Liga 1: Echipele obligate sa aiba 8 romani pe foaia de joc/ Fuziunea a fost interzisa

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2009, 16:22 Sport | Fotbal

Comitetul Executiv al FRF a hotarat, in cursul zilei de marti, ca incepand cu sezonul competitional 2009-2010 formatiile din Liga I sa fie obligate sa inscrie in raportul de joc al fiecarui meci cel putin opt jucatori de cetatenie romana sau care sa fie formati la nivel national, informeaza site-ul oficial al FRF.

Aceasta noua regula se va aplica si pentru esaloanele inferioare, astfel incat echipele din Liga 2 vor trebui sa aiba 10 romani, iar formatiile din Liga 3 minimum 12.

Fotbalistul format la nivel national este acel jucator care, chiar daca nu are cetatenie romana, a facut parte din lotul unei formatii minimum 3 ani (fotbalist cu varsta cuprinsa intre 15-21 de ani).

De asemenea, s-a votat interzicerea cesionarii dreptului de participare in diverse competitii unei alte formatii, precum si fuzionarea.


Citeste mai multe despre   























3537 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    lamurire (Marţi, 2 iunie 2009, 17:24)

    Caligula [anonim]

    Pentru "binele nationalei" decizia e buna, desi nu stiu in ce masura nu e dictata de alte interese mult mai prozaice...

    Altceva nu-s lamurit: ce inseamna "raportul de joc" in care trebuie inscrisi cel putin x romani? Inseamna echipa de start + cei n jucatori din care se pot face schimbarile? Care este limita superioara a acestui numar n? Nu cunosc regulamentul asa ca va intreb :)
    Pentru ca daca nr. de rezerve posibile e undeva in jurul cifrei de 10, atunci e posibila varianta in care reglementarea de mai sus nu schimba nimic situatia, toti acesti romani fiind inscrisi de forma si incalzind banca/tusa.

    Ce ma nedumireste este eficacitatea metodei, pentru ca mi s-ar fi parut mai consistent sa zica "5 in teren" decat "8 in raportul de joc" -- un beculet care se-aprinde pe oranj-spre-rosu oricand vine in discutie o noua lege/reglementare care in prima faza pare "sprebinele intregului popor" dar defapt ascunde altceva; sau in cel mai rau caz e o masura de PR menita sa invaluie in abur poporul spectator.

    (oare sunt paranoic? oare voi, care o sa-mi raspundeti, sunteti? :p)
    • +3 (3 voturi)    
      nu, nu esti (Marţi, 2 iunie 2009, 17:47)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Caligula

      Nu esti paranoic. S-au ascuns in spatele cuvintelor si a semnificatiilor lor.
      Nu inseamna nimic pentru fotbal masura propusa.
    • +2 (2 voturi)    
      Un comentariu corect . Bravo Caligula. (Marţi, 2 iunie 2009, 20:31)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Pertinenta observatie.
      Ii durea mana sa zica "5 in teren" decat "8 in raportul de joc" .
      Nu ne mai facem bine niciodata .
    • +4 (4 voturi)    
      asta inseamna 1 pe teren (Miercuri, 3 iunie 2009, 0:11)

      sen [anonim] i-a raspuns lui Caligula

      opt in raportul de joc, inseamna ca o echipa poate avea toti cei sapte jucatori de rezerva de nationalitate romana, astfel ca mai e nevoie de unul singur in teren, restul de 10 fiind straini.
  • -1 (1 vot)    
    Porcea and CO (Marţi, 2 iunie 2009, 17:31)

    Liga 1 [anonim]

    In sfarsit speram ca nu vor mai apare pe teren "super-jucatori" de cativa euro, veniti ca mari vedete de pe DVD. Acum in Liga 1 sunt cativa straini care intradevar au confirmat si isi merita banii.
  • -1 (1 vot)    
    mafia (Marţi, 2 iunie 2009, 21:40)

    nic [anonim]

    ata timp cat patronii traiesc din drepturile tv si nu din incasari directe(bilete , materiale cu semnele echipei , publicitate) vor aduce "super vedete" cu care sa spele banii. in rest nu se va schimba nici mitica nici nasu nici ceilalti - nu pleaca cainii de la macelarie. fraieri sunt cei care dau(azi rcs) maine cine stie.
  • 0 (2 voturi)    
    Prostie tipic romaneasca (Marţi, 2 iunie 2009, 22:43)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Nu inteleg de ce modificarile de acest gen care se fac nu sunt stabilite si anuntate cu un anumit timp inainte de aplicare...(ar trebui aplicate din campionatul 2010-2011). Exista bineinteles contracte pe care cluburile le-au incheiat cu jucatorii straini si este necesara o perioada in care cluburile sa poata regla aceste probleme fara sa aiba de suferit pierderi de orice fel...
    Si nu inteleg cu ce deranjeaza fuziunea dintre 2 cluburi...sau cesionarea dreptului de a juca intr-o liga de catre un club care nu mai poate face fata dpdv financiar catre un club care este dispus sa investeasca...Este preferata siuatia de anul acesta cand numai din prima serie a ligii a 2-a sau retras vreo doua echipe si au stricat toata competitia?
    G reu de inteles ce este in capul unora sau ce interese apara de fapt...
    • +1 (1 vot)    
      cesionarea e o prostie (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:04)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      daca o echipa nu mai poate juca atunci ii va lua locul echipa clasata dupa ea, fara negocieri cu bani si alte avantaje.
  • +1 (1 vot)    
    Obligatie (Miercuri, 3 iunie 2009, 11:30)

    Lugojanul [anonim]

    Asa s-a facut si la handbal numai ca acolo era limita de varsta si talie.Asa l-au facut praf si am
    ajuns unde suntem.Nu e mai bine sa ai in teren
    jucatori de valoare decat sa iei toate ciurucurile
    numai ca sa poti patricipa la competitie.