VIDEO Poli suntem noi/ Care noi?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 10:50 Sport | Fotbal

Imagini din galeria Timisoarei
Foto: Captura Youtube.com
Una dintre strigarile favorite ale suporterilor echipei FC Timisoara (ultimul nume al formatiei banatene) este Poli suntem noi. Cunoscand atmosfera superba existenta de-a lungul timpului pe Dan Paltinisanu, ne intrebam cine a facut deplasarea la Targu-Jiu pentru finala Cupei Romaniei.

O voce avizata din lumea fotbalului romanesc (Ion Craciunescu) a precizat la finalul ultimului act din Cupa Romaniei ca Balaj a gresit semnificativ la meciul CFR - FC Timisoara, dar acest lucru nu justifica cu nimic comportamentul unora dintre suporterii banateni.

200 de persoane au fost retinute dupa incidentele violente care au avut loc sambata seara, partida fiind intrerupta de doua ori din cauza galeriei timisorene care a patruns chiar si pe terenul de joc.

Lucrurile sunt cu atat mai greu de inteles cu cat minunatul public de pe Dan Paltinisanu era mereu dat exemplu pentru fair-play-ul de care da dovada.

Acum doi ani de zile, finala Cupei Romaniei s-a disputat chiar la Timisoara. Stadion plin, atmosfera de mare sarbatoare. Rapidul a invins cu 2-0, dar in niciun moment nu s-a pus problema unor evenimente reprobabile in tribune, cu toate ca numai placut nu este sa piezi un trofeu chiar pe propria arena.

Finalul incins de campionat (a contribuit foarte mult si decizia amanata de la TAS) a intins la maxim nervii suporterilor timisoreni, acestia neputand sa treaca (dupa esecul din campionat) si peste infrangerea din Cupa.

Vremurile se schimba, iar suporterii la fel. Acum cateva sezoane, ultrasii banateni au uimit o tara intreaga atunci cand au cantat cu totii, desi Steaua conducea cu 8-1 in Banat. De la acel 9 aprilie 2004 a trecut insa ceva timp, iar oamenii se schimba, evolueaza. Din pacate pentru fotbalul romanesc, se pare ca spre rau.

Dupa un campionat plin de scandaluri, presupuse blaturi, fluierasi corupti si mult noroi, poate ca, la final de stagiune, avem publicul pe care il meritam.


Vezi aici imagini din galeria timisoareana la finalul partidei CFR - Timisoara 3-0:



Citeste mai multe despre   






















1375 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    foarte usor de improscat ..... (Luni, 15 iunie 2009, 11:28)

    liviol [anonim]

    cu noroi.....Ati uitat insa ca fiecare galerie are o anumita factiune radicala!Din ce cauza?...nu stiu...probabil ca e la moda!
    Aceeasi ultrasi umpleau akum 2 ani emisiunile de stiri cu violente de strada atat la Arad cat si la Timisoara fiind binecunoscuta rivalitatea cu suporterii aradeni. Deci....nu confundati atmosfera facuta de 30000 de oameni cu atitudinea a 300 de "ultrasi frustrati"
    Sambata seara ...socant si pentru mine a fost ca au stricat spectacolul din teren!
    Timisoara nu a facut niciodata asa ceva, orice s-ar fi intamplat!
    Repet...nu puneti semnul egal, asa cum au facut niste primate de jandarmi, intre 300 de suporteri si un public format din multe femei, copii si oamenii in varsta!Toti acestia au fost la Targu Jiu si si-au luat bastoane in cap din cauza unor retarzi!
    Identificati-i, amprentati-i si nu-i mai lasati pe stadioane!Atat!
    • +2 (4 voturi)    
      vedeti cum e? (Luni, 15 iunie 2009, 14:05)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui liviol

      Toate forumurile sunt pline de scuze cum ca acei suporteri nu reprezinta Timisoara si ca nu e imaginea voastra adevarata. Eu sunt de acord, dar ar trebui ca asta sa fie o lectie pentru voi timisorenii, care cu aroganta ii judecati pe "mitici" sau pe moldoveni dupa "uscaturile" din padurea lor. Aveti grija ce spuneti despre altii pe viitor...
    • 0 (2 voturi)    
      intrebare (Luni, 15 iunie 2009, 17:02)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui liviol

      cine naiba ti-a dat minusuri pe comentariul asta?

      Niste frustrati.
  • -5 (7 voturi)    
    au invatat ... (Luni, 15 iunie 2009, 11:29)

    Florin [anonim]

    ... de la mitici! :))
    • +1 (5 voturi)    
      nu cred (Luni, 15 iunie 2009, 11:39)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Stiau de la mamica lor de acasa, insa pana acum nu au avut ocazia s-o arate, pentru ca o luau cu 8-1 de la echipe din Bucuresti :D
      • -1 (1 vot)    
        :)) (Luni, 15 iunie 2009, 13:55)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        banatenii se lupta doar cu aradenii sau ardelenii; cu miticii nu-s pun mintea: acestia sunt sub nivelul lor :))
  • -1 (3 voturi)    
    presa si ultrasii (Luni, 15 iunie 2009, 14:02)

    alex [anonim]

    Ceea ce presa nu vrea sa inteleaga este ca printre suporterii romani, mai ales la echipele Steaua, Dinamo si Poli exista asa zisi ultrasi, model copiat, respectand proportiile, din Italia. Sunt o categorie aparte, care isi exprima frustrarile in special prin actiuni fizice.
    In al doilea rand, asa cum nu le laudati realizariile coregrafice (care sunt facute de ei, nu de publicul larg) sau poate le laudati prea putin si le atribuiti intregii galerii, lasati-o moarta si cu incidentele.
    A si inca ceva, acesti ultrasi nu sunt un pericol daca vrei sa te duci sa vezi un meci de fotbal. Daca nu vrei sa participi la o bataie, nu o faci. Tine doar de tine.
    • +1 (1 vot)    
      sigur doar la cele trei? (Luni, 15 iunie 2009, 14:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Sau sunt mai multe echipe cu astfel de suporteri? Parca la cluj a fost un ziarist lovit?
      • +1 (1 vot)    
        cam asa ceva (Luni, 15 iunie 2009, 16:18)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui dj

        Scuze, am uitat Craiova, poate si Petrolul. In mare, la aceste echipe s-au manifestat fenomene ultras: coregrafii spectaculoase, incidente cu adversari si militie, capturi de steag... etc.
        A nu se confunda ultras cu hooligan - referitor la ce spuneai tu de Cluj... unde e un fel de amestec intre cele doua. Tocmai pentru ca la noi aceste manifestari (ultras + hooligan) sunt importate de cele mai multe ori anapoda, in ton cu moda, nu se definesc clar liniile intre ele.
        Oricum, sunt prea multe detalii pentru domnii ziaristi care abordeaza acest subiect fara sa se informeze.

        Apoi mai apar si pareri ca cea de mai jos, cum ca s-au infiltrat altii printre ei... pareri formate tot de ziaristi care scriu doar de dragul de a umple repede o pagina.
  • 0 (2 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 15 iunie 2009, 14:29)

    ela [anonim]

    in filmuletul asta unde se vede violenta?
    pare o galerie normala
    sunteti siguri ca acei retinuti, si revoltati ce au intrerupt meciul erau suporteri poli? si nu infiltrati de la ultrasii altor galerii ce au un dinte impotriva CFR-ului, iar arbitrul din pacate le-a dat apa la moara.
    • 0 (0 voturi)    
      wow (Marţi, 16 iunie 2009, 14:46)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ela

      suna a teoria conpiratiei...
  • 0 (2 voturi)    
    toti sunt destepti acum (Luni, 15 iunie 2009, 15:38)

    politehnica [anonim]

    Stimate comentator,
    Ca sa comentezi in cunostinta de cauza trebuia sa fi pe stadionul Dan Paltinisan din Timisoara la meciul cu Unirea Urziceni sa vezi vreo 30.000 oameni aplaudand Unirea . Ce spune domnia ta acolo arata lipsa de informare si un bla bla Ceausist. Sper ca pe viitor sa ai bunul simt ca inainte de a fi formator de opinie sa te informezi corect. Restul sunt baliverne si daca vrei un footbal sanatos fa ceva sa scapam de FRF - ul asta contestat de toti si murdarit din anii 1990. E greu sa intelegi Timisoara daca nu stai aici. Un lucru e cert insa : HAI POLI !
    • -1 (3 voturi)    
      Aiurezi, baiete! (Luni, 15 iunie 2009, 15:57)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui politehnica

      Voi, asa-zisii suporteri ai timisoarei, ati ajuns exact ca si bucurestenii! V-a modelat gunoiul ala de iancu dupa chipul si asemanarea lui!
      Sunteti aroganti nevoie mare, v-ati vinde si mama ca sa-i dati pe altii la o parte.
      Sper ca cei 200 de muschetari de la Tg Jiu sa putrezeasca in puscarii, si-o merita cu prisosinta
    • +1 (1 vot)    
      acasa cunteti cuminti (Luni, 15 iunie 2009, 20:20)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui politehnica

      problema e in deplasare...
      de ce sa va stricati voi frumusete de stadion , cand puteti sa il devastati pe al altora... lasati-ma cu atitudinea asta de superioritate... sunteti doar niste ipocriti...
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru toti.... (Luni, 15 iunie 2009, 22:16)

    Anonim [anonim]

    .....din sud si est de Carpati spun doar atat: granita la Carpati!!!!!. Si atunci voi miticii va puteti comenta incidentele provocate de suporterii dinamovisti stelisti, care devasteaza Bucurestiul la fiecare derby.
    • 0 (0 voturi)    
      sigur? (Marţi, 16 iunie 2009, 14:55)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Cred ca te inseli sau faci parte din vreo minoritate...
      In 2006 la Timisoara se ardeau steaguri cu steaua ca tocmai fusese eliminata in semifinale.
      In 2008 erau incidente la Cluj.
      Parca vad ca in curand vom vedea si pe la urziceni.
      Nu exista padure fara uscaturi.