Barcelona - Manchester 2-0

Ronaldo il ataca pe Ferguson: Tactica nu a fost buna, totul a fost gresit pentru noi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 10:06 Sport | Fotbal

Cristiano Ronaldo il "inteapa" pe Alex Ferguson
Foto: AGERPRES
Cristiano Ronaldo a fost foarte suparat dupa infrangerea in fata Barcelonei, scor 2-0, starul portughez aruncand cuvinte grele catre Sir Alex Ferguson dupa terminarea partidei de la Roma. Atacantul il vede pe tehnicianul Diavolilor drept principalul vinovat pentru insucces, considerand ca tactica pentru finala a fost una total gresita.

"Nu am facut nimic bine. Tactica nu a fost buna si totul a fost gresit pentru noi. Am fost in joc numai 10 minute, iar dupa nu am fost in stare sa ne mai regasim", a declarat Ronaldo (pentru The Sun) despre tactica gandita de Sir Alex Ferguson.

"Toata munca noastra de un sezon a fost naruita de cateva greseli in aparare. Nu am jucat asa cum ne-am fi dorit, iar in plus cativa dintre jucatorii la care am avut pretentii nu au prins o seara prea grozava. Au fost echipa mai buna (nr Barcelona) si au reusit sa puncteze chiar de la primul sut. Momentele de geniu decid un meci, iar astazi (nr miercuri) ei au meritat din plin sa castige", a declarat Alex Ferguson.

"Suntem foarte fericiti. Vreau sa felicit clubul si suporterii. Am avut multe probleme, dar golurile lui Eto'o si Messi au demonstrat ca suntem mai buni. Trebuie sa-mi stapanesc emotia. A trebuit sa ne aparam bine, sa atacam bine. Jucam totusi impotriva celei mai bune echipe din lume. Am intrat in randul echipelor mitice. Am avut probleme cu presingul lui Manchester la inceputul meciului. Trebuie sa recunoastem ca am avut sansa la prima lovitura libera a lui Ronaldo, apoi golul lui Eto'o a schimbat datele problemei. Au avut ocazii, am avut si noi, dar cei care au controlat meciul am fost noi", a declarat Josep Guardiola.

FC Barcelona a castigat Liga Campionilor dupa ce a invins mai clar decat o arata scorul (2-0) pe Manchester United, intr-o finala care a avut loc pe Stadio Olimpico din Roma. Este cel de-al treilea trofeu din istoria clubului catalan.


Citeste mai multe despre   



















5183 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Cam slabut (Joi, 28 mai 2009, 10:10)

    Cititor [anonim]

    la capitalul sportiv au inceput sa apara stirile pe Hotnews, fata de cateva luni incoace.Nu mai sunt subiecte?Sau nu mai sunt colegi?
    • +3 (3 voturi)    
      nu c'ash fi microbist (Joi, 28 mai 2009, 10:18)

      un alt cititor [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      ... dar e finala Cupei Campionilor, maestre
      Si pana la urma, frecventa genurilor e data de consum, dupa principiul societatii de consum in care traim: "se vinde? e buna!"

      get real
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo Guardiola, te poti pensiona! (Joi, 28 mai 2009, 13:15)

        RA [anonim] i-a raspuns lui un alt cititor

        Competitia pe care a castigat-o aseara (miercuri n.r.) Barcelona se numeste Champions League, Liga campionilor. Deci nu esti microbisti dar te pricepi la fotbal, ca noi toti.

        Un meci modest, in care numai Barca a aratat ceva dar asta e fotbalul cu meciuri frumoase si mai putin frumoase. Meciurile in care ambele echipe joaca sunt cele mai frumoase.

        Guardiola la primul sezon ca si antrenor si deja a castigat trei trofee. Alti antrenori mai putini norocosi incearca o viata intreaga si nu reusesc rezultate notabile. Felicitari mele, astept si alte performante!
        • +3 (3 voturi)    
          Asta a fost meci modest ? (Joi, 28 mai 2009, 14:10)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui RA

          Cred ca ai fost dezamagit de faptul ca :
          - au reusit mai mult de 3 pase consecutive
          - au pus stop la minge si mingea nu a sarit la peste 3 m fata de jucator
          - au avut curajul sa dribleze chiar si printre 3 adversari
          - au avut o viteza de joc de pina si cameramani ramaneau in urma fazei
          - arbitrul nu a fluierat la fiecare 3 minute
          - au alergat de trei ori mai mult decit se alearga in campionatul nostru
          - au lipsit fazele controvestate care sa dea apa la moara comentatorilor astfel incit in loc sa comenteze meciul sa comenteze daca a fost sa nu a fost ofsaid sau penalti .
          - ti-au lipsit tavalelile si vaicarelile specifice jocurilor din Liga lui Mitica .
          - nu au fost faulturi criminale care sa asigure spitalizarea pe tremen lung
          - nu au fost discutii interminabile cu arbitrii
          - nu au fost trageri de timp mai mult decit evidente
          - nu a dat Dinamo gol din ofsaid sau penalti inventat
  • 0 (0 voturi)    
    ROMA FINALE 2009 (Joi, 28 mai 2009, 17:11)

    athyx [utilizator]

    felicitari Barcelona....din pacate Ronaldo are dreptate in ceea ce priveste tactica lui Man U..pentru spectacolul sportiv ar fi trebuit ca Ferguson sa fie un pic mai inspirat...
  • 0 (0 voturi)    
    Fotbal (Joi, 28 mai 2009, 17:30)

    C [anonim]

    Nu imi imaginam vreodata sa vad o lectie de fotbal intr-o finala de champions league. Manchester nu a existat, si asta datorita nivelului tehnic si tactic aratat de Barcelona. Maciul nu a fost spectaculos in materie de faze, certuri, batai samd. A fost genial, si geniul s-a numit Barcelona. Asta este un meci de colectie din care toti fotbalistii nostrii de Dorobanti ar trebui sa invete ...
  • 0 (0 voturi)    
    ronaldo (Joi, 28 mai 2009, 19:37)

    adi [anonim]

    ronaldo sa faca ciocu' mic ca si anul trecut era sa o dea in bara Man U si nu cred ca din cauza lui Alex Ferg (vezi penaltiuri)... Un jucator (si un barbat) adevarat isi asuma IMPREUNA cu toata echipa TOT : victorii si infrangeri, impreuna se castiga sau se sufera. In schimb, numai o "vedeta" si un oportunist ca C Ronaldo poate debita asemena declaratii "X si Y e de vina", evident el si-a facut datoria, mai ales in repriza a 2-a , cand l-a busit de cateva ori pe Puyol sa-l rupa. Un increzut si jumate , sper sa se trasfere la Real Madrid si nimeni sa nu mai auda de el in 2-3 luni (ca multi alti increzuti care au ajuns acolo). SAU, daca vrea sa invete ceva, sa se uite la micutul XAVI, nu jonglerii sau vedetisme, dar cu modestie, uite unde a dus Spania (la Euro) si Barca.