Cristi Chivu sustine proiectul "Securitate sociala si formarea profesionala pentru sportivi: In Romania, jucatorii sunt tratati ca niste sclavi

de Andra Popa     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2009, 15:50 Sport | Fotbal

Chivu, alaturi de sportivii romani
Foto: AGERPRES
Cristi Chivu a fost, marti, la prezentarea proiectului "Securitate sociala si formarea profesionala pentru sportivi", unde a vorbit despre contractele semnate in defavorea jucatorilor in Liga 1, dar si despre contractul pe care-l are la Inter. "Sunt contribuabil la sindicatul fotbalistilor profesionisti din Italia, platesc in jur de 200 de euro pe luna, astfel ca la finalul carierei voi beneficia de o pensie buna", a spus capitanul nationalei, care ii sfatuieste pe jucatorii romani sa refuze contractele de prestari servicii, caracteristice Romaniei, si sa semneze contracte de munca.

"E o problema grava cu care se confrunta fotbalul romanesc. 80 la suta dintre fotbalistii din Liga I au semnate contracte de prestari servicii, si nu contracte de munca, ceea ce nu le ofera niciun drept in carierele lor, dar nici dupa ce isi incheie activitatea competitionala. Totul e facut in dezavantajul fotbalistilor si in avantajul cluburilor si patronilor de cluburi. E bine ca cineva s-a gandit sa-i ajute. Eu sunt alaturi trup si suflet de colegii mei care inca nu stiu ce vor face la finalul carierei. Exista riscul ca acesti fotbalisti sa apeleze la mijloace neortodoxe pentru a aduce paine acasa familiei", a spus Chivu.

Jucatorul lui Inter Milano a vorbit si despre situatia sa la clubul italian si de avantajele pe care le au in Italia sportivii. "Din fericire fac parte din cei 20 la suta dintre fotbalisti care au ajuns unde nu au visat sa ajunga, care au castigat atatia bani la care nu visau. Sunt contribuabil la sindicatul fotbalistilor profesionisti din Italia, platesc in jur de 200 de euro pe luna, astfel ca la finalul carierei voi beneficia de o pensie buna. Am avut norocul ca la 18 ani sa scap de fotbalul romanesc si sa merg la Ajax, unde plateam in fiecare luna o suma de bani. Voi lua pensie atat din Olanda, cat si din Italia. Sper sa se schimbe ceva in fotbalul romanesc, pentru ca in asemenea conditii nu ajungem nicaieri. Ar trebui sa se dea legi noi, jucatorii nu ar trebui sa fie catalogati ca sclavi", a pus degetul pe rana Chivu.

Ministerul Tineretului si Sportului (MTS), alaturi de Asociatia Fotbalistilor Amatori si Nonamatori si Blocul National Sindical au lansat marti proiectul "Securitate sociala si formare profesionala pentru sportivi". Principalele obiective ale programului in valoare de 450.000 de euro sunt consilierea sportivilor, schimbarea mentalitatii tinerilor sportivi fata de educatie si formarea profesionala si, nu in ultimul rand, ajutorarea sportivilor aflati la sfarsitul carierei.


Citeste mai multe despre   























765 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    sportivi (Marţi, 16 iunie 2009, 16:03)

    la [anonim]

    Fotbalistiilor aproape ca nu le plang de mila...are cineva idee cat castiga un poloist sau in rugby-ist in Romania??? Cat despre siguranta sociala nu mai vorbim...
    • +2 (2 voturi)    
      mi-e sila de ei (Marţi, 16 iunie 2009, 16:34)

      yo [anonim] i-a raspuns lui la

      toti ridica in slavi fotbalul astfel incat au uitat ca sunt si alte sporturi.....si sa fim seriosi fotbalisti au cele mai mari salarii sa nu se mai planga atat,,,sau obisnuit sa ia bani ,,,sa vina sa munceasca ca un miner sau ca unul care castiga maxim 1000 ron pe luna si sa vedem atunci daca mai spun ca fotbalisti sunt sclavi
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 16 iunie 2009, 16:25)

    serty [anonim]

    se vede cat a lipsit acest minister.Bravo dnei ministru.
  • +3 (3 voturi)    
    ma lasi (Marţi, 16 iunie 2009, 16:30)

    yo [anonim]

    fotbalisti sclavi ? pai frate unii muncesc pe 5 mil si nu mai spun ca sunt scalvi iar asta spune ca fotbalisti sunt sclavi....mai dute ma ......
    • +1 (1 vot)    
      pai sa ne spuna (Marţi, 16 iunie 2009, 18:54)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui yo

      si cum castiga "sclava" de adelina si colegii ei la antenele lu' felix... ce suma era pe contractul de munca (la care platea felix cel curat contributiile aferente!) si ce suma aparea ca "drepturi de autor" frate... ca numa' valori in antenele alea...
  • 0 (0 voturi)    
    Obligativitate sau voluntariat? (Marţi, 16 iunie 2009, 16:39)

    Ion [anonim]

    Mi se pare un lucru foarte bun ca un fotbalist si in general orice om sa plateasca o asigurare de pensie unui sindicat sau altei organizatii care ii va oferi o pensie dupa o anumita virsta, daca DORESTE asta!.

    Dar in acelasi timp mi se pare un mare abuz ca un fotbalist sa fie OBLIGAT sa contribuie pentru o asigurare de pensie unui sindicat sau altei organizatii care ii va oferi o pensie dupa o anumita virsta.
  • 0 (0 voturi)    
    Stop mardeiasilor din fotbal ! (Marţi, 16 iunie 2009, 16:56)

    Mitica [anonim]

    Nu mai platiti cotizatii, nu mai platiti reclame sau sponsorizari pentru fotbal, fotbalisti sau FRF.

    Sunt doar o gasca de profitori care se dedau la grozavii gen Targu Jiu si la spagii.

    Pentru a-i potoli pe acesti fotbalisti - o solutie este stoparea oricarei finantari.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 16 iunie 2009, 18:22)

      la [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      fotbalistii au cu totii bani de bamboo si de femei...nu zic ca nu muncesc si ca sunt, unii dintre ei, buni profesionisti....dar cand ma gandesc ca pt poloisti nu exista bazine, ca echipele de handbal se desfiinteaza pe capete din motive financiare, ca exista culturisti de valoare care nu-si pot permite o alimentatie adecvata sportului lor, ca exista mii de copii sarmani care fac naveta cu orele pt a ajunge la antrenament, ca acest minister vrea sa le taie rentele viagere fostiilor campioni olimpici...de ce am pune problema sigurantei sociale incepand tocmai cu fotbalistii?
  • +1 (1 vot)    
    right (Marţi, 16 iunie 2009, 17:21)

    florin [anonim]

    Fotbalistii din divizia A castiga intre zeci si sute de mii de euro pe an, ceea ce inseamna ca in 10 ani de cariera castiga mai mult decat un om cu un salariu de 1000-1500 euro pe luna in intreaga viata (sa zicem 40 de ani de munca)
    In cazul in care ar trai ca oricare om, ar face economii, si-ar plati singur contributiile la pensie, sanatate, etc nu vad unde ar avea probleme. In cazul in care dau toti banii pe curve, in cluburi si pe masini de lux, de ce ar trebui sa ne intereseze pe noi cand vor muri de foame?!?
  • +1 (1 vot)    
    Rusine Chivu (Marţi, 16 iunie 2009, 17:28)

    Robert Adam [anonim]

    Asa e cand nu ai ce face cu banii, ti se pare ca ai mai multe drepturi decat altii... Dar ala care munceste pe salariul minim pe economie? Care nu are bani pentru maine si patronul il face cum vrea el, ca de, oricand il poate lasa fara slujba? Vai si amar de capul nostru: profesorii cu 1000 ron pe luna si fotbalistii cu 100 000 de euro. Si tot ei vorbesc de sclavie. Rusine, macar taci din gura...
  • +1 (1 vot)    
    milionari in $,decorati, kiki sclavi (1) (Marţi, 16 iunie 2009, 19:07)

    un suporter [anonim]

    fotbalistii milionari in dolari,decorati, chichi sclavi declarati de: chivu si ministereasa parapantista,care ar trebui sa raspunda la:

    1.cum inlocuieste educatia din prezent, educatia de stat, a tineretului de dinainte de'89, care incepea de la gradinita si continua pe toate palierele de invatamint pina la scoala de meserii, liceu sau facultate. chiar si in armata se scolariza vezi: soferi, bucatari, radiotelegrafisti, etc.? urma, apoi, educatia concreta la locul de munca si familia tinara...
    2.prin ce metode se vor educa baietii si fetele "rai"(rele) de cartier pe care inainte de '89 scoala, armata si in final munca organizata, tinara familie, reusea sa-i potoleasca?
    3.alte metode utile de socializare ale tineretului incepind de la virste mici in afara de discoteci si baruri (care au invadat pina si cele mai indepartate sate).
    4.cum atrag in vacante tineretul >= 18 ani la activitati utile, in afara de "urcarea" rapida in diferiti bolizi cu directia discoteci, baruri si "pierderea" de mii de nopti.
    5.cum se va suplini, in viitor, rolul hotaritor al familiei in cazul emigratiei parentale partiale sau totale?
    6.cum se va ridica sportul la nivelul "generatiei de aur", cind observam ca stilul si metodele de munca, dotarile, in acest domeniu, ale acelor vremuri, au fost abandonate sau atomizate, nepunindu-se aproape nimic in loc, cunoscind faptul ca performantele sportive indica starea de sanatate a unei natiuni si alaturi de educatie, stiinta si cultura sunt paraambasadorii nostri peste hotare.
    7.ref. stadionul national "Lia Manoliu".de ce colegii dv. de partid de la primaria capitalei,din anul,2007,au dat dovada de incultura manageriala cind in plin avint economic, s-au grabit repede sa-l demoleze fara a avea ceva in loc, complet descoperiti pt. situatii neprevazute, ca si criza din prezent. nu asa trebuia procedat. se putea gasi o alta locatie(similar ca la puzderia de moluri), construi un stadion nou, iar dupa aceea cel vechi sa fie modernizat.
  • +1 (1 vot)    
    milionari in $,decorati, kiki sclavi (2) (Marţi, 16 iunie 2009, 19:11)

    unn spectator [anonim]

    in situatia de acum, s-ar putea sa raminem , in loc de 2 stadioane, cu o groapa!o alta eroare, renuntarea la pista de atletism, din urmatoarele motive: 1.trebuia pastrata destinatia stadionului initial.2.poarta numele unei mari a t l e t e romane(n-am fost campioni mondiali,olimpici sau europeni la fotbal, ci la atletism.3.nu ne putem permite sa construim stadion special fiecarei federatii de sport.4.daca noul stadion era multifunctional putea, ca dupa pif,sa aiba o incarcare echilibrata, scotindu-si altfel cheltuielie, fata de unul numai de fotbal, in cazul nostru.
    5.s-a reproiectat pt coeficientii nostri de cutremur,diferiti fata de cei din frankfurt?
    sa nu ne nai comparam cu franta,italia,anglia unde un astfel de stadion numai de fotbal este incaracat la maxim cvasipermanent.aici, iar apare in gindirea noastra oprtunista efectul de "scara", cind una doua ne comparam tarisoara noastra cu superputeri, in loc sa ne comparam cu cei de-alde noi.
    Sa nu spuneti ca toate problemele de mai sus le veti rezolva cu ajutorul ministerului turismului!
  • +1 (1 vot)    
    Mai mai (Marţi, 16 iunie 2009, 22:46)

    M&M [anonim]

    "Adicatelea"

    ei nu " stie" sa dea cu picioru in minge da "e" fotbalisti
    primesc insa bani (chiar si in ro) cu roaba
    si tot ei se plang

    ia vino tatic si lucreaza tu ca maturator (ca ai cam aceeasi calificare ma rog mai stii sa dai cu stangu-n dreptu) ca acolo ai contract de MUNCA cu PENSIE ia sa vedem daca e mai bine.

    Cand citesc asemenea ineptii ma apuca durerea de burta (de la ras) p'orma de cap ( de atata prostie). Mai nene Chivule vezi-ti si tu d-ale tale ca esti fotbalist nu sociolog.
  • 0 (0 voturi)    
    chivu (Miercuri, 17 iunie 2009, 19:47)

    petre [anonim]

    chivule,credeam ca esti banatan destept.dar pauza.
    si eu dau 200 eu pentru pensie si cand o fi ,primesc 150.ce zici ?