LIGA 1: Urziceni - CFR Cluj, in prima etapa/ Steaua - Dinamo, in runda a cincea

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2009, 11:30 Sport | Fotbal

La sediul Ligii Profesioniste de Fotbal a avut loc, luni, tragerea la sorti a programului editiei de campionat 2009-2010, in prima etapa a noii stagiuni urmand sa se intalneasca ultimele doua campioane ale tarii, Unirea Urziceni si CFR Cluj. Marele derbi Steaua - Dinamo se va disputa in runda cu numarul cinci.

Pe langa Unirea - CFR Cluj, tot in prima etapa se va disputa un derbi de traditie in fotbalul romanesc, Universitatea Craiova - Dinamo, pe stadionul Ion Oblemenco.

Nici etapa a doua nu duce lipsa de partide tari, Rapid - Urziceni si Steaua - CFR fiind capetele de afis. Seria dificila a Urziceniului va continua si in etapa a treia, atunci cand echipa lui Dan Petrescu va intalni pe Steaua. 

Marele derbi al fotbalului romanesc, Steaua - Dinamo, va avea loc in etapa cu numarul cinci.


Prima etapa (1 august), program complet:

International Curtea de Arges - Otelul Galati
Ceahlaul Piatra Neamt - Steaua
CFR Cluj - Unirea Urziceni
FC Rapid - Poli Iasi
Unirea Alba Iulia - FC Brasov
FC Timisoara - Gloria Bistrita
Astra - Pandurii Targu Jiu
FC Vaslui - FC Arges
Universitatea Craiova - Dinamo.


Etapa a II-a (8 august)

Otelul Galati – Ceahlaul Piatra Neamt
Steaua – CFR Cluj
Unirea Urziceni – Rapid
Politehnica Iasi – FC Timisoara
FC Brasov – FC Ploiesti
Gloria Bistrita – Unirea Alba Iulia
Pandurii Targu Jiu – FC Vaslui
FC Arges – Universitatea Craiova
Dinamo – International Curtea de Arges


Etapa a III-a (15 august)

International Curtea de Arges – FC Arges
Ceahlaul Piatra Neamt – Dinamo
CFR Cluj – Otelul Galati
Unirea Alba Iulia – Politehnica Iasi
FC Timisoara – Rapid
FC Ploiesti – Gloria Bistrita
FC Vaslui – FC Brasov
Universitatea Craiova – Pandurii Targu Jiu
Steaua – Unirea Urziceni


Etapa a IV-a (22 august)

Rapid – Unirea Alba Iulia
Otelul Galati – Steaua
Unirea Urziceni – FC Timisoara
Politehnica Iasi – FC Ploiesti
FC Brasov – Universitatea Craiova
Gloria Bistrita – FC Vaslui
Pandurii Targu Jiu – International Curtea de Arges
FC Arges – Ceahlaul Piatra Neamt
Dinamo – CFR Cluj


Etapa a V-a (29 august)

International Curtea de Arges – FC Brasov
Ceahlaul Piatra Neamt – Pandurii Targu Jiu
CFR Cluj – FC Arges
Unirea Alba Iulia – FC Timisoara
FC Ploiesti – Rapid
FC Vaslui – Politehnica Iasi
Universitatea Craiova – Gloria Bistrita
Otelul Galati – Unirea Urziceni
Steaua – Dinamo


Etapa a VI-a (12 septembrie)

Rapid – FC Vaslui
FC Timisoara – FC Ploiesti
Unirea Urziceni – Unirea Alba Iulia
Politehnica Iasi – Universitatea Craiova
FC Brasov – Ceahlaul Piatra Neamt
Gloria Bistrita – International Curtea de Arges
Pandurii Targu Jiu – CFR Cluj
FC Arges – Steaua
Dinamo – Otelul Galati


Etapa a VII-a (19 septembrie)

International Curtea de Arges – Politehnica Iasi
Ceahlaul Piatra Neamt – Gloria Bistrita
CFR Cluj – FC Brasov
FC Ploiesti – Unirea Alba Iulia
FC Vaslui – FC Timisoara
Universitatea Craiova – Rapid
Otelul Galati – FC Arges
Steaua – Pandurii Targu Jiu
Dinamo – Unirea Urziceni


Etapa a VIII-a (26 septembrie)

Rapid – International Curtea de Arges
Unirea Alba Iulia – FC Vaslui
FC Timisoara – Universitatea Craiova
Unirea Urziceni – FC Ploiesti
Politehnica Iasi – Ceahlaul Piatra Neamt
FC Brasov – Steaua
Gloria Bistrita – CFR Cluj
Pandurii Targu Jiu – Otelul Galati
FC Arges – Dinamo


Etapa a IX-a (3 octombrie)

International Curtea de Arges – FC Timisoara
Ceahlaul Piatra Neamt – Rapid
CFR Cluj – Politehnica Iasi
FC Vaslui – FC Ploiesti
Universitatea Craiova – Unirea Alba Iulia
Otelul Galati – FC Brasov
Steaua – Gloria Bistrita
FC Arges – Unirea Urziceni
Dinamo – Pandurii Targu Jiu


Etapa a X-a (17 octombrie)

Rapid – CFR Cluj
Unirea Alba Iulia – International Curtea de Arges
FC Timisoara – Ceahlaul Piatra Neamt
FC Ploiesti – Universitatea Craiova
Unirea Urziceni – FC Vaslui
Politehnica Iasi – Steaua
FC Brasov – Dinamo
Gloria Bistrita – Otelul Galati
Pandurii Targu Jiu – FC Arges


Etapa a XI-a (24 octombrie)

International Curtea de Arges – FC Ploiesti
Ceahlaul Piatra Neamt – Unirea Alba Iulia
CFR Cluj – FC Timisoara
Universitatea Craiova – FC Vaslui
Otelul Galati – Politehnica Iasi
Steaua – Rapid
Pandurii Targu Jiu – Unirea Urziceni
FC Arges – FC Brasov
Dinamo – Gloria Bistrita


Etapa a XII-a (31 octombrie)

Rapid – Otelul Galati
Unirea Alba Iulia – CFR Cluj
FC Timisoara – Steaua
FC Ploiesti – Ceahlaul Piatra Neamt
FC Vaslui – International Curtea de Arges
Unirea Urziceni – Universitatea Craiova
Politehnica Iasi – Dinamo
FC Brasov – Pandurii Targu Jiu
Gloria Bistrita – FC Arges


Etapa a XIII-a (7 noiembrie)

International Curtea de Arges – Universitatea Craiova
Ceahlaul Piatra Neamt – FC Vaslui
CFR Cluj – FC Ploiesti
Otelul Galati – FC Timisoara
Steaua – Unirea Alba Iulia
FC Brasov – Unirea Urziceni
Pandurii Targu Jiu – Gloria Bistrita
FC Arges – Politehnica Iasi
Dinamo – Rapid


Etapa a XIV-a (21 noiembrie)

International Curtea de Arges – Unirea Urziceni
Rapid – FC Arges
Unirea Alba Iulia – Otelul Galati
FC Timisoara – Dinamo
FC Ploiesti – Steaua
FC Vaslui – CFR Cluj
Universitatea Craiova – Ceahlaul Piatra Neamt
Politehnica Iasi – Pandurii Targu Jiu
Gloria Bistrita – FC Brasov


Etapa a XV-a (28 noiembrie)

Ceahlaul Piatra Neamt – International Curtea de Arges
CFR Cluj – Universitatea Craiova
Otelul Galati – FC Ploiesti
Steaua – FC Vaslui
Unirea Urziceni – Gloria Bistrita
FC Brasov – Politehnica Iasi
Pandurii Targu Jiu – Rapid
FC Arges – FC Timisoara
Dinamo - Unirea Alba Iulia


Etapa a XVI-a (5 decembrie)

International Curtea de Arges – CFR Cluj
Ceahlaul Piatra Neamt – Unirea Urziceni
Rapid – FC Brasov
Unirea Alba Iulia – FC Arges
FC Timisoara – Pandurii Targu Jiu
FC Ploiesti – Dinamo
FC Vaslui – Otelul Galati
Universitatea Craiova – Steaua
Politehnica Iasi – Gloria Bistrita


Etapa a XVII-a (12 decembrie)

CFR Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt
Otelul Galati – Universitatea Craiova
Steaua – International Curtea de Arges
Unirea Urziceni – Politehnica Iasi
FC Brasov – FC Timisoara
Gloria Bistrita – Rapid
Pandurii Targu Jiu – Unirea Alba Iulia
FC Arges – FC Ploiesti
Dinamo – FC Vaslui


Citeste mai multe despre   





















3161 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 6 iulie 2009, 16:46)

    sep [utilizator]

    "Marele derbi Steaua - Dinamo se va disputa in runda cu numarul cinci."

    Da, stiu, ati scris asta de 3 ORI !!!!!! Dar oare marele derbi nu ar fi intre Campioana tarii si cea clasata anul acesta pe locul 2 ????

    Daca Steaua termina pe 15 la anul, tot mare derbi va fi?
    • 0 (0 voturi)    
      fii intelegator (Marţi, 7 iulie 2009, 10:50)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui sep

      Pentru bucuresteni, tzara se termina la Catzelu, restul e "provincie". Stii ce zicea N. Iorga? "Pentru mine, o ulita prafuita din Bucuresti valoreaza cat toate burgurile Transilvaniei"! La asemenea minti tampe, asemenea conceptii. Tigania lor rau mirositoare e talpa Universului, bag sama.


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Vineri