CFR Cluj - FC Timisoara 3-0/ Cupa ramane la Cluj

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iunie 2009, 20:17 Sport | Fotbal

Cupa Romaniei, 16-imi de finala
Foto: Hotnews
Trofeul Cupei Romaniei nu a vrut sa plece din Ardeal. CFR Cluj a aratat un joc matur si inspirat si a castigat cea de-a 71-a editie a Cupei in fata banatenilor de la FC Timisoara, scor 3-0. Ardelenii si-au aparat cu stoicism trofeul obtinut anul trecut, Deac reusind sa deschida scorul inca din minutul sase, dupa o lovitura de la colt. Latovlevic a gresit nepermis in minutul 37, cand l-a faultat pe Tony in careu. Peralta a inscris din 11 metri, iar clujenii aveau un avans considerabil la pauza. Fundasii timisoreni gafeaza in debutul reprizei secunde, si Culio, nemarcat in careu, suteaza in vinclul portii lui Pantilimon. CFR Cluj castiga meritat finala Cupei Romaniei, o victorie umbrita, insa, de incidentele provocate de suporterii timisoreni. 

Conceicao s-a dovedit inspirat in momentul in care l-a titularizat pe Ciprian Deac. Dupa doar sase minute de joc, clujeanul a deschis scorul dupa o faza fixa. Culio a centrat perfect de la coltul terenului, iar Deac a trimis balonul in poarta cu capul, din patru metri. Timisorenii se arunca in atac, dar greseala lui Latovlevic din minutul 27 face ca CFR se se distanteze. Banateanul il faulteaza pe Tony in careu, iar Peralta inscrie din penalty. Fanii timisoreni iau foc in minutul 36, cand Gigel Bucur cade in careu, iar Balaj nu dicteaza penalty. Arbitrul se vede nevoit sa intrerupa jocul dupa ce mai multe fumigene aterizeaza pe teren. Acesta avea sa fie doar inceputul incidentelor provocate de suporterii banateni.

Repriza secunda incepe cu o ratare a timisorenilor care balbaie in careu o minge centrata din corner. Dupa cinci minute apararea banatenilor e prinsa pe picior gresit. Stancu il faulteaza pe Deac si clujenii beneficiaza de o lovitura libera. Alcantara centreaza pe jos si Culio, liber in careu, il executa pe Pantilimon cu un sut in vinclul portii. Nibombe primeste un cot in ochi dupa un duel in aer cu Kone si este schimbat, deoarece nu mai poate continua partida. Clujeanul avea deja un cartonas galben, dar la aceasta faza nu primeste nimic. Deciziile lui Balaj ii infurie pe suporterii timisoreni, iar in minutul 87, doi dintre acestia patrund pe teren, exact in momentul in care Karamyan inscrie. Golul a fost anulat, iar CFR a castigat finala cu scorul de 3-0.

CFR Cluj a ridicat pentru a doua oara consecutiv trofeul Cupei Romaniei, avand in spate un decor dezolant: fanii banateni evacuati de jandarmi. 


Citeste mai multe despre   



















4300 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    doar fotbalul conteaza? (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 20:20)

    paul [anonim]

    de ce doar fotbal?
    handbalul il lasam deoparte?

    cum se face ca meciul de fotbal il veti transmite live iar meciul de handbal al nationalei feminine contra Belarusului e dat la o parte ?
    • -2 (2 voturi)    
      sportul (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 20:39)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui paul

      nu sunt un impatimit al fotbalului dar cred ca se orienteaza si ei un pic sa vada cam ce cauta majoritatea cititorilor

      nu inteleg exact cum vor transmite live? e text sau video streaming?
      • 0 (2 voturi)    
        cam da (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 20:46)

        paul [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

        cred ca asa e ; desi fetele joaca f bine; e un meci f bun pt nationala feminina - si un meci foarte important
        la pauza Romania - Belarus 22-16
        Hai Romania!
    • -1 (1 vot)    
      e text (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 20:40)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui paul

      scuze, am vazut acuma ca e text
    • -2 (4 voturi)    
      Nu atzi intzeles mah...joaca 4 ouo.... (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 21:51)

      Eu regatzeanul.... [anonim] i-a raspuns lui paul

      Daca n-atzi ghicit...
      Ardeal versus Banat....
      Deocamdata fura Ardealul...penalty 'cucu'....
      Va tzinem la curent....dar nu la scaunul EBA...
      De ce 4 oua????
      Pai...joaca 'fruncea peste totzi-'...versus incoruptibilii 'anti-mitici'...
      • 0 (4 voturi)    
        Galerii civilizate,miinti odihnite,'frunci',etc... (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 23:06)

        Tot regatzeanul raspunde.... [anonim] i-a raspuns lui Eu regatzeanul....

        Va uram multe 'succesuri'.
        Va orientati 'clar' catre vest.
        Far-west.
        Bleahh...........
  • -1 (1 vot)    
    tv (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 20:36)

    bee [anonim]

    salutare! are cineva un link pentru a vedea meciul live? multumesc
    • -1 (1 vot)    
      link (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 21:06)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui bee

      salut

      nu stiu daca pot pune linkuri aici asa ca iti zic sa mergi pe google romania adica .ro si sa cauti "cool digi"

      de acolo te descurci..e primul link parca ;)
  • -1 (1 vot)    
    live cupa (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 21:13)

    Viorel Gurgu [anonim]

    se vede pe digi tv
    http://www.cool-digitv.net/tv-channels/ro/antena1-romania-s1.html
  • +1 (3 voturi)    
    tot banatu-i fruncea (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 22:52)

    liv [anonim]

    Cea mai civilizata galerie,echipa furata,echipa frustrata....echipa de c....t,patron de c....t,dezamagire de c...t,hai Tm
  • +6 (6 voturi)    
    noua Poli (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 22:57)

    prego [anonim]

    din pacate pentru fotbalul din romania la timisoara marian iancu a reusit sa formeze o noua generatie de suporteri, dupa chipul asemanarea, limbajul si comportamentul lui.noii suporteri timisoreni se pot infrati fara probleme cu noii suporteri stelisti, dinamovisti, rapidisti, buzoieni si-asa mai departe. r.i.p. galeria care era model ade fair-play in romania.
    • 0 (2 voturi)    
      @prego (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 23:25)

      Regat [anonim] i-a raspuns lui prego

      Cati suporteri buzoieni ai cunoscut, de cate scandaluri generate de acestia ai auzit?
      in cazul galeriei Timisoarei, evident altcineva este de vina. Galeria este inocenta si fara de vina. Da, dar sunt tot fruncea. Fruncea sunt si cand se intalnesc cu galeria Aradului
      Paiul din ochiul altora si barna din ochiul tau
      • +1 (1 vot)    
        ti-a scapat ceva (Duminică, 14 iunie 2009, 0:02)

        prego [anonim] i-a raspuns lui Regat

        scrisesem "si-asa mai departe" pentru a nu enumera inca vreo 15 cluburi, daca vrei folosesc expresia "toti o apa si-un pamant". egoist vorbind, nu ma intereseaza absolut deloc ce imagine le creaza suporterii dinamovisti, rapidisti, stelisti, buzoieni cluburilor lor, ci doar faptul ca noii suporteri Poli au capatat acelasi comportament, limbaj, agresivitate, fetisim si tiganism ca si marian iancu, si nu au nici o legatura cu cei care castigau trofeul fair-play in 2003 si in 2004. daca esti din buzau, poate-ti amintesti de meciul de baraj. daca esti din cluj, de toamna lui 2004, si vei putea face comparatia.
    • 0 (0 voturi)    
      mdaa (Duminică, 14 iunie 2009, 2:07)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui prego

      totdeauna a fost asa ,,rau'' cum spui tu. dar sa fii civilizat nu inseamna doar sa nu rupi scaune. uita-te mai bine la diferentele dintre galeriile bucurestene si cea a lui poli
  • +6 (6 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 23:05)

    john [anonim]

    rusine suporterilor timisoarei !!
    • -4 (4 voturi)    
      Nu imi vine sa cred???!!! (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 23:17)

      Regatzeanul uluit... [anonim] i-a raspuns lui john

      Chiar banatzenii fac asa ceva???
      Ei necivilizati???
      Ardelenii???
      Ala penalty???
      Uraaaaa!
      V-atzi furat intre voi....
      Miticul mitic e de vina....
  • +5 (7 voturi)    
    Nu stim sa pierdem, Nene Iancule! (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 23:16)

    Un neutru [anonim]

    Cata "normalitate"...
    Pierdem alegeri si contestam validitatea lor. Chiar daca sunt partide organizatoare.
    Pierdem meciuri si contestam corectitudinea lor. Dam vina pe arbitrii si nu pe prostia jucatorilor sau a patronilor.
    Mai mult, sa nu te prezinti la festivitatea de premiere atunci cand iesi pe locul 2? "Bravo", Nenea Iancule!
    • 0 (0 voturi)    
      huligani (Duminică, 14 iunie 2009, 9:25)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Un neutru

      Cine ar putea acuza pe banditii din FRF, daca dupa evenimentele de la cupa ar suspenda participarea Timisoarei in cupele europene si ar rezolva astfel foarte elegant problemele a doua echipe din Bucuresti, Dinamo, respectiv Rapid????
  • +6 (6 voturi)    
    Rusine AEK (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 23:27)

    metronom [utilizator]

    voi nu sunteti Timisoara!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Arbitru (Duminică, 14 iunie 2009, 1:06)

    Boc [anonim]

    Eu , Boc am ales arbitru....sic!
    • 0 (0 voturi)    
      tu nu esti Boc... (Duminică, 14 iunie 2009, 20:42)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Boc

      ...tu esti doar un anonim frustrat ce n-are curajul sa se semneze. saracu' de tine...
  • 0 (2 voturi)    
    titlu aiurea (Duminică, 14 iunie 2009, 2:29)

    Dani Mocanu [anonim]

    Titlul articolului e complet ridicol. Nota catre jurnalist: Timisoara face parte din Ardeal. Ardeal = Transilvania + Maramures + Crisana + Banat. Daca si voi incepeti sa scrieti aiurea, atunci eu chiar nu mai pot citi presa din Romania. (www.danimocanu.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i adevarat (Duminică, 14 iunie 2009, 15:17)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui Dani Mocanu

      Ardealul (Transilvania) si Banatul au fost si sunt provincii istorice distincte
      • 0 (0 voturi)    
        habar n-ai... (Duminică, 14 iunie 2009, 20:40)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui metronom

        ...ce vorbesti. Transilvania si Banatul au fost distincte, ambele in Ardeal.
  • 0 (2 voturi)    
    "civilizatii" de ardeleni (Duminică, 14 iunie 2009, 10:16)

    gimini [anonim]

    De acum toti astia care mai sustin prostii privitoare la "superioritatea" ardelenilor fata de regateni sa-si aduca aminte de meciul. Si de guvernul Boc, lol !
    • 0 (0 voturi)    
      frustrat mic ce esti... (Duminică, 14 iunie 2009, 20:44)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui gimini

      ...ai uitat sa-l spurci si pe basescu. pai se face, nenisorule? pentru ce primesti tu bani de-un corn si-o sana zilnic?! :D
  • +3 (3 voturi)    
    finala (Duminică, 14 iunie 2009, 12:34)

    lmchinezu [anonim]

    A fost un meci frumos,pina cind galeria Timisoarei a stricat totul.Fair-play ?........0 din partea lor.RUSINE
  • 0 (0 voturi)    
    Organizare (Duminică, 14 iunie 2009, 16:06)

    ANONIM [anonim]

    RESPONSABILITATEA ORGANIZARII FINALEI CUPEI A REVENIT SI REVINE IN CONTINUARE frf.
    DECI SA-SI ASUME TOATE ERORILE:
    - ARBITRAJUL;
    - ALEGEREA STADIONULUI SI A ORASULUI;
    - PAZA SI ORDINEA PE STADION;
    - COMPORTAMENTUL SPECTATORILOR etc.
    Poate vom asista la ceva demiteri.AR FI CAZUL.