VIDEO Vezi aici emotionantul film care a ajutat-o pe Barcelona sa castige Champions League

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2009, 10:49 Sport | Fotbal

Gladiatorul, filmul care i-a inspirat pe catalani
Foto: Captura Youtube.com
Josep Guardiola si-a montat elevii inainte de Champions League cu o inregistrare de 7 minute si 10 secunde, imaginile reprezentand o asociere intre evolutia Barcelonei din acest sezon si secvente reprezentative din filmul Gladiatorul. Pelicula este una deosebit de emotionanta, ea atingandu-si cu prisosinta scopul: Xavi, Messi si compania au fost adevarati gladiatori pentru fosta campioana a Europei, Manchester United.

Printre altele, dusmanul de-o viata, Real Madrid, a fost invins de loviturile de spada ale elevilor lui Josep Guardiola, momente din El Clasico (scor 6-2 pentru catalani) fiind corelate cu secventele in care eroul principal din film isi invingea adversarii.


Vezi aici filmul care a ajutat-o pe Barcelona sa castige Champions League:



Citeste mai multe despre   























7059 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Superb (Marţi, 2 iunie 2009, 11:41)

    tudor [anonim]

    Genial filmul
    • -2 (4 voturi)    
      da dar... (Marţi, 2 iunie 2009, 12:06)

      _om [anonim] i-a raspuns lui tudor

      nu la fel de genial precum e jocul echipelor englezesti in general. Au meritat sa castige dar nu au meritat sa ajunga in finala.
  • +1 (3 voturi)    
    Film (Marţi, 2 iunie 2009, 11:57)

    barca [anonim]

    Cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata... extraordinar...
  • +1 (3 voturi)    
    da (Marţi, 2 iunie 2009, 12:05)

    kata [anonim]

    bravo persoanei care a avut aceasta idee>> nu cred ca a fost a antrenorului ....posibil a psihologului
  • -1 (5 voturi)    
    re (Marţi, 2 iunie 2009, 12:19)

    Zoso [anonim]

    Rahat... nu e cine stie ce.Daca astia de la Barcelona s-au udat in chiloti de la filmul asta, inseamna ca numa retarzi in vestiarul ala...
    @barca. esti praf.
  • +1 (3 voturi)    
    se poate (Marţi, 2 iunie 2009, 12:30)

    ROMANIA [anonim]

    slabut-era mai buna comparatia cu lupta de la Calugareni cand i-am batut in prelungiri pe turci!
    Hai ROMANIA-se poate.
  • +4 (6 voturi)    
    filmul lui dinamo (Marţi, 2 iunie 2009, 12:47)

    mihaiescu [anonim]

    stai sa vezi filmul care i-a motivat pe dinamovisti sa cistige campionatul: muzica - gutza, salam si copilul minune, decor - club underground topless mania, scene de lupta din filmul "Dumbrava Minunata" alternate cu secvente din meciul Dinamo-FC Brasov. Tare de tot!
  • +2 (4 voturi)    
    ca pt nivelul lor (Marţi, 2 iunie 2009, 12:54)

    cristi [anonim]

    ei, pt niste fotbalisti e un "film" bun, cu mesaj puternic, emotionant foarte.

    De acord cu _om, Barca a meritat sa castige finala, dar a avut mare noroc ca a ajuns acolo. Hiddink ii gasise toate punctele slabe si ii invatase pe cei de la Chelsea cum sa joace. Din pacate pt ei, nu au stiut sa bage minge in poarta.
    Oricum, n-as zice ca jocul echipelor englezesti e genial, mai au muuult pana acolo. Sunt doua dovezi recente in acest sens.
  • +1 (1 vot)    
    ce rai sunteti!!! :) (Marţi, 2 iunie 2009, 12:56)

    kata [anonim]

    eu nu tin cu nici o echipa si nu vreau sa scuz pe cineva , insa cat ma pricep si eu la jocul asta cred ca premiul din acel meci la meritat echipa castigatoare. Cei de la Manchester parca au facut blat, parca au dorit sa castige Barcelona... oricum Manchester poate sa castige si in anul viitor cad o sa fie mai bine stimulati de cei din jurul lor
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 2 iunie 2009, 13:01)

    getic2001 [anonim]

    ideea buna, filmul slab. nu cred ca a avut vreo influenta asupra jucatorilor
  • +2 (2 voturi)    
    film (Marţi, 2 iunie 2009, 13:18)

    vlad [anonim]

    Un film bine facut, dar care si-ar fi pierdut jumatate din efect daca nu era si muzica bine aleasa. Enya e geniala , muzica asta se potriveste foarte bine , dar nu e ideea lor , ei au luat Gladiatorul cu totul, cu coloana sonora cu tot. Nessun Dorma cantata de Pavarotti la sfarsit cred ca a fost adaugata ulterior la film, dupa ce au castigat , dar se potriveste bine de final .
    • +1 (1 vot)    
      corect (Marţi, 2 iunie 2009, 17:24)

      adi [anonim] i-a raspuns lui vlad

      numai ca nu e Enya, e Lisa Gerrard pe coloana sonora a filmului
  • +2 (2 voturi)    
    filmul e bun (Marţi, 2 iunie 2009, 13:27)

    florin [anonim]

    dar faptul ca e "vorbit " in spaniola taie tot efectul; In filmul original exista intomatie, exista un anume ton al vocii care "face toti banii". Aici parca este citit un ziar in pauza de cafea...
  • +1 (3 voturi)    
    Ciocu' mic. (Marţi, 2 iunie 2009, 13:28)

    Stef [anonim]

    Jucatorii Barcelonei au fost motivati, printre altele si de filmuletzul asta si rezultatul a fost o victorie cat se poate de clara in finala Champions League. Va dati seama cat de penibili sunteti comentand "calitatea" acestui film? Vai de capul nostru, suntem o natie de carcotasi!
  • +3 (3 voturi)    
    echipele englezesti (Marţi, 2 iunie 2009, 13:40)

    wasabi [utilizator]

    cand va aud pe toti vorbind despre echipele englezesti si ridiculizandu`le, cum ca, ba nu sunt geniale, ba nu sunt superbe, ba nu sunt nu stiu cum, ...ei bine dragii mei in sferturi din 8 echipe la start era 4 englezesti, in semifinale 3, in finala 1. a avea 3 echipe in semifinalele C L eu cred ca nu mai este nimic de spus despre fotbalul care se desfasoara acolo in insula.
    • +2 (2 voturi)    
      corect.. (Marţi, 2 iunie 2009, 15:36)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui wasabi

      3 echipe englezesti in semifinala si una din Spania...care elimina una, poate cu noroc, si o bate pe cea de-a doua categoric in finala..asta cred ca spune multe despre fotbalul din Anglia...
  • 0 (2 voturi)    
    ce porcarie crasa (Marţi, 2 iunie 2009, 16:27)

    crap [anonim]

    sunt aproape convins ca nu asta au vazut in pauza, porcaria asta de mix fotbal-muzica-gladiator.. asta e un montaj facut de cineva dupa ce barcelona a castigat finala, de unul care a auzit faptul deja intrat in legenda ca baietii au vazut secvente din gladiator in pauza.. sunt convins ca ce au vazut ei au fost cu adevarat secvente din film, care e foarte bine facut, creste adrenalina.. montajul asta de doi bani pe care'l aratati, siroparia asta la care ti-e greu sa te uiti, probabil ca nu e la ce s-au uitat jucatorii, e un montaj pur si simplu aberant, bun de vazut inainte de culcare..
  • +2 (2 voturi)    
    Prostie (Marţi, 2 iunie 2009, 17:32)

    Gerula [anonim]

    Cum poti sa compari un gladiator cu un fotbalist? Nu exista nici o paralela. Doar ca joaca pe arene similare. Atat.
    Un gladiator daca pierde isi pierde viata. Un fotbalist daca pierde, sufera in mod cert mai putin decat un suporter.
    • 0 (0 voturi)    
      ai pus punctul pe alt punct (Joi, 4 iunie 2009, 14:03)

      gonzo [anonim] i-a raspuns lui Gerula

      comentariu perfect ca si incheiere pentru un discurs la conferinta absolventilor de 8 clase din scolile de la tara.
      incepi cu o supozitie care nu convinge pe nimeni, inchei cu o concluzie otevist-emotiva si iese o mare tampenie :)
  • 0 (0 voturi)    
    holy (Marţi, 2 iunie 2009, 20:08)

    o.o [anonim]

    holy cow and sweet mother of jesus! mi s-a zbarlit paru.. filmuletu ma trimite cu gandu si la prietenii de lunga durata 0.0