Selectionerul Lucescu a anuntat lotul pentru Lituania/ Danciulescu revine la nationala dupa 5 ani

de Andra Popa     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2009, 12:03 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, spectator la Craiova - Dinamo
Foto: AGERPRES
Razvan Lucescu a asteptat sa se termine penultima etapa a Ligii 1, apoi a facut public lotul convocat la nationala pentru meciul cu Lituania. Noul selectioner a pregatit cateva surprize pentru partida de pe 6 iunie - una dintre ele este convocarea lui Danciulescu, jucatorul care a fost ignorat total in era Piturca.

Lotul convocat de Lucescu junior:

Portari: Danut Coman (FC Brasov), Costel Pantilimon (FC Timisoara) si Mircea Bornescu (Universitatea Craiova);

Fundasi : Cristian Sapunaru (FC Porto), Ovidiu Dananae (U Craiova), Mirel Radoi (Al-Hilal), George Galamaz (Unirea Urziceni), Cristian Chivu (Inter Milano), Dorin Goian (Steaua), Razvan Rat (Sahtior Donetk), Mihai Nesu (FC Utrecht);

Mijlocasi: Bogdan Mara (CFR Cluj), Mihai Roman (FC Brasov), Costin Lazar (Rapid), Dan Alexa (FC Timisoara), Tiberiu Ghioane (Dinamo Kiev), Iulian Apostol (Unirea Urziceni), Cristian Tanase (FC Arges) si Florin Costea (U Craiova);

Atacanti: Ciprian Marica (VfB Stuttgart), Marius Niculae, Ionel Danciulescu (ambii Dinamo) si Gigel Bucur (FC Timisoara).

Romania va infrunta Lituania pe 6 iunie, la Marijampole, in preliminariile CM din 2010.


Citeste mai multe despre   



















4015 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    da...interesant (Luni, 1 iunie 2009, 12:13)

    alex [anonim]

    cum apar jucatori de la Brasov si Urziceni!
    In era Piturca nu carau nici echipamentul.
    O sa batem in Lituania si prin prisma celorlalte rezultate o sa tragem iar pentru calificare. De altfel sunt convins ca nu a renuntat nimeni la gandul ca se poate intampla o minune. Si pana la urma...in afara de Franta care are un lot care ii permite sa faca doua echipe, Serbia, Austria si Lituania pot prinde zile proaste si sa piarda puncte.
    Suflul nou de pe banca va motiva tricolorii.
    Bafta Razvane!
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Luni, 1 iunie 2009, 13:10)

    Andrei [anonim]

    Razvan Lucescu daca a reusit sa duca o nou promovata precum FC Brasov intr-o pozitie buna in clasament, rasturnand mari echipe din lupta pentru titlu, va face o treaba foarte buna la nationala. Din pacate, daca nu reusim sa ne strecuram printre primele, cu ajutorul celorlalte echipe, va trebui sa asteptam 4 ani, pentru a putea merge la Europene. Timp suficient pentru Razvan Lucescu in a initia si a omogeniaza echipa nationala a Romaniei. Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    ce o face pitzi? (Luni, 1 iunie 2009, 16:10)

    pitzi [anonim]

    nu imi fac atat de multe sperante in ce a mai ramas din campania asta de calificare (desi am cateva), dar ma bucura enorm de mult faptul ca vom avea ceva timp pentru o reconstructie alaturi de un selectioner tanar de mare caracter ...
    Imi e dor sa vad o echipa nationala ce nu am mai vazut de multi ani!!!

    Bafta Razvane!
  • +1 (1 vot)    
    da (Luni, 1 iunie 2009, 16:24)

    eu [anonim]

    doamne ajuta ca am scapat de nationala facuta din stranieri si dinamo+steaua...

    sunt atati jucatori de valoare in tara! bravo razvan!
    • +1 (1 vot)    
      echipa (Luni, 1 iunie 2009, 18:17)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui eu

      campionatul asta nu cred ca am vazut vreo 10 meciuri, asa ca daca gresesc sa ma scuzati. cand te uiti la selectia lu razvan si selectia lui piturca este o mare diferenta: acum au fost convocati doar jucatori care sunt in forma.
      in era piturca sapunaru era doar a 3-a optiune pt el, cu un contra putin "ruginit"(scuzati expresia - sau mai bine zis care nu prea juca la echipa meci de meci), si asta a prins sferturi de CL, si ronaldo(Balon d'Or) nu a miscat in fata lui, atunci nu ai nicio treaba cu antrenoratul. ori esti orb, ori ai ceva cu trecutul jucatorului...
      mult noroc d-l lucescu, si felicitari pentru selectie
  • +1 (1 vot)    
    interesanta selectie:D (Luni, 1 iunie 2009, 20:13)

    andrei [anonim]

    selectia e diferita sa speram ca si echipa va fidiferita pe parcurs.. incetu cu incetu...potential este sa speram ca razvan va reusi sa formeze un grup puternic la nationala :) mult succes razvane
  • +1 (1 vot)    
    Ghioane (Luni, 1 iunie 2009, 22:43)

    Lica [anonim]

    Tiberiu Ghioane poate deveni liderul noii echipe nationale. In opinia mea e un jucator foarte bun, cu o viziune a jocului foarte buna si destul de rapid in decizii. Ma bucura sa vad ca Mutu nu a fost convocat (o fi accidentat?!), echipa avea si asa prea multe vedete pe metrul patrat. Hai Romania!!!