Vezi cu cine vom defila in Europa fotbalistica si posibilii adversari

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2009, 11:16 Sport | Fotbal

Unirea Urziceni a realizat cea mai mare surpriza din Liga 1, formatia ialomiteaza urmand sa evolueze direct in grupele Champions League. Pentru a accede in grupele C1, Timisora trebuie sa treaca de doua tururi preliminare. Dinamo si CFR Cluj sunt calificate in play-off-ul Europa League, in timp ce Steaua si Vaslui vor juca in turul doi, respectiv trei, din competitia nou infiintata.


Unirea Urziceni, campioana a Romaniei

- este calificata direct in grupele Ligii Campionilor, acolo unde se va afla in ultima urna valorica. Urziceniul ar putea intalni, printre altele, formatii precum Barcelona, Manchester, Milan sau Real Madrid

FC Timisoara, vicecampioana Romaniei

- pentru a ajunge in grupele Ligii Campionilor, Timisora va fi nevoita sa treaca prin emotiile celor doua tururi preliminare. Printre cei mai dificili adversari s-ar putea numara Celtic, Sahtior sau Sporting Lisabona (in primul tur). Pentru al doilea tur, FC Timisoara ar putea intalni Lyon sau Arsenal.
 
Dinamo, ultimul loc de pe podium

- cainii au acces in play-off-ul Europa League, acolo unde vor fi cap de serie. Ar putea intalni pe Trabzonspor, FC Salzburg sau Metalurg Donetk.

CFR Cluj, fosta campioana - doar pe 4

- formatia din Gruia este calificata in play-off-ul Europa League. Nu stie inca daca va fi sau nu cap de serie. Adversari dificili: Trabzonsport, Dinamo Moscova.

FC Vaslui, marea performera

- FC Vaslui a obtinut calificarea in turul 3 preliminar al Europa League, acolo unde va fi cap de serie. Printre cei mai grei adversari se numara Hajduk Split sau Gent

Steaua a terminat doar pe sase

- Ros-albastrii sunt calificati in turul doi preliminar al Europa League, acolo unde vor fi cap de serie. Adversari tari: FK Sarajevo, Flora Tallinn si Dinamo Minsk.


Citeste mai multe despre   






















2979 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    mai verificati baieti... (Joi, 11 iunie 2009, 11:56)

    Dorian Gray [anonim]

    Cum adica??? vaslui de pe locul 5 are de trecut 3 tururi preliminare iar steau de pe locul 6, doar 2??? poate e invers, mai verificati...
    • 0 (2 voturi)    
      Ce importanta are? (Joi, 11 iunie 2009, 13:09)

      Cell_61 [utilizator] i-a raspuns lui Dorian Gray

      De ce crezi ca daca te clasezi mai sus ai mai putine tururi de parcurs?!? Conform cu logica asta, Real Madrid ar trebui, pentru ca nu a castigat campionatul sa fie mai jos decat Urziceniul care l-a castigat, nu?

      Nu functioneaza chiar asa. In Europa League s-au calificat 4 echipe. Punct. Acolo e important si ce au mai facut echipele alea in trecut prin Europa. Steaua a mai facut niste rezultate, iar Vasluiul nu. E simplu.
      • +1 (1 vot)    
        Ba da, conteaza (Joi, 11 iunie 2009, 16:56)

        someone [anonim] i-a raspuns lui Cell_61

        Ba nu e asa simplu.

        Conteaza locul obtinut si cei ce termina mai sus in clasament joaca mai putin tururi. Coeficientul conteaza doar la stabilirea capilor de serie. Citeste putin inainte sa comentezi.

        Steaua joaca in turul 2 preliminar, Vaslui in 3 iar Dinamo si CFR in 4 (ultimul, numit si play-off)

        Daca Timisoara pierde in al doilea tur preliminar joaca direct in play-off (precum Dinamo si CFR) iar daca pierde in al treilea joaca direct in grupe.

        Adversarii ar tb sa fie facili pt Steaua, Dinamo si CFR pt ca vor fi capi de serie (CFR depinde de rezultatele anterioare).

        Nota: turul 3 urmeaza dupa turul 2, nu invers
  • +2 (2 voturi)    
    Cu parere de rau... (Joi, 11 iunie 2009, 11:59)

    tm [anonim]

    ... eu cred ca Timisoara nu se califica in grupele Champions League. O sa aiba doua tururi preliminare de fooooooc. Nici nu vreau sa ma gandesc ce presiune o sa fie pe ei.
    Dar sa fim optimisti. Poate o sa fie, vorba aia, "surpriza surprizelor " :D
  • 0 (2 voturi)    
    liga1 (Joi, 11 iunie 2009, 13:14)

    Tr. [anonim]

    Repet,dar cu Gazu` cum ramane?
  • 0 (2 voturi)    
    tururi preliminarii (Joi, 11 iunie 2009, 13:46)

    radu [anonim]

    mai gindeste-te cite tururi preliminare joaca steaua si cite vasluiul. erai baiat destept domnu adrian.
  • +1 (1 vot)    
    poli (Vineri, 12 iunie 2009, 10:45)

    liga 1 [anonim]

    eu as dori ca poli timisoara sa pice cu celtic sau sahtior.pt drepturi de televizare,.