Lituania - Romania (21.00)/ Debutul lui Razvan: Nu ne jucam aici, vrem 3 puncte!

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2009, 22:32 Sport | Fotbal

Lucescu Jr. vrea sa duca Romania la EURO 2012
Foto: Rompres
Razvan Lucescu debuteaza pe banca primei reprezentative sambata seara la Marjampole, pe terenul Lituaniei, un adversar care ne-a umilit acasa, in urma cu 9 luni. Fata de echipa folosita atunci ("inceputul sfarsitului" pentru Piturca), Lucescu jr.  pastreaza putini jucatori, selectia sa producand oricum mai multe suprize. "E un suflu nou la nationala", spune Cristian Chivu.

"Fata de meciul din toamna, romanii au schimbat jumatate de lot, nu numai antrenorul! Nu vor schimba stilul, asta sunt sigur. Stim la ce sa ne asteptam si vrem sa castigam si sambata", este declaratia antrenorului Jose Couceiro, omul care l-a facut sah-mat pe Piturca in meciul de la Cluj (3-0 la 6 septembrie 2008, in debutul preliminariilor CM 2010).

"Este un meci ca o finala pentru noi. Nu ma intereseaza calcule, strategii si nimic altceva, vreau doar sa castigam - este primul meu meci ca antrenor si primul meci al noii reprezentative a Romaniei", a declarat Razvan Lucescu vineri seara, inaintea intalnirii.

Clasament grupa "tricolorilor"
1. Serbia 12p (5 meciuri)
2. Franta 10p (5)
3. Lituania 9p (6)
4. Austria 7p (5)
5. Romania 4p (5)
6. Faroe 1p (4)

Jocurile de sambata, 6 iunie:
Lituania - Romania (21.00)
Serbia - Austria (21.30)


Citeste mai multe despre   























6060 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nelamurire (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 0:41)

    Romeo [anonim]

    Am si eu o intrebare: se califica primele doua echipe din grupa sau doar cea de pe primul loc?
    Multumesc pentru lamuriri.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 2:41)

      st.pauli_1910 [utilizator] i-a raspuns lui Romeo

      locul 1 se califica direct si locul2 la baraj
    • +1 (1 vot)    
      calificare (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 8:11)

      hellboy [anonim] i-a raspuns lui Romeo

      prima echipa se califica direct si cea de a doua intra la baraj AI UITAT MECIUL CU SLOVENIA DE ACU 6 ANI :)))))
    • +1 (1 vot)    
      lamurire :) (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 9:29)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Romeo

      Echipa de pe primul loc din fiecare grupa se califica automat iar cele mai bune 8 echipe (din totalul de 9) de pe locul doi vor juca un "baraj" (tur-retur).

      Pentru a exclude o echipa din cele 9 de pe locul doi se face un clasament in care primeaza numarul de puncte stranse in meciurile din grupa (nu se iau in considerare punctele stranse in jocurile contra echipei de pe ultimul loc din grupa (in cazul nostru, Romania sau Insulele Faroe :) )).
    • -2 (2 voturi)    
      habarnam (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 9:39)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Romeo

      nu stiu exact
      trebuie sa intrebam pe altcineva
    • 0 (0 voturi)    
      primul loc... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 10:35)

      maxim [anonim] i-a raspuns lui Romeo

      mai conteaza ce locuri sunt calificabile pt romania
  • 0 (0 voturi)    
    lamurire (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 7:34)

    mANGo [anonim]

    Se califica prima din grupa direct la mondiale iar a doua joaca baraj. Nu stiu daca e vreo sansa de calificare a romaniei, poate doar sa castigam toate meciurile si toate echipele sa faca rezultate de egalitate...Oricum, in sfarsit, sper sa se schimbe ceva la nationala. Razvan e profesionist si a demonstrat asta dar pana nu scapam de mitica & co...
  • 0 (0 voturi)    
    re: nelamurire (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 8:40)

    blu [anonim]

    prima din fiecare grupa (sunt 9 grupe) direct, iar cele mai bune 8 echipe de pe locul 2 disputa eliminatorii tur retur si raman inca 4.
  • 0 (0 voturi)    
    noi (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 13:41)

    ca [anonim]

    se califica locu 5 si 1 cu 2 la baraj
  • 0 (0 voturi)    
    Re (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 16:56)

    Comment [anonim]

    Statzi linistiti k se duce romania la mondiale .....da peste 4 ani....;-)
  • 0 (0 voturi)    
    Succes lui Razvan (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 19:20)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Sunt stelist infocat, insa l-am admirat intotdeauna pe Razvan Lucescu pentru modestie si pentru seriozitatea cu care-si face meseria de fotbalist.
    Printre atatia smecheri si fitosi din Romania, iata ca avem si oameni cu verticalitate si caracter.

    Succes lui Razvan Lucescu si Nationalei !
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare! (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 20:03)

    minea-adrian [anonim]

    pe ce post de televiziune se difuzeaza meciul dintre Romania si Lituania din seara asta?? Merci!!