21.45, ProTV direct

Champions League: Barcelona - Manchester/ Finala finalelor

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2009, 10:45 Sport | Fotbal

Messi contra Ronaldo
Foto: AGERPRES
Barcelona si Manchester se intalnesc, la Roma, in cea de-a 54-a finala a Champions League, o partida asteptata cu un interes imens in intreaga lume. Sa dai un favorit cert pentru finala din aceasta seara ar fi o adevarata nebunie, urmand sa se intalneasca cele mai in forma echipe de pe Batranul Continent.

Barcelona bifeaza cea de-a cincea sa finala (a castigat in 1992 si 2006), in timp ce United se afla in fata finalei cu numarul patru (a castigat deja trei: 1968, 1999, 2008).

Anglia detine un adevarat record in ultimele editii din C1, formatiile din Albion fiind prezente in ultimele 5 finale: Liverpool (2005 si 2007), Arsenal (2006), Mancester United si Chelsea (2008).

United poate deveni prima echipa care isi apara cu succes trofeul cucerit cu un an in urma (in noul format al Ligii Campionilor, care a debutat in sezonul 1992-1993), ultima formatie care a reusit acest lucru fiind AC Milan (1989 si 1990). Juventus a disputat doua finale consecutive (1996 si 1997), dar a castigat-o numai pe prima.

Roma, Cetatea Eterna, este pentru a patra oara gazda finalei din Liga Campionilor - 1977, 1984, 1996 si 2009.

Manchester United nu a mai fost invinsa in Champions League de 25 de meciuri, ultima echipa care a reusit aceasta performanta fiind AC Milan, in semifinalele editiei din 2007 (scor 3-0 pe San Siro).

Daca va castiga trofeul, Alex Ferguson va deveni al doilea cel mai in varsta antrenor care triumfa in C1 (recordul este detinut de Raymond Goethals - la 71 de ani a castigat cu Marseille in 1993), in timp ce Josep Guardiola ar putea deveni cel mai tanar tehnician care cucereste cununa de lauri in Liga Campionilor, la doar 39 de ani. In acelasi timp, antrenorul catalan poate intra in grupul select al celor care au castigat trofeul atat ca jucator cat si ca tehnician. 

"Este neobisnuit ca nicio echipa nu a cucerit doua trofee consecutiv, dupa aparitia Ligii Campionilor. Noi avem acum sansa sa pastram trofeul si sper sa o putem face", a declarat Alex Ferguson.

"Sper ca Messi sa prinda o zi mare, iar el sa ajute cat mai mult cu putinta echipa in aceasta partida foarte importanta. Meciul din acesta seara poate fi sintetizat astfel: totul sau nimic. Imi doresc ca jucatorii mei sa poate juca la adevarata lor valoare, atunci ar fi o finala deosebita", a declarat Josep Guardiola

Echipe probabile:

Barcelona: 1 Valdes - 16 Juninho, 3 Pique, 24 Toure, Puyol - 8 Iniesta, 15 Keita, 6 Xavi - 14 Henry, 9 Eto'o, 10 Messi

Manchester: 1 Van der Saar - 3 Evra, 5 Ferndinand, 15 Vidic, 22 O'Shea - 11 Giggs, 16 Carrick, 8 Anderson - 13 Park, 10 Rooney, 7 Ronaldo


Citeste mai multe despre   





















5633 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    manchester -barca : 3-0 (Miercuri, 27 mai 2009, 10:54)

    cucu [anonim]

    sa le iasa fitzele latino pe nas.
  • 0 (2 voturi)    
    Glory (Miercuri, 27 mai 2009, 10:59)

    clujeanu [anonim]

    Glory, Glory Man United!!

    Man United -Bracelona 2 - 0
  • 0 (2 voturi)    
    3 (Miercuri, 27 mai 2009, 11:00)

    dida [anonim]

    Barcelona regina Europei!!! Barca - M. Untd 3- 0!!! gata cu englezii...li se face greata de atatea ligi:)) ce e mult, strica:))...
  • +1 (1 vot)    
    Ce meci !! (Miercuri, 27 mai 2009, 11:12)

    blackarrow [anonim]

    Barca - Man 4-4 SI L A 11M CISTIGA MAN ! na
  • 0 (2 voturi)    
    sa traiasca adevarata scoala de fotbal si spectaco (Miercuri, 27 mai 2009, 11:19)

    hazard [anonim]

    man-bar = 4-1

    spectacol sa fie!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    BARCA (Miercuri, 27 mai 2009, 11:26)

    TIBETANU [anonim]

    oare credeti ca se va desprinde vreuna dintre ele...?
    eu as vrea barca sa fie castigatoare printrun gol al lui messi
    • 0 (2 voturi)    
      barcelona ia finala fara probleme in fata lui man (Miercuri, 27 mai 2009, 13:37)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui TIBETANU

      messi da 2 goluri fara probleme
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Andrei (Miercuri, 27 mai 2009, 11:58)

    silviu [anonim]

    Este o mica eroare in articol. Josep Guardiola s-a nascut pe 18 January 1971, si deci in momentul de fata are doar 38 de ani.
    Sper ca Barca sa castige dupa un meci spectacol, care sa intreaca meciul dintre Manchester-Real Madrid, care din cate tin eu minte fusese declarat cel mai frumos meci din istoria CL(atunci paremise juca beckham la Machester).
    Hai Barcelona!
    • 0 (0 voturi)    
      confuzie (Miercuri, 27 mai 2009, 19:26)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui silviu

      confuzi real cu bayern..meciul spectacol din 1999 a fost contra lui bayern, cand au marcat tarnat pt bavarezi iar dupa acea in minutele de prelungire a egalat Teddy Sheringham si a inscris golul victoriei Ole Gunnar Solskjær... finala de acum exact 10 ani....ce meci... sa speram ca va fi mai tare...
  • 0 (2 voturi)    
    champ (Miercuri, 27 mai 2009, 12:18)

    kLzN1 [anonim]

    Barca - Man UTD 0-2
    rooney si ronaldo
  • 0 (2 voturi)    
    Manchester United Winner! (Miercuri, 27 mai 2009, 12:46)

    Manchester United [anonim]

    Nu e clar ca Manchester bate? De ce ne mai agitam atat? :)
  • 0 (2 voturi)    
    transmisie pe net (Miercuri, 27 mai 2009, 13:27)

    slotinn [anonim]

    va rog stie cineva un link care transmite in direct meciul? multumesc frumos
    • -1 (1 vot)    
      live (Miercuri, 27 mai 2009, 14:17)

      mishu [anonim] i-a raspuns lui slotinn

      vezi cal da pe www.cooltv.ro
      • -1 (1 vot)    
        merci (Miercuri, 27 mai 2009, 15:27)

        slotinn [anonim] i-a raspuns lui mishu

        multumesc frumos
  • -1 (1 vot)    
    Manchester United (Miercuri, 27 mai 2009, 14:04)

    Ray [anonim]

    Pentru fanii Manchester United un produs original:
    http://www.cadourimania.ro/15,manchester-united.html
  • 0 (0 voturi)    
    2-1 (Miercuri, 27 mai 2009, 17:47)

    alex [anonim]

    bate barcelona cu 2-1
  • 0 (0 voturi)    
    barca won (Joi, 28 mai 2009, 0:35)

    razvan [anonim]

    Deci in final barcelona a facut spectacol si a umilit manchester cu 2-0
  • 0 (0 voturi)    
    barca campiaoana absoluta (Joi, 28 mai 2009, 11:04)

    dani [anonim]

    Un fotbal cum nu sa mai vazut .... machester ingenunchiata... Barca ridica 60000 de spectatori in picioare ... a fost mult peste Manchester, nu aveau cum sa nu catsige
  • 0 (0 voturi)    
    meci (Joi, 28 mai 2009, 14:04)

    manchester UTD [anonim]

    barcelona a batut manchester cu un pic de noroc dar la anu osa vedeti noua campioana(man UTD)hai manchester batem la anu tot pe barca le daam 2-1.ForzzA ManchesteR UniteD
  • 0 (0 voturi)    
    super tare (Joi, 28 mai 2009, 16:28)

    jiomnm [anonim]

    Am tinut cu BArca si ma asteptam sa castige!uuuuuuuuuu manchester,uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
  • 0 (0 voturi)    
    Tristilor (Joi, 28 mai 2009, 18:36)

    Fortuna [anonim]

    Ahahahaaa... Toti tristii care ati aberat p-aici ca bate manchester fara probleme, cum va simtiti acum, MAI TRISTI???
  • 0 (0 voturi)    
    pacat...f (Joi, 13 august 2009, 11:26)

    porus09 [anonim]

    manchester united a pierdut.....si stim cu totii asta...dar putea sa castige... cred ca a fost mult dar mult mai buna ca barca...a avut multe ocaziii.dar din pacate norocul nu a fost de partea lor....sa speram ca vor mai castiga...GLORY GLORY MAN UNITED