Marian Iancu: "Unirea Urziceni ar putea fuziona cu Steaua"; Gigi Becali confirma

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2009, 1:10 Sport | Fotbal

Supercupa vitregita de suporteri
Foto: AGERPRES
Patronul echipei FC Timisoara a declarat la finalul meciului dintre Unirea Urziceni si Dinamo ca "Unirea ar putea fuziona cu Steaua la sfarsitul acestui campionat". Gigi Becali a confirmat ipoteza si a declarat ca se gandeste la o asemenea varianta pentru a putea juca din nou in Champions League, dar de cealalta parte managerul Unirii Urziceni, Mihai Stoica a infirmat categoric aceasta posibilitate.

"Unirea este cea mai buna echipa a campionatului, este cea mai constanta. Urziceniul este insa Steaua. Eu cred ca Unirea va fuziona cu Steaua la sfarsitul campionatului. Nu se compara Becali cu Bucsaru pentru ca unul are datorii la celalalt si cand e dator, merge o fuziune. Steaua va prelua activele si pasivele si va merge in Champions League. Stiu ca s-au interesat deja la FIFA si UEFA", a declarat Marian Iancu la Fanatik Show la OTV.

"Daca mai sunt doua etape, de ce trebuia sa vorbeasca el lucrurile astea? Trebuia sa astepe finalul campionatului si apoi sa arate ca e informat. Eu ma gandesc la asa ceva, dar mai trebuie ca cineva sa doreasca. Nu vreau sa comentez prea mult, astept sa se termine campionatul. Daca se realizeaza fuziunea, vine si antrenorul, vin si jucatorii. Ar putea sa se faca prin absorbtie. Eu sunt mort fara Liga Campionilor. Steaua tot in Liga Campionilor va juca si cu Dan Petrescu antrenor. Noi aveam semnata o clauza de confidentialitate, sper sa nu pice acum", a replicat Gigi Becali.

De cealalta parte, intr-o interventie telefonica la GSP TV, managerul Unirii Urziceni, Mihai Stoica a tinut sa infirme zvonul lansat de Marian Iancu: "Nu stiu cum isi permite domnul Marian Iancu sa faca asemenea declaratii. Probabil vrea sa creeze o diversiune inaintea meciului nostru de la Timisoara. Nu se pune problema de vreo fuziune. Nu vom fuziona cu nimeni"


Citeste mai multe despre   





















3999 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    nesimtire mare si foame de bani (Luni, 25 mai 2009, 8:36)

    DanP [anonim]

    Si uite asa o echipa care nu are valoare de Champions League - Steaua - ajunge acolo. FIFA/UEFA sa nu permita asa ceva. Este incredibil. Pai asa o sa aduc si eu pe Avantul Prabusirea din divizia C si o sa il pun sa fuzioneze cu Unirea si sa joc in Champions League.

    Oameni buni mai ganditi si din sfera performantei. Ce sa faca steaua in CL daca nu are valoare nici sa ia campionatul? Sa ia oierul niste bani pentru participare? Rusine!
    • -1 (1 vot)    
      Gandesti gresit (Luni, 25 mai 2009, 17:13)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui DanP

      "Ce sa faca steaua in CL daca nu are valoare nici sa ia campionatul?"

      Iti raspund eu: Steaua nu are acum valoare de CL, dar nici Unirea nu e prea departe.Plus ca nicio alta echipa din RO nu are valoare de CL, asta a demonstrat'o si CFRul anul trecut.
      Dar cu banii lui jiji, jucatorii de la Unirea intariti cu cei de la Steaua ca rezerve, antrenorul Dan Petrescu si cu un conducator ca MM e posibil sa incepem sa speram ca o echipa romaneasca poate trece de faza grupelor ...
      Singura sansa ca o echipa romaneasca sa realizeze asta este o fuziune!Ca stelist nu sunt de acord cu asta, ca impatimit al fotbalului o sustin 100%!
      • +1 (1 vot)    
        oh da (Luni, 25 mai 2009, 20:30)

        CFR [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        Nu a avut valoare CFR de champions league? Mai baiete dar tu la ce meciuri te-ai uitat? 1-2 pentru cfr la roma acasa , egal cu chelsea la noi acasa?

        este drept ca s-au bucurat prea repede baietii si lipsa de experienta si-a spus cuvantul.
  • +1 (3 voturi)    
    ar putea fuziona (Luni, 25 mai 2009, 8:55)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ..dar ar fi pacat.
  • +1 (1 vot)    
    dupa principiul... (Luni, 25 mai 2009, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    daca nu poti obtine un loc bun, cumpara-l!

    si acum intreb eu... ce garantie sa mai avem ca ultima etapa o sa se joace cinstit?!
  • +1 (1 vot)    
    datoria (Luni, 25 mai 2009, 10:59)

    fdsf [anonim]

    pai isi ia banii din ucl si ii achita lui becali. ce nevoie mai are de fuziune ?
  • +1 (3 voturi)    
    sefii echipelor, prieteni si la bine,si la rau (Luni, 25 mai 2009, 11:59)

    anonim [anonim]

    Din toate comentariile astea, dupa meciul de la Urziceni, reiese clar ca sunt mana-n mana si Borcea, si Copos, si Becali.. o fi Marian Iancu putin last deoparte.
    Au ajuns atat de trucate meciurile, incat performanta a ramas la stadiul de penibil si ridicol, totul e sa iasa banu'. e posibil ca pentru Borcea titlul de campioana si locul in CL sa faca mai putin decat aranjamentele cu Becali!
    Propun sa se adopte un amendament in Liga cum ca Staeau va juca ib CL, indiferent de locul ocupat.
  • -1 (1 vot)    
    timisoara (Marţi, 26 mai 2009, 20:50)

    daniel [anonim]

    domnule iancu sint suporter al lui fc timisoara dar dati meciu unirii duminica nu vreau sa vad pe dinamo campioana