Dupa Gica Popescu, Boloni si Camataru figureaza drept fosti colaboratori ai Securitatii

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 10:59 Sport | Fotbal

Ladislau Boloni, fost selectioner al Romaniei
Foto: AGERPRES
Dupa socul produs de vestea ca Gica Popescu ar fi dat note informative Securitatii (lucru dezmintit categoric de fostul international), alti doi fosti mari fotbalisti ai Romaniei figureaza cu dosar in arhivele CNSAS: Ladislau Boloni si Rodion Camataru. Primul este Pista, in timp ce al doilea este Doru.

Conform gsp.ro, Boloni a fost racolat pe 27 februarie 1972 sub numele de Pista. Documentul a fost deschis de catre directia Mures, cu numarul de inregistrare 14847. 

In acea data, Boloni avea numai 19 ani, fiind fotbalist la ASA Tg-Mures. "Are calitati utile pentru munca de securitate, spre exemplu - e serios, are preocupari privind pregatirea sa, depune interes pentru echipa. Nu are vicii, e sincer si obiectiv", se precizeaza in propunerea de recrutare facuta de catre Securitate.

Dupa numai doi ani de zile, Boloni a fost abandonat de catre Securitate, dupa ce acesta nu a trimis nicio nota informativa, Ladislau devenind "Bota", un sportiv care are legaturi cu maghiari de peste hotare. Actualul antrenor al lui Standard a devenit din colaborator o tinta a securistilor.

Nici fostul atacant Rodion Camataru nu a scapat de statutul de colaborator al fostei Securitati, fotbalistul fiind cunoscut in acte drept Doru. Documentele (gsp.ro) arata ca fotbalistul a fost recrutat in 1981, la varsta de 23 de ani. Dosarul fostului international are 123 de pagini, "Doru" oferind informatii utile despre coechipierii de la Universitatea Craiova si echipa nationala.

Astfel, printre altele, Doru informa in legatura cu ramanerea lui Marcel Raducanu in Germania sau despre Ladislau Boloni, cel care intentiona sa ramana in Franta, acolo unde are ca mostenire o casa primita din partea unei matusi de-a sotiei.

"Sunt surprins. Doru e unul dintre cele trei prenume ale mele. Voi cere sa-l vad (nr. dosarul)! N-am dat si n-am semnat nicio nota informativa. Sunt bazaconii fabricate de Securitate, care trebuia sa aiba activitate. Despre Raducanu ne-au intrebat pe toti, nu doar pe mine, iar despre Boloni n-aveam de unde sa stiu ca sotia lui avea o matusa in Franta. Eram tanar si nu stateam in grupul veteranilor", a declarat Camataru.

Gica Popescu a anuntat, in timpul unei conferinte de presa, ca stie dintr-o sursa sigura ca si alti componenti ai "generatiei de aur" vor fi catalogati drept fosti colaboratori ai Securitatii, fiind interesant de vazut in urmatoarea perioada cine vor fi acesti fotbalisti.


Citeste mai multe despre   























2142 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    acum sportivii... se pregatesc majoretele... (Marţi, 30 iunie 2009, 11:35)

    IoanB [anonim]

    apoi urmeaza maturatorii strazilor... Cam prin 2075 activistii de partid. Prin 2100 se vor scoate la iveala si securistii tortionari care atunci vor fi declarati eroi. Va ganditi cat au transpirat ei ca sa schingiuiasca sa ucida, sa extermine elita intelectuala, cler, pe cea politica? Deocamdata acestia si urmasii lor nu pot fi deranjati ca trebuie sa acumuleze averi si putere politica.
    Ce bataie de joc si cu deconspirarea asta a securitatii ca politie politica!
  • -1 (1 vot)    
    Nu mai aruncati cu noroi! (Marţi, 30 iunie 2009, 11:42)

    mircea [anonim]

    Incetati aceasta nenorocita campanie de mudarire.
    Sant cazuri grave de furt, coruptie si incompetenta plecand de la cel mai inalt nivel in tara noastra. Ocupati-va de ele.
    Fabricati cazuri acolo unde nu exista (asa cum se vede clar si din articol), doar pentru ca cei la care va referiti sant un simbol pentru cei mai multi dintre noi.
  • -1 (1 vot)    
    ? (Marţi, 30 iunie 2009, 11:42)

    mia [anonim]

    Deci, ca sa inteleg, Boloni a fost colaborator dar n-a dat nici o nota informativa? Si cum a colaborat mai exact? Mi se pare mie sau etichetele se pun cam pripit?
  • -1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 30 iunie 2009, 11:43)

    liviu_ [utilizator]

    nu ca ar fi vre-un om normal care mai crede vrajeala asta cu dosarele securitatii...
    • -1 (1 vot)    
      Oare nu asta se urmareste? (Marţi, 30 iunie 2009, 12:03)

      bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pana la urma din miile de ex securisti si informatori n-au picat decat cativa, restul stau bine merci si trag sfori in continuare. Din cand in cand mai apare cate o stire, un fel de ciolan aruncat presei pentru a devora.

      Deranjant este ca aceste dosare ajung in mana presei care abia asteapta subiecte de senzatie, indiferent de cat de adevarate sunt sau nu. Cum spunea cineva mai sus, Boloni n-a dat nici o nota informativa dar in titlul articolului apare de parca ar fi facut asta. Stim cu totii ca omul repectiv (Boloni, Popescu, Camataru etc) va fi defaimat si cu greu isi va gasi din nou liniste in viata.

      Cred ca inainte de a face publice aceste dosare ar trebui sa fie trimise atat invinuitului cat si unei instante de judecata care sa decida asupra veridicitatii. Daca dupa o perioada de o luna omul nu face apel la decizia primita, atunci este vinovat. Pana la urma, toti ar trebui sa se bucure de prezumtia de nevinovatie si doar justitia sa fie cea care sa decida daca este sau nu vinovat.
  • -1 (1 vot)    
    Goana dupa senzational (Marţi, 30 iunie 2009, 11:53)

    Liviu [anonim]

    Stimati ziaristi, in goana dupa senzational inteleg ca se inventeaza titluri pentru a face promovare unui articol. Am citit cate ceva despre subiect si nu am vazut ca Boloni ar fi fost colaborator al securitatii. Chiar se scrie clar ca a fost obiectiv urmarit sau care naiba e limbajul alora.
    Imi pare rau, pentru ca eu chiar aveam impresia ca aici se gasesc niste oameni cu creier in cap. Imi pare rau ca senzationalul duce la plecarea neuronilor de acolo.
  • -1 (1 vot)    
    TURNATORI (Marţi, 30 iunie 2009, 11:56)

    Lugojanul [anonim]

    Cei mai mari nesimtiti sunt in primul rand ziaristii.Bine ca scrieti de marile glorii ca au fost turnatori dar despre cei care ne conduc si ar trebui
    sa stim care au fost turnatori si nu ar avea drptul sa ne conduca nu scieti nimic.
  • -1 (1 vot)    
    Ziare si ziaristi, niste sarlatani (Marţi, 30 iunie 2009, 11:57)

    GIULIANO [anonim]

    Ziarele si ziaristii, in goana nebuna numai dupa bani, (era bun filmul acela de desene animate unde Tom a vazut numai dollari in fata ochilor), calca totul in picioare. Nu mai verifica nimic, nu mai gandesc, distrug si cel mai de incredere prieten. In asa hal a ajuns societatea noastra.
    Cum poti sa spui ca Boloni a fost colaborator daca pe acesta securitatea l-a inscris din oficiu, fara ca el sa fi colaborat 1 secunda cu acestia. Necolaborand l-au dat afara tot din oficiu. Ar trebui amendati toti cei care calomniaza asa in stanga si in dreapta fara rusine. Mai ales ca ei nici nu stiu cum era atunci. Multi poate semnau diferite acte fara a sti cu adevarat ce semneaza, spunanduli-se ca sunt niste acte formale necesare in cazul deplasarii echipei in strainatate. Nu citeau continutul sau poate nici nu le-a fost prezentat. Eu nu cred ca un tanar de 19-23 de ani care mai era si fotbalist celebru numai la asta se gandea, cum sa ajute securitatea.
  • -1 (1 vot)    
    Cui foloseste? (Marţi, 30 iunie 2009, 12:39)

    Nicolae [anonim]

    Se pune intrebarea cui foloseste aceasta murdarie ?
    Eventual lui Mircea Sandu ?
  • -1 (1 vot)    
    Ce talent lugubru... (Marţi, 30 iunie 2009, 15:08)

    Vorbe goale [anonim]

    ... a pripasit in tara asta Securitatea, de a defaima adevaratele talente. Va mai mirati ca oamenii de talent pleaca unde vad cu ochii pentru a se putea exprima liber (chiar zilele trecute s-a vorbit despre Eugen Ionesco).

    Gata, ati gasit marii securisti, marii responsabili de infundarea acestei tari in noroi? Se numeste ca face si CNSAS-ul ceva sau a devenit instrument de opresiune?
  • +1 (1 vot)    
    Mircea Sandu (Marţi, 30 iunie 2009, 23:51)

    Sergiu [anonim]

    Cind apare dosarul lui Mircea Sandu ne intereseaza, poate scapam mai repede de el de la FRF, si putulosi astia de ziaristi nu au gasit decit cei mai apreciati jucatori sa ii publice. Interesant.