FRF pregateste rastignirea Craiovei: retrogradare sau excluderea din Europa League!

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2009, 20:48 Sport | Fotbal

Miercuri, comisia de apel din federatia de fotbal va decide daca Universitatea Craiova va primi licenta pentru a evolua si la anul in prima liga. "Stati linistiti, Craiova nu va fi retrogradata! Exista insa pericolul sa nu joace in Europa League", a spus seful LPF, Dumitru Dragomir, cu o zi inaintea anuntarii judecarii apelului la FRF.

Aceasta varianta a fost confirmata si de impresarul Daniel Stanciu, un apropiat al cercurilor federale: "Din ce am inteles, Craiova nu va fi retrogradata, insa nu va juca in Europa League, pentru ca federatia trebuie sa tina cont de recomandarile UEFA. iar recomandarile sunt cam obligatorii", a spus Stanciu (GspTV).

Inaintea fiecarui sezon, echipele trebuie sa respecte conditiile unui dosar de licentiere, pentru a primi din partea FRF dreptul de a evolua in Liga. Craiova nu primise acceptul in urma cu doua saptamani, din cauza unei datorii pe care patronul oltenilor nu o achitase. Dupa ce a introdus apelul, Adrian Mititelu a obtinut o dovada de la administratia financiara prin care se arata ca societatea sa nu are nicio datorie.

"Circula foarte multe zvonuri si ma tem ca Mircea Sandu nu este strain de aceasta incercare de a ne scoate din circuitul primei ligi. Totodata, s-ar putea ca anumite echipe sa fie interesate sa iesim din cupele europene. Eu sincer nu am multe sperante ca va fi bine, desi - repet - Craiova nu are nicio problema" - Adrian Mititelu, patron Craiova.

"Adrian m-a sunat, insa nu pot sa mai vorbesc cu nimeni, nu vedeti ca DNA-ul este cu ochii pe fotbal? Sa ma pomenesc cu acuzatii de trafic de influenta? M-ar durea sufletul sa vad Craiova retrogradata" - Mircea Sandu, presedinte FRF.


Citeste mai multe despre   





















2839 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Intr-un fotbal curat... (Marţi, 26 mai 2009, 21:23)

    Laur X [anonim]

    Intr-un fotbal curat ...:
    - pastorit de o federatie infiintata prin frauda(vezi dezvaluirile lui Mircea Pascu};
    - in care se practica mita (vezi cazul Penescu) sau coruptia (vezi cazul Valiza);
    - in care vizionarea meciurilor la TV se face functie de furnizorul de cablu;
    -in care calificarile Nationalei au devenit accidente
    - in care cetatenii Romaniei construiesc un Stadion de o valoare de 2 ori mai mare decat originalul;
    - in care PRESEDINTELE FEDERATIEI nu are nici o atributie reala ....
    totul e posibil
    Si pentru acei ziaristi de doi banuti si trei parale :
    MIE IMI PASA DE SPORT , POATE PREA MULT.,....
  • +3 (3 voturi)    
    PARSIVUL (Marţi, 26 mai 2009, 21:25)

    sabo [utilizator]

    asta!
    minte..actioneaza interesat pentru miselia asta!
  • +3 (3 voturi)    
    Sportul Studentesc Reloaded (Marţi, 26 mai 2009, 21:34)

    mircea [anonim]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Mircea Sandu si FRF (Marţi, 26 mai 2009, 21:57)

    Ionut [anonim]

    Va recomand un articol pe care l-am citit si eu azi-dimineata :
    http://armagedonul.blogspot.com/
    • 0 (0 voturi)    
      caracatita (Miercuri, 27 mai 2009, 9:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      ...mie imi suna foarte...foarte plauzibil articolul....din pacate sunt atatea de incalcite corzile...nu cred ca vor pati vreodata ceva pe masura faptelor..
  • +5 (5 voturi)    
    Mai rau ca inchizitia (Marţi, 26 mai 2009, 22:01)

    iancu jianu, [anonim]

    rusine pt tot fotbalul, Laur tu spui lucrurilot pe nume: calificari accindetale, cum sa mai avem fotbal cand: timisoara este privata de 6 puncte pt ca devine o amenintare pt echipele din bucuresti, croiova trebuie retrogradata ca poate asa ajunge si steaua in Europe League. ce mai urmeaza: brasovul si vaslui. de uriziceni nu mai spun: fuziune cu steaua? JALNIC de 3 ori JALNIC. VA MAI EXISTA FOTBAL IN ROMANIA? sau avem cooperativa frf
  • +4 (4 voturi)    
    retrogradare??? (Marţi, 26 mai 2009, 22:14)

    puiu [anonim]

    sunt rapidist,dar nu mi-as dori sa jucam in europa in locul craiovei,au dovedit k sunt mai buni k noi !
    • +1 (1 vot)    
      daca esti sincer (Marţi, 26 mai 2009, 23:10)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui puiu

      chapeau pentru fair-play!
  • 0 (2 voturi)    
    E bine ca i-e frica si are dreptate sa-i fie frica (Marţi, 26 mai 2009, 22:52)

    ikke [anonim]

    Chiar asa, oameni buni, faceti ce-a zis Ionutul de mai sus: cititi
    http://armagedonul.blogspot.com

    Io am facut-o si acum înteleg o gramada de chestii.
    Ajunge funia la par, cutitul la os, Sandule, nu te juca cu focul, c-o sa te arzi, neam prost ce esti!
  • +3 (3 voturi)    
    mizerabili (Marţi, 26 mai 2009, 23:46)

    Q [anonim]

    eu nu iubesc oltenii (poate doar oltencele dar asta e alta treaba) dar ce fac viitorii puscariasi Dragomir, Prunea, Lupescu si Sandu (ca sa numesc numai cativa) e strigator la cer. La fel au facut acum cativa ani cu Tulcea, cum a repromovat Ceahlaul... mizeriile astea trebuie sa se termine.
    si ar fi bine cat mai repede. ALOOOO... STATUL ? ce pazeste Politia, Garda Financiara si Ministerul Sporturilor (sau cum s-o mai fi numit) ?
    • +1 (1 vot)    
      L'Etat c'est moi! (Miercuri, 27 mai 2009, 12:33)

      archangel of justice [anonim] i-a raspuns lui Q

      <<L'Etat c'est moi! >>
      Cred ca asa gandesc unii scapatati damboviteni cand s-au vazut si ei imbarcati in caruta cu praduieli. Statul pe care tu il invoci, nu mai exista draguta. A fost furat de mafiotii astia care au creat feude ce au inlocuit statul. Numai interese si afaceri peste toata Tara Romaneasca; in fotbal, in politica, in cultura, educatie, mass-media, economie, armata, servicii de informatii. Io ma intreb serios, cat va mai rezista acest echilibru precar din Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      <<L'Etat c'est moi! >> (Miercuri, 27 mai 2009, 12:39)

      archangel of justice [anonim] i-a raspuns lui Q

      <<L'Etat c'est moi! >>
      Cred ca asa gandesc unii scapatati damboviteni cand s-au vazut si ei imbarcati in caruta cu praduieli. Statul pe care tu il invoci, nu mai exista draguta. A fost furat de mafiotii astia care au creat feude ce au inlocuit statul. Numai interese si afaceri peste toata Tara Romaneasca; in fotbal, in politica, in cultura, educatie, mass-media, economie, armata, servicii de informatii. Io ma intreb serios, cat va mai rezista acest echilibru precar din Romania?
  • +1 (1 vot)    
    Cultura coruptiei (Miercuri, 27 mai 2009, 8:45)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Patronii ar trebui sa se obisnuieasca sa nu-i mai sune pe presedintele Federatiei sau pe presedintele Ligii in asemenea situati si nici seful arbitrilor sau cei responsabili de delegari inainte de meciuri. Cum ar veni de plida ca o parte dintr-un proces sa-l sune pe presedintele instantei sau pe judecatori inainte de proces ?
  • +1 (1 vot)    
    STIINTA (Miercuri, 27 mai 2009, 11:47)

    Bebe [anonim]

    deja respir prea greu in ultima vreme . Mi-am spus prima oara ca nu poate fi retrogradata UNIVERSITATEA dar acum deja parca simt un nod imens in gat si ma sufoc fara aerul ce mi-l da ";CAMPIOANA";. Am plans neincetat cand Craiova a retrogradat desi toti jucatorii de atunci nu meritau o lacrima .. . acum o sa fiu pierdut de tot vazand cum simbolul ce-l port in suflet e lovit din toata partile si prea multi il vor in genunchi . Da-ti-mi AERUL inapoi!