VIDEO Chelsea a castigat Cupa Angliei

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2009, 19:44 Sport | Fotbal

Guus Hiddink a obtinut primul sau trofeu cu Chelsea, in ultima partida pe care olandezul o disputa pe banca tehnica a londonezilor. Echipa lui Abramovich a castigat, sambata, Cupa Angliei in fata celor de la Everton, scor 2-1. Saha a deschis scorul in secunda 25, dar golurile lui Drogba si Lampard au asigurat victoria lui Chelsea.

Everton a inceput in forta partida, Saha reusind sa inscrie la prima faza la poarta lui Cech. Drogba a echilibrat balanta prin golul din minutul 21, iar Lampard a marcat golul decisiv in minutul 72.

Ashley Cole a devenit, in urma castigarii acestei competitii, singurul jucator din lume care are in palmares cinci trofee ale Cupei Angliei.