Ladislau Boloni, campion al Belgiei cu Standard Liege

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2009, 23:29 Sport | Fotbal

Boloni, campion al Belgiei cu Standard Liege
Antrenorul roman Ladislau Boloni a cucerit titlul de campion al Belgiei cu Standard Liege dupa ce formatia pe care o pregateste a invins cu 1-0 (in tur a fost 1-1) pe Anderlecht in finala campionatului.

Unicul gol al unei dispute foarte tensionate a fost reusit de Axel Wistel, din penalti, in minutul 40.

In partida tur, Legear a adus pe Anderlecht in avantaj in minutul 52, in timp ce Mbokani a egalat dupa doar opt minute.

Anderlecht si Standard Liege au terminat la egalitate sezonul din Belgia, ambele echipe acumuland cate 77 de puncte. Desi golaverajul lui Anderlecht a fost superior, conform regulilor campionatului cele doua echipe au fost obligate sa joace o finala dupa sistemul tur-retur.