Dinamo a pierdut testul cu francezii de la Olympique Marseille. Alb-rosii au fost invinsi cu scorul de 1-2 in cel de-al doilea amical disputat la Thonon-les-Bains, Franta. Ben Arfa si Niang au fost marcatorii francezilor, iar Danciulescu a inscris golul de onoare al dinamovistilor in minutul 45.

"Nu sunt multumit de prima repriza, in cea de-a doua am aratat mult mai bine. Totusi, impresia generala e ca Dinamo n-a aratat mai nimic. Se simte ca antrenamentele sunt istovitoare, s-a vazut si la acest meci. Am fost curios sa vad calitatea jucatorilor, in fata unei echipe precum Olympique Marseille. M-am edificat si in curand vom incepe sa lucram la strategia de viitor", a declarat antrenorul Bonetti, citat de prosport.ro

Echipe:

Dinamo: Matache, Scarlatache, Moti, Grigore, Musat, Torje, Rus, Kone, Bostina, Danciulescu, Niculescu. Au mai evoluat pentru Dinamo: Homei, Pulhac, Diabate, Predescu, Adrian Cristea, Zicu Andrei Cristea

Marseille: Mandanda - Bonnart, Rodriguez (Diawara), Hilton, Sabo (Bocaly) - N'Diaye (Cisse), Ben Arfa (Valbuena), Cheyrou, Niang, Brandao, Grandin (Krstici)

Dupa o victorie cu Nantes (2-0) si o infrangere cu Olympique Marseille (1-2), Dinamo urmeaza sa mai dispute inca patru meciuri de pregatire in Franta, in compania echipelor FC Aix-les-Bains Savoie (12 iulie), Olympique Croix de Savoie (14 iulie), FC Annecy (17 iulie) si Saint Etienne (18 iulie).