Trofeul Cupei Romaniei nu a vrut sa plece din Ardeal. CFR Cluj a aratat un joc matur si inspirat si a castigat cea de-a 71-a editie a Cupei in fata banatenilor de la FC Timisoara, scor 3-0. Ardelenii si-au aparat cu stoicism trofeul obtinut anul trecut, Deac reusind sa deschida scorul inca din minutul sase, dupa o lovitura de la colt. Latovlevic a gresit nepermis in minutul 37, cand l-a faultat pe Tony in careu. Peralta a inscris din 11 metri, iar clujenii aveau un avans considerabil la pauza. Fundasii timisoreni gafeaza in debutul reprizei secunde, si Culio, nemarcat in careu, suteaza in vinclul portii lui Pantilimon. CFR Cluj castiga meritat finala Cupei Romaniei, o victorie umbrita, insa, de incidentele provocate de suporterii timisoreni.

Conceicao s-a dovedit inspirat in momentul in care l-a titularizat pe Ciprian Deac. Dupa doar sase minute de joc, clujeanul a deschis scorul dupa o faza fixa. Culio a centrat perfect de la coltul terenului, iar Deac a trimis balonul in poarta cu capul, din patru metri. Timisorenii se arunca in atac, dar greseala lui Latovlevic din minutul 27 face ca CFR se se distanteze. Banateanul il faulteaza pe Tony in careu, iar Peralta inscrie din penalty. Fanii timisoreni iau foc in minutul 36, cand Gigel Bucur cade in careu, iar Balaj nu dicteaza penalty. Arbitrul se vede nevoit sa intrerupa jocul dupa ce mai multe fumigene aterizeaza pe teren. Acesta avea sa fie doar inceputul incidentelor provocate de suporterii banateni.

Repriza secunda incepe cu o ratare a timisorenilor care balbaie in careu o minge centrata din corner. Dupa cinci minute apararea banatenilor e prinsa pe picior gresit. Stancu il faulteaza pe Deac si clujenii beneficiaza de o lovitura libera. Alcantara centreaza pe jos si Culio, liber in careu, il executa pe Pantilimon cu un sut in vinclul portii. Nibombe primeste un cot in ochi dupa un duel in aer cu Kone si este schimbat, deoarece nu mai poate continua partida. Clujeanul avea deja un cartonas galben, dar la aceasta faza nu primeste nimic. Deciziile lui Balaj ii infurie pe suporterii timisoreni, iar in minutul 87, doi dintre acestia patrund pe teren, exact in momentul in care Karamyan inscrie. Golul a fost anulat, iar CFR a castigat finala cu scorul de 3-0.

CFR Cluj a ridicat pentru a doua oara consecutiv trofeul Cupei Romaniei, avand in spate un decor dezolant: fanii banateni evacuati de jandarmi.