Campioana Romaniei, Unirea Urziceni a remizat in amicalul de sambata disputat in compania celor de la Petrolul Ploiesti, scor 2-2. Urziceniul a fost condus cu 2-1 timp de 22 de minute, dar Bruno a reusit sa inscrie golul egalizator cu doua minute inainte de final. Intr-un alt amical, disputat sambata, si-a facut debutul pe banca tehnica Nicolo Napoli. FC Basov a invins pe Gloria Bistrita cu 3-1. Rapidul s-a deplasat la Chaijna pentru un joc test cu Concordia Chiajna, pe care l-a trecut cu brio, scor 3-0.

Petrolul Ploiesti - Unirea Urziceni 2-2

Campioana a inscris rapid prin Rusescu, in minutul 10. Golurile lui Elek si Mutiu au adus fericirea ploiestenilor, dar doar pana in minutul 88, cand Bruno a adus egalarea. Amicalul cu Petrolul a insemnat si debutul fostului stelist Sorin Paraschiv la Unirea Urziceni. "E clar ca nu ne poate multumi evolutia noastra de azi mai ales ca am jucat impotriva unei echipe de divizia B. Nu e o problema ca am facut 2-2, poate era mai bine chiar sa fi pierdut", a declarat Dan Petrescu.

Unirea Urziceni: Arlauskis, Epaminonda, Mijatovic, Mehmedovici, Bordeanu, Gomes, Todoran, Apostol, Onofras, Danalache, Rusescu. Au mai evoluat: Tudor, Stan, Brandan, Paraschiv, Galamaz, Bilasco, Frunza, Grigore, Fernandes

FC Brasov - Gloria Bistrita 3-1

Nicolo Napoli a debutat cu o victorie in postura de nou antrenor al echipei FC Brasov. Achim a deschis scorul in minutul 37, dar dubla lui Hadnagy si golul lui Maldarasanu au adus Brasovul in avantaj in fata Gloriei Bistritei, in amicalul de pe stadionul Tineretului.

FC Brasov: Coman, Voicu, Abrudan, Constantin, Senin, Roman, Cristescu, Maldarasanu, Munteanu, Zaharia, Sburlea. Au mai evoluat: Kajcsa, Niculae, Oros, Ionescu, Mateiu, Grigore, Chipciu, Hadnagy, Dedu

Gloria Bistrita: Albut, Vagner, Frasinescu, Rus, Turcu, Achim, Muresan, Enescu, Iovita, Sanmartean, Hora. Au mai evoluat: Petre, Coroian, Balint, Cornea, Roman, Pelecaci, Nicola, Borbely, Tarnavean

Concordia Chiajna - FC Rapid 0-3

Giulestenii au inregistrat o victorie in amicalul de sambata de la Chiajna. Rapid a castigat cu 3-0 partida desfasurata in compania celor de la Concordia Chiajna, prin golurile marcate de Cesinha, Buga si Ionita. Hizo nu l-a folosit in acest amical pe Marius Constantin, care va pleca la inceputul saptamanii viitoare la Terek Groznii. "Am fost multumit mai ales in prima repriza pentru ca jucatorii pe care i-am introdus pe teren au jucat foarte bine. In partea a doua a meciului ma asteptam la mai mult de la jucatorii tineri pe care i-am folosit, doream mai multa agresivitate din partea lor", a declarat antrenorul Rapidului.

Rapid: Straton, Maftei, Ricardo, Mardare, Stancu, Buga, Matici, Lazar, Cesinha, Spadacio, Pinto. Au mai evoluat: Andrade, Paun, Bratu, Grigorie, Negru, Herea, Ionita, Dobroiu, Raduta, Lisandro Sacripanti