FC Vaslui, cea mai tare din Liga 1

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2009, 13:13 Sport | Fotbal

FC Vaslui este echipa din Romania cu cea mai buna clasare in clasamentul realizat de Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Fotbalului (IFFHS), moldovenii aflandu-se pe locul 89. Urmatoarea clasata este CFR Cluj, pe 90, la doar o jumatate de punct in urma formatiei patronate de Adrian Porumboiu.

FC Vaslui are 118 puncte si se afla pe 89, in timp ce Clujul lui Conceicao se afla pe 90, cu 117,5 puncte.

FC Timisoara se gaseste pe 145, cu 94,5 puncte, vicecampiona fiind inaintea Stelei, formatia din Bulevardul Ghencea aflandu-se pe 158, cu 91 de puncte, la egalitate cu lituanienii de la Suduva Marijampole.

Campioana Romaniei, Unirea Urziceni, este doar pe 173, la egalitate cu Kawasaki Frontale, din Japonia.  

Dinamo se afla intr-o cadere de 10 locuri, a ajuns pana pe 199, cu 83,5 puncte acumulate, cainii fiind egalii echipelor Agosto Luanda (Angola) si Sportife de Setif (Algeria).

Ultima echipa din Liga 1 aflata in clasamentul IFFHS este Rapid, giulestenii fiind pe pozitia 318.

Iata aici clasamentul primelor 10 pozitii:

1. FC Barcelona (Spania) - 315 p

1 Manchester United (Anglia) 315p

3. Chelsea Londra (Anglia) 276p

4. Estudiantes la Plata (Argentina) 256p

5. Liverpool (Anglia) 248p

6. Arsenal Londra (Anglia) 247p

7. Sahtior Donetk (Ucraina) 245,5p

8. Dinamo Kiev (Ucraina) 234,5p

9. Hamburger SV (Germania) 228p

10. Gremio (Brazilia) 223p.


Citeste mai multe despre   





















751 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ok. inteleg rostul articolului ... (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:06)

    sep [utilizator]

    ... dar Steaua nu e la egalitate cu nimeni din Africa?
  • +3 (3 voturi)    
    Si totusi? (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:34)

    mm66 [anonim]

    Pe ce criterii se fac clasamentele astea? Ca mi se par fanteziste...
  • +3 (7 voturi)    
    Nu in viziunea talentatului autor al articolului (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:36)

    close [anonim]

    Nu poti sa-i ceri oricarui autor sa le aiba pe toate. Impartialitatea e foarte rar o trasatura a "scriitorilor" nostri, care daca nu pot sa-si transmita mesajul in viata de zi cu zi il transmit macar in articolasele astea pline de informatie utila. Asa ca Dinamo e la egalitate cu Atarnache Poloboc din fundul Africii si cu Cuca Macai de la capatul celalat al pamantului, ambele echipe de top, iar celelalte echipe sunt pur si simplu in clasament... fara vecini demni de mentionat, probabil, dupa parerea tanarului anti-dinamovist.

    Dar era greu sa ne explice si noua (sau macar mie) ce naiba e clasamentul asta si care sunt criteriile?
    Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Fotbalului ... Deci echipele iau puncte pentru istorie? se dau probe ca la BAC de istorie si statistica? Cer prea mult sa spuna daca e vorba de performantele echipelor sau nu? Si daca da, Steaua de ce nu e mai sus? Ca la cate campionate si cupe are, ca sa nu mai mentionez si cea mai mare performanta din fotbalul romanesc, parca ar merita un loc mai sus, nu?

    Probabil urmatorul articol o sa sune asa: "O federatie a facut un clasament de echipe in care o echipa era pe locul unu... una pe locu' doooi..." :)

    La mai mare si la mai bine documentat si informat cititorii.
    • -1 (5 voturi)    
      lupta, antrenament si dedicatie - dinamo (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:24)

      ei [anonim] i-a raspuns lui close

      nu te supara frate!!
      dar si unirea urziceni si steaua au "vecini" de clasament.

      ati pierdut si voi un campionat si v-ati suparat asa tare..
      • -1 (3 voturi)    
        nu te supara nici tu (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:43)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui ei

        dar mi se pare stupid sa compari niste echipe de pe continente diferite doar pentru ca au aceleasi puncte in clasamentul prezentat mai sus.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e stupid (Joi, 2 iulie 2009, 15:48)

        close [anonim] i-a raspuns lui ei

        Nu mi se pare stupid sa compari echipe de pe continente diferite (se face treaba asta in competitiile internationale si castiga cel mai bun). Mi se pare stupid sa compari echipe (indiferent de unde) fara sa mentionezi care sunt criteriile pe baza carora se face comparatia. Vaslui e cea mai tare din Romania? Ok, sa zicem. La ce?
        Poate domnul Adrian Ilincescu o sa se oboseasca sa scrie un articol demn de citit, altfel toata lumea o sa le citeasca doar din plictiseala si el o sa faca joc de glezne la citirea comentariilor.

        @ei: care "noi" am pierdut un campionat? Eu nu am pierdut nimic. Sau poate da... am pierdut fotbalul de cateva (zeci?) de campionate incoace. Discutia nu era despre sport, era despre ignoranta din jurnalism care nu se lasa mai prejos ca cea de pe strada. Articole scrise in scarba doar ca sa iti vezi numele acolo urmat de 5-6 randuri de "stiri" aiuritoare, fara inceput si sfarsit. Colo mentionam vecinii (ce de ei nu ne place, colo spunem ca sunt pe locul tz, dar nu ne obosim sa spunem macar pe ce criterii se face clasamentul.

        La mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    ??????????? (Joi, 2 iulie 2009, 18:08)

    liviu_ [utilizator]

    bine ca nu e cimentu fieni cea mai bine clasata...