Suporterii echipei de fotbal FC Timisoara au provocat mai multe scene de violenta care au condus la intreruperea, in doua randuri, a finalei de Cupa, disputata sambata la Tg. Jiu, cu CFR Cluj. Cu cinci minute inaintea finalului, mai multi suporteri timisoreni au intrat pe gazon, in momentele de confuzie generate echipa timisoareana reusind chiar sa trimita mingea in poarta adversa! Finala a fost castigata de CFR Cluj (3-0).

Nemultumirea suporterilor banateni a fost alimentata de declaratiile oficialilor care avertizau, inaintea finalei, ca arbitrul Cristi Balaj este un apropiat al lui CFR Cluj, urmand sa favorizeze echipa ardeleana. Pe acest fond de suspiciune, fanii au protestat la mai multe decizii ale lui Balaj - in minutul 37, dupa o faza petrecuta in careul CFR-ului, suporterii Timisoarei au incercat sa intre pe gazon, fiind opriti cu greu de jandarmi.

La pauza, conducerea lui FC Timisoara a parasit stadionul din Tg Jiu, iar fanii au cerut echipei sa se retraga de pe teren. Lucrurile au degenerat complet in minutul 85, cand suporterii timisoreni au izbutit sa ajunga pe gazon. Doi dintre ei au ajuns pana in careul lui CFR Cluj, in timpul derularii unei faze, incheiate cu un gol al Timisoarei (nevalidat insa). Intre timp, la peluza, izbucnisera conflicte violente intre fani si jandarmi. Dupa cinci minute de confuzie si panica, jandarmii au reusit sa degajeze peluza, impingand grupul fanilor violenti dincolo de gardurile imprejmuitoare ale arenei.

FC Timisoara nu a participat la festivitatea de premiere, in semn de protest fata de maniera de arbiotraj a lui Cristian Balaj. Decizia a fost impusa de patronul Marian Iancu, printr-un telefon dat oficialilor de pe banca tehnica. In timpul festivitatii, in care trofeul a fost decernat de Mircea Lucescu, cativa suporteri ai CFR-ului au incercat sa intre pe gazon, pentru a se bucura alaturi de jucatori, insa jandarmii au reusit sa le zadarniceasca intentia.

"Nu mi-a facut placere, pentru ca meciul a fost stricat de asemenea incidente. CFR a meritat sa castige, chiar daca succesul poate a venit si pe o greseala a arbitrului. Dar la acel penalty, arbitrul era departe. Nu a vazut" - Mircea Lucescu, antrenor Sahtior Donetk.