orice moment. Ii multumim din suflet pentru asta", a subliniat Palkin.


Citeste mai multe despre   



















5232 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    De ce (Joi, 16 iulie 2009, 12:45)

    un roman [utilizator]

    N-a mers sa-l vada un medic in Austria?
    Sa speram ca se reface.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnul sa fie cu tine, (Joi, 16 iulie 2009, 12:51)

    Ionutzelu [utilizator]

    nea Mircea!
    Multa sanatate!
  • +2 (2 voturi)    
    Eu cu cine ,, citesc''!?!?! (Joi, 16 iulie 2009, 12:53)

    MM [anonim]

    Va rog sa va puneti de acord. Ori este in Elvetia ori in Austria ori s-a intors in Ungaria sau se pregatea sa se intoarca in Ucraina? Pai antena3 spune altceva: ,, Veste extrem de tristă din Elveţia. Cel mai reputat antrenor român, Mircea Lucescu, a suferit un infarct, potrivit sport.ro, şi a fost dus de urgenţă de spital, unde a fost operat la inimă. Tehnicianul se afla în cantonament în Elveţia cu echipa Şahtior, iar patronul Rinat Ahmetov a fost cel care i-a sărit în ajutor. Prosport confirmă operaţia lui Lucescu, dar spune că antrenorul a suferit un preinfarct.

    Mircea Lucescu tocmai se pregătea să se întoarcă împreună cu jucătorii săi din Elveţia atunci când i s-a făcut rău şi a trebuit transportat imediat la spital.

    Vom reveni cu amănunte.

    Antena3.ro "

    Va rog sa verificati bine informatia, daca articolul dvs. este cel corect sau s-a facut o greseala se ,,surse''.
    Domnului Lucescu ii urez sanatate multa, Dumnezeu sa fie alaturi de el si familia sa in aceste clipe grele.
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Joi, 16 iulie 2009, 13:00)

    dorel [anonim]

    ca a refuzat tratamentul in clinicile "renumite" din vest. A preferat doctorii rusi!!! Prietenii stiu de ce!
    E la al doilea preinfarct!
    Va trebui sa se protejeze la greu! Sanatate multa oricum si s-a lase mai moale cu consumul nervos!!
  • +1 (1 vot)    
    sa te ajute dumnezeu (Joi, 16 iulie 2009, 15:53)

    radu [anonim]

    sa te ajute dumnezeu sa scapi si sigur vei scapa pt k esti un om puternic si sa faci fata la orice pericol de care dai.insanatosire grabnica.luce
  • +2 (2 voturi)    
    Dlui Mircea Lucescu ! (Joi, 16 iulie 2009, 21:42)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ De pe stiri se certifica ca a fost operat. Sanatate si Dzeu sa te ajute sa treci si cumpana asta.Multa multa sanatate " Nea" Mircea.Razvan sa fii tare si alaturi de tata.Sanatate la toata familia.Sa aprindem o candela pentru sanatatea Dlui Mircea Lucescu.Insanatosire grabnica.DDD
  • +1 (1 vot)    
    SANATATE (Joi, 16 iulie 2009, 22:57)

    sabo [utilizator]

    SI NOROC!
  • +1 (1 vot)    
    Multa Sanatate ! (Vineri, 17 iulie 2009, 10:44)

    Valeriu Ghimpu [anonim]

    Nea Mircea !
    Esti un Om Puternic si vei trece usor peste asta !
    Insanatosire grabnica !
    Multa Sanatate !
    Treci si pe terapii naturiste, meloterapie (terapii cu muzica de opera, usoara, simfonica), odihna, relaxare !
    Sa auzim de bine !
  • 0 (0 voturi)    
    Nea Mircea , bucura-te de viata ,lasa fotbalul.. (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:29)

    Ma Mutu [anonim]

    Ai bani pentru 3 generatii,gata ! sanatatea e prea scumpa ,banii mafiotului ucrainian nu au valoare in fata vietii..du-te pe o insula in Mediterana si traieste inca 20 de ani ca in paradis ,iti poti permite ;daca nu te lasi de antrenoriat , mai vedem daca apuci inca 2 ani ..
    cu multa prietenie si multa sanatate