Tragere la sorti: Steaua - Ujpest in Europa League

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2009, 15:30 Sport | Fotbal

Bergodi castiga ultimul test inainte de grupele Europa League
Foto: AGERPRES
Steaua va intalni pe Ujpest in turul doi preliminar al Europa League dupa cum s-a hotarat dupa tragerea la sorti care a avut, luni, la Nyon.

"N-am auzit in viata mea de echipa asta. Fotbalul din Romania este peste cel din Ungaria", a declarat Gigi Becali (sport.ro) despre adversarul ros-albastrilor din turul doi preliminar al Europa League.

Steaua va juca primul meci pe teren propriu pe 16 iulie, urmand ca returul sa aiba loc la Budapesta, pe 23 iulie.

In cazul in care ii vor elimina pe ungurii de la Ujpest, Steaua isi va afla urmatorul adversar din Europa League pe 17 iulie, urmand sa joace in datele de 30 iulie si 6 august.

Daca lucrurile merg bine pentru formatia pregatita de Cristiano Bergodi, Steaua va intra apoi in play-off-ul Europa League pe 20 si 27 august.

Echipa din Bulevardul Ghencea a fost cap de serie la tragerea la sorti, avand cel mai mare coeficient UEFA (53,781) dintre toate echipele calificate pentru turul secund al Europa League.

Programul primul tur preliminar/ turul va avea loc la 2 iulie, iar returul la 9 iulie:

MTZ-RIPO (Belarus) - Sutjeska (Muntenegru) - meciul 1
Lahti (Finlanda) - Dinamo Tirana (Albania) - meciul 2
Vetra (Lituania) - Grevenmacher (Luxemburg)
Rosenborg (Norvegia) - NSI (Insulele Feroe)
Haladas (Ungaria) - Irtysh (Kazahstan)
Sligo (Irlanda) - Vllanzia (Albania)
Olimpi (Georgia) - B36 (Insulele Feroe
Anorthosis (Cipru) - Kaerjeng (Luxemburg)
Slaven Koprivnica (Croaţia) - Birkirkara (Malta)
Zimbru Chisinau (Rep. Moldova) - Okzhetpes (Kazahstan)
Lisburn (Irlanda de Nord) - Zestafoni (Georgia)
Helsingborg (Suedia) - MIKA (Armenia)
Valletta (Malta) - Keflavik (Islanda)
Dinaburg (Letonia) - Nomme (Estonia)
Buducnost (Muntenegru) - Polonia Varsovia (Polonia)
Rudar Velenje (Slovenia) - Trans (Estonia)
Motherwell (Scotia) - Llanelli (Tara Galilor)
Siroki (Bosnia) - Banants (Armenia)
Spartak Trnava (Slovenia) - Inter Baku (Ajerbaidjan)
Dinamo Minsk (Belarus) - Renova (Macedonia)
Randers (Danemarca) - Linfield (Irlanda de Nord)
Simurq (Azerbaidjan) - Bnei Yehuda (Israel)
TNS (Tara Galilor) - Fram (Islanda)

Programul turului 2 preliminar / Meciurile din tur vor avea loc pe 16 iulie, iar returul este programat pe 23 iulie:

Castigatoarea meciului 4 - Qarabag (Azerbaidjan)
Pacos Ferreira (Portugalia) - Castigatoarea meciului 10
Castigatoarea meciului 15 - Juvenes (San Marino)
Sturm (Austria) - Castigatoarea meciului 18
FC Basel (Elvetia) - Santa Coloma (Andorra)
Honka (Finlanda) - Bangor (Tara Galilor)
Zilina (Slovacia) - Dacia Chisinau (Rep. Moldova)
Castigatoarea meciului 8 - FK Petrovac (Muntenegru)
St Patrick's (Irlanda) - Castigatoarea meciului 13
Omonia (Cipru) - HB (Insulele Feroe)
Gorica (Slovenia) - Castigatoarea meciului 2
Sigma (Cehia) - Castigatoarea meciului 23
Legia (Polonia) - Castigatoarea meciului 7
Falkirk (Scoţia) - Vaduz (Liechtenstein)
Elfsborg (Suedia) - Castigatoarea meciului 5
Rapid Viena (Austria) - Castigatoarea meciului 6
Naftan (Belarus) - Gent (Belgia)
Metalurg Liepajas (Letonia) - Dinamo Tbilisi (Georgia)
Differdange (Luxemburg) - Rijeka (Croatia)
Suduva (Lituania) - Castigatoarea meciului 21
Castigatoarea meciului 3 - HJK (Finlanda)
Milano (Macedonia) - Castigatoarea meciului 9
Castigatoarea meciului 20 - Tromso (Norvegia)
KR (Islanda) - Larissa (Grecia)
Brondby (Danemarca) - Flora (Estonia)
Aalborg (Danemarca) - Slavija (Bosnia)
Steaua (Romania) - Ujpest (Ungaria)
Metalurg Donetk (Ucraina) - Castigatoarea meciului 1
Rabotniki (Macedonia) - Crusaders (Irlanda de Nord)
Castigatoarea meciului 22 - Castigatoarea meciului 14
NAC Breda (Olanda) - Gandzasar (Armenia)
Cerno More (Bulgaria) - Iskra (Rep. Moldova)
Kaunas (Lituania) - Sevojno (Serbia)
Flamurtari (Albania) - Castigatoarea meciului 17
Castigatoarea meciului 11 - Castigatoarea meciului 12
Skonto Riga (Lituania) - Derry (Irlanda)
Sliema (Malta) - Maccabi Netanya (Israel)
Tobol (Kazahstan) - Galatasaray (Turcia)
Castigatoarea meciului 16 - Steaua Rosie (Serbia)
Sarajevo (Bosnia) - Castigatoarea meciului 19


Citeste mai multe despre   






















12894 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    O sa auzi... (Luni, 22 iunie 2009, 17:05)

    radu [anonim]

    O sa auzi, tu... Becali, cand o sa va bata si astia cu 2-3 la 0. Cata ingamfare la analfabetul asta, care mai vrea sa devina si presedintele Romaniei... Intotdeauna e bine sa-ti respecti adversarii, sa le arati pe teren cat esti de tare, nu prin declaratii defaimatoare.
    • -6 (8 voturi)    
      taci (Luni, 22 iunie 2009, 17:43)

      bozgore [anonim] i-a raspuns lui radu

      ungurii sunt 0 la fotbal asa cum sunt peste tot
      • +2 (4 voturi)    
        zero (Luni, 22 iunie 2009, 20:00)

        ddd [anonim] i-a raspuns lui bozgore

        Da sunt zero, numai ca aproape de fiecare data ne-o trag. in rest liniste...
      • +1 (5 voturi)    
        nu te pricepi (Luni, 22 iunie 2009, 21:07)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui bozgore

        Galgai de nationalism dar la fotbal esti 0/4. Ujpest este o echipa cu un trecut glorios care adat lumii mai multi fotbalisti valorosi decat Steaua. Nu uita ca Ungaria a fost vicecampioana mondiala ceea ce Romania n-o sa fie in urmatoarea suta de ani. Becali nu stie bine sa scrie dar sa mai si citeasca . De aia s-a insotit cu Vadim.Din pacate fotbalul maghiar trece printr-o perioada mai grea. Dar ei merg la CM. noi stam acasa asa ca ciocu mic.
      • 0 (2 voturi)    
        Vezi (Luni, 22 iunie 2009, 21:36)

        Pani [anonim] i-a raspuns lui bozgore

        ca vin peste tine tarane !
      • -1 (1 vot)    
        Ce eroare!! (Luni, 22 iunie 2009, 22:18)

        Crapu' [anonim] i-a raspuns lui bozgore

        Si eu credeam ca e dinamovist?! ha,ha
      • -2 (4 voturi)    
        @ (Luni, 22 iunie 2009, 23:02)

        angel64 [utilizator] i-a raspuns lui bozgore

        Eram sigur ca o sa intre pe aici un idiot ca tine...cu astfel de afirmatii.

        Mi-e greata de "oameni " ca tine!
  • +3 (7 voturi)    
    nu prea ai auzit nimic... (Luni, 22 iunie 2009, 18:23)

    microbistu' [anonim]

    ... la viata ta. pentru ca tu doar vorbesti, nu ai timp sa si auzi. dar poate o sa te mai intorci pe la puscarie, si atunci vei avea timp berechet sa auzi multe... inclusiv numele echipelor ce au batut pe steaua... pandurii... otelul... brasov... sparta praga... poli iasi... u cluj... ujpest
    asa sa'ti ajute Dumnezeu
  • +1 (1 vot)    
    iata (Luni, 22 iunie 2009, 22:50)

    sabo [utilizator]

    dovada ca nu stie foarte multe!
    nici in fotbal nu stie.
    ujpest-doja..chiar nu a auzit?
  • +4 (4 voturi)    
    De cacao (Luni, 22 iunie 2009, 23:03)

    nae [anonim]

    Voi chiar nu va simtiti bine daca nu moare capra vecinului?
    Sunteti romani sau ce dracu,maidanezi?Nu va imbolnaviti de atat venin?
    Hai sa tinem cu Steaua,Unirea,Dinamo,Rapid,CFR,etc ca suntem romani,ce naiba!
  • -1 (1 vot)    
    ha ha (Marţi, 23 iunie 2009, 10:15)

    gicu [anonim]

    Nu Gigi joaca pe teren, n-are imprtanta aroganta lui ci a jucatorilor.
    Totusi mi se pare amuzanta declaratia lui Gigi: ce mare lucru ca nu a auzit de formatia aia, nici eu abia ca imi suna cunoscut. O fi si mare scofala de echipa sa auda toata lumea de ea- intrebati un englez sau un francez pe strada de ea si n-a auzit nimeni,
    /
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chestie de auzit (Marţi, 23 iunie 2009, 13:42)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      e vorba de ingamfare.
      Daca esti atent o sa observi ca echipele mari fac declaratii foarte frumoase inainte de meci, gen "x este o echipa puternica dar vom incerca sa invingem" sau "suntem siguri ca va fi un meci greu" etc. Si pe stadion bat fara probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici chiar asa (Marţi, 23 iunie 2009, 16:01)

    Robert CFR-istul [anonim]

    Mai Gigi,nu te bucura prea repede si nu da pronosticuri,pregateste cu Bergodi echipa bine,si cand va intalniti cu ungurii nu ratati nici o sansa de gol.
    Dar ce e sigur e sigur,CFR va merge in grupele Europa League,asa cum a batut Roma si a facut egal cu Chelsea,asa se va califica si anul acesta se va califica in Europa League,ca m-am convins,se poate pune cu multe echipe,a batut in perioada de pregatire pe Partizan Belgrad,Shanghai China(care slaba ca si echipele unguresti chiar daca e din Asia) si multe altele,iar daca de echipe rusesti si mai bine,se descurca bine cu ele si cu cele bulgaresti la fel,poate cade Benfica Lisabona,a jucat odata cu ea si a facut egal 2-2,deci CFR in Europa,Dinamo out.
    CFR!
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul (Joi, 2 iulie 2009, 22:00)

    Alejandro [anonim]

    Supara adevarul...omu asta a spus adevarul, n-a auzit saracu, dar problema e ca va racaie ca el e cineva si voi niste neica-nimeni...Revansarzii unguri stau cu botul pe labe dar daca bat ungurii vor face mare tam-tam nationalist, si cum si noi romanii avem nationalistii nostrii josnici, niciodata oare sa nu terminam cu trecutul ? Intrebati in Uniunea Europeana de care din cele doua echipe au auzit toti, si apoi mai vb. Forza Steaua ! si Fair-play (pt cine are nivelul).
  • 0 (0 voturi)    
    Lupta steaua (Marţi, 7 iulie 2009, 17:59)

    norby [anonim]

    fortza steaua fortza berghodi,o s vedeti o stea fffffputernik!!!lupta steaua lupta steaua lupta steaua!!!stelist pana la moarte
  • 0 (0 voturi)