Opinie

Nu-i mai lasati sa se pregateasca de Champions League!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2009, 11:55 Sport | Fotbal

Anul acesta sigur vom reusi. Ne-am mobilizat exemplar, am facut transferuri cu nume, avem cele mai mari salarii din tara, iar profesorul Rednic a revenit la echipa. Din pacate pentru caini, pelicula Champions League a sarit din nou peste prezentarea din Stefan cel Mare, urmand sa ruleze la cinematograful inexistent din Urziceni.

Dinamo se pregateste an de an pentru Champions League exact ca un fotbalist scos la incalzire in minutul 89, dar care nu mai apuca sa intre pe teren spre dezamagirea rudelor care sunt in tribuna. Mereu ai sperante mari, esti din ce in ce mai aproape de singurul tau vis cu adevarat important, iar totul se destrama in numai o saptamana.

Cainii au dominat aproape tot sezonul, dar au incheiat lamentabil pe trei. O vorba din fotbal spune ca ai castigat sau ai pierdut numai dupa ultimul fluier al arbitrului. Dupa cum s-a comportat, Dinamo a parut ca este surda, pentru ea lupta incheindu-se cu mult inainte de linia de finish. Cainii au alergat de unii singuri mare parte din campionat, dar, paradoxal, nu au terminat nici macar pe doi...

In partidele cu Urziceni si Brasov (cele care au facut din Dinamo marea perdanta a Ligii 1), unii dintre elevii profesorului Rednic (nr. asa cum il alinta Vasile Turcu pe antrenorul dinamovist cat timp bucurestenii erau lideri) au dat senzatia ca nu pot continua la aceeasi intensitate ritmurile dracesti din cluburi si pe terenul de joc, partitura fiind putin schimbata. Imnul Champions League nu a fost inca preschimbat in manea pe plaiuri mioritice, aceasta fiind marea problema a unora dintre fotbalistii formatiei din Soseaua Stefan cel Mare.

Provincia incheie un sezon de exceptie, patru formatii din afara Bucurestiului afland-se in primele cinci pozitii (Urziceni, Timisoara, CFR Cluj si FC Vaslui).  

Daca vrea ca la anul sa ajunga in sfarsit in Liga Campionilor, Dinamo trebuie sa inceapa incalzirea dupa ce se termina meciul, pentru ca altfel risca sa dea in clocot...


Citeste mai multe despre   



















4147 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Liga campionilor (Joi, 11 iunie 2009, 12:05)

    Gica [anonim]

    Liga Campionilor - interzisa cainilor. Asta e baietii, Liga va e interzisa, Dinamo-echipa looser-ilor eterni. Niste elevi de nota 6, stati jos!!! :)))
    • +4 (12 voturi)    
      se pare ca anul acesta (Joi, 11 iunie 2009, 12:17)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Liga Campionilor este interzisa si pentru alte animale fie ele rumegatoare sau mancatoare de graunte.
    • +1 (1 vot)    
      putina istorie (Vineri, 12 iunie 2009, 15:11)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      Absolut intamplator stii cumva cate echipe romanesti au participat pana acum CCE sau Champions League? Stii si care a fost prima dintre ele? Stii care a fost prima care a ajuns pana in semifinale? Si ca a mai exista o a doua echipa care a a ajuns in semifinale? Sau toti credeti ca doar steaua si cfr au jucat acolo pana acum?
  • +8 (10 voturi)    
    leaderi? (Joi, 11 iunie 2009, 12:17)

    manolo [utilizator]

    dominat campionatul? nu prea cred... daca timisoara nu era FURATA de cele sase puncte, cu unele mici exceptii... dinamo nu ar fi fost lider sezonul asta (poate asa ar fi luptat "mai cu talent")... :)
  • +3 (9 voturi)    
    ............... (Joi, 11 iunie 2009, 12:27)

    gaby [anonim]

    lasa sa mai ia si provincia frate bravo lor hai urziceniu
  • +5 (7 voturi)    
    Aloo... capitala ?!? (Joi, 11 iunie 2009, 12:41)

    Nic_Bv [anonim]

    Doar o echipa din Bucuresti intre primele 5?
    O fi bine, o fi rau? Vom vedea la toamna, cand scoatem capul in Europa.
  • +6 (8 voturi)    
    Dreptate ! (Joi, 11 iunie 2009, 12:58)

    Motul [anonim]

    Dupa cat rau a facut echipa militiei fotbalului romanesc,ratarea titlului este un act de dreptate.
  • +5 (7 voturi)    
    Eu cred. (Joi, 11 iunie 2009, 13:40)

    Gheorghe [anonim]

    Ca schimbarea arbitrilor romani cu altii straini a contribuit decisiv la succesurile de final ale lui Dinamo! Prea mare coincidenta! Cum au venit alti arbitri gata si cu victoriile pe banda!
    • -2 (2 voturi)    
      se zice (Joi, 11 iunie 2009, 13:51)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      succesele, altfel ne pomenim maine poimaine ca accepta dex-ul si varianta "succesuri"
      • +4 (4 voturi)    
        Zau? Asa se spune? (Joi, 11 iunie 2009, 14:12)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui nmh

        Nu cred! Eu am auzit-o cu ochii mei pe EBA cand a spus succesuri si nu succese cum spui tu! Eu o cred pe ea ca e scolita si parlamentar PE! Tu ce esti. ma rog?Eeee. . . ia sa ne vedem lungul nasului!
        • -2 (2 voturi)    
          zau? asa se vede? (Vineri, 12 iunie 2009, 9:08)

          calul verde de pe peretele verde [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          ""Eu am auzit-o cu ochii mei pe EBA""- poti te rog sa ne explici cum poti sa faci o asemenea performanta? sa auzi cu ochii... succesuri maretze succesorule
    • 0 (2 voturi)    
      acum inteleg (Joi, 11 iunie 2009, 17:14)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Cand l-au saltat pe Penescu, toti au spus ca el este mic copil pe langa altii. Acum inteleg semnificatia acestei declaratii.
    • 0 (2 voturi)    
      care victorii pe banda? (Vineri, 12 iunie 2009, 10:51)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      Ia verifica rezultatele lui Dinamo de la inceputul returului cu echipele mici si poate imi spui cum i-au ajutat arbitrii de au pierdut o gramada puncte.
      Cred ca ii confunzi cu echipa patronata de jiji...
  • -2 (4 voturi)    
    sa fim realisti... (Joi, 11 iunie 2009, 14:04)

    urziceanu [anonim]

    Nu sunt un defetist dar chiar cred ca trebuie sa incercam sa ne impacam cu situatia in care suntem.
    Ati vrut campionsat gestinat de DNA? Iata-l! Va convine, nu va convine, va trebui sa definalti cu urziceniul si cu vasluiul si sa va mandriti ca am avut un "campionat corect". Nu vise pare ca avem de a face cu o caricatura? V atrebui sa ne hotaram in legatura cu ce vrem; echipe "curate" in genul celor doua mai inainte mentionate sau "corupte" dar care sa ne aduca ceva puncte din cupele europene... Trebuie intelesa ca asta e pretul pe care trebuie sa-l platim. NU pUTEM FI SI CU SUFELTUL IN RAI SI CU ....
    Si la sfarsit o intrebare: chiar credeti ca echipe ca realul barcelanoa, roma, juve sunt imaculate?
    Va place situatia in care a ajuns fotbalul romanesc si cu cione defilam?
    • +1 (3 voturi)    
      DA, NE PLACE! (Joi, 11 iunie 2009, 14:47)

      un spectator [anonim] i-a raspuns lui urziceanu

      Ne place atunci cand meciurile se joaca si se castiga pe teren, fara arbitrii si fara interventia mai stiu eu cui. Si daca tu crezi ca : "realul barcelanoa, roma, juve" se preteaza la magarii de genul celor care iti fac placere atunci afla ca nici macar juve nu s-a mai riscat, a ajuns odata in B si s-a lecuit! Daca vrei fotbal murdar dar reprezentat in Europa de "echipe cu nume" poate ne spui ce au facut echipele tale in ultimii ani? Daca nu joaca nimik in tara crezi ca pot juca altceva cu echipe adevarate?? In '86 auzise cineva de AC Milan? In cati ani au cucerit fosta CCE?
  • +1 (3 voturi)    
    blestemul ticalosilor (Joi, 11 iunie 2009, 14:55)

    bogdan13 [anonim]

    orice se poate cumpara in romania, cu exceptia norocului! probabil ca pe dinamovisti ii urmareste blestemul atator si atator porcarii facute de-a lungul anilor. in 2008-2009 au cumparat arbitri, comisii federale, jucatori, adversari (timisoara le-a dat toate cele 6 puncte!?)...tot. si ce au castigat? cu asa actionari, asa jucatori si asa corp tehnic - asta-i situatia.
  • 0 (2 voturi)    
    e ok (Joi, 11 iunie 2009, 16:58)

    andrei [anonim]

    E foarte corect ce spui. Dupa parerea mea mai este un aspect: Dinamo a demonstrat ca joaca meciurile pe teren, cand a fost sa piarda a pierdut si cu asta basta. A pierdut titlul cu o echipa mica, pe care in mod normal altii ar fi "facut-o" cu metodele gen valiza. Mai trebuie spus ca Dinamo a fost prima care a cerut arbitrii straini, a castigat meciuri grele, cu Rapid si Timisoara cu arbitrii straini. Sunt dinamovist, sunt trist de ce au facut, dar pentru mine e suficient faptul ca si-au castigat sansele corect, nu l-am auzit pe Borcea ca da 2 mil de euro sa ia campionatul, cum au facut altii. Apropo de altii care de obicei aveau un final fulminant de pe sapte pe doi, anul asta au terminat pe sase! Multumim DNA, multumim DIICOT.
    • 0 (2 voturi)    
      "e ok?????" :)) (Vineri, 12 iunie 2009, 9:24)

      cris [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Dinamo a jucat meciurile pe teren? A fost prima care a cerut arbitrii straini? :)) ma catei mici si blajini, aveti tupeu mare................... =)). Daca nu aveam arbitrii straini Dinamo era campioana!!!! Deschide ochii si taci...
      • 0 (2 voturi)