Timisoara - Steaua 1-0/ Sa vina punctele de la TAS!

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2009, 20:59 Sport | Fotbal

Balint: Suntem inca in carti
Timisoara, sprijinita de 30.000 de suporteri, a rezistat unui asediu de o repriza al Stelei si pastreaza toate punctele in Banat. Golul lui Parks (minutul 32) mentine Timisoara in calcule pentru locurile de Champions, in vreme ce Steaua incepe sa calculeze ingrijorata cum mai poate ajunge in Europa League.

La primul joc dupa despartirea de Lacatus, Steaua a surprins cu titularizarea lui Vlad Rusu, dar si cu un joc de posesie ceva mai consistent. Prima perioada, pana la primirea golului, bucurestenii au avut mai multa vreme initiativa, ajutati si de tactica de asteptare a banatenilor.

Timisoara s-a devedit pragmatica in minutul 32, cand Parks a reusit sa inscrie, dupa o cursa in care nici Tiago, nici Goian nu l-au putut opri pana in careu. Din acel moment, echipa lui Balint s-a retras, iar dupa pauza practic nu mai existat pe teren. Banatenii au avut sansa, pentru ca Steaua nu a izbutit sa inscrie, desi a avut momente de dominare totala.

"Avem probleme foarte mari, suntem nepregatiti fizic. Timisoara se chinuie, asta s-a intamplat in seara asta. Am jucat cu fotbalisti care nu sunt apti suta la suta" - Marian Iancu, patron Timisoara.

"Dupa un asemenea meci, este greu sa reprosezi ceva: am jucat, baietii chiar au facut o partida buna. Ne-a lipsit doar golul. Mai avem doua meciuri, trebuie sa le castigam pentru a intra in Europa League" - Massimo Pedrazzini, antrenor Steaua.

5316 vizualizari

• -6 (8 voturi)
    Blat?!!? (Vineri, 22 mai 2009, 23:10)

Turcu [anonim]

Si uite asa oculta fotbalistica romana va scoate pe Dinamo in afara Ligii Campionilor la care va mai visa inca cinci ani de acum incolo.
    Cum?
    Simplu.
    La Urziceni va fi "facuta" de arbitrii, care vor avea grija si de "alocarea " citorva cartonase de culori diferite, bineinteles, pentru stricta folosinta a dinamovistilor, pentru ca sa poata juca foarte "relaxati" ultimele etape.
    Cireasa de pe tort va fi acordarea celor sase puncte Timisoarei, depunctata samavolnic de Mircea Sandu- nu de federatie- ca vendeta personala impotriva Iancului, pentru care intre noi fie vorba nu am nici cea mai insignifianta urma de stima.
    Nu se poate altfel, fiindca sint puncte cinstite, cistigate pe teren.
    Si uite asa Porcea&Co vor urmari de la televizor C.L.
    Eu de la anu' ma retrag din actionariat..
    M-am saturat..poate "dom' profesor Rednic" m-ar putea face sa ma razgindesc...totusi cred ca e tardiv de tirziu.
    S'auzim numai de bine!!!
    • +4 (6 voturi)
      Nu cred (Sâmbătă, 23 mai 2009, 1:26)

Doru [anonim] i-a raspuns lui Turcu

La partida Timisoara-Steaua (scor 1-0, destul de chinuit, e adevarat) arbitrii au fost francezi. Acuma...blat a existat la greu si inainte de '89 si dupa in campionatul romanesc, dovada rezultatele foarte slabe pe care echipele de club si chiar nationala le-au avut de-a lungul anilor in competitiile internationale. Dar a banui de blat si meciurile arbitrate de arbitrii straini...e mai mult paranoia decat logica. Parerea mea!

"europeana"...
        By the way (Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:53)

Turcu [anonim] i-a raspuns lui Doru

Daca ai fi stiut sa citesti printre rinduri ti-ai fi dat seama ca numai dinamovist nu sint.
        Try again, perhapse you will have more luck next time.
    • -1 (1 vot)
      scoate'oculta' pune 'inculta'... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 7:50)

Ma Mutu [anonim] i-a raspuns lui Turcu

Dinamo nu apuca la titlu daca nu pune banul jos ,dinainte;penuria de lichiditati e mare la Steaua .si la Urziceni ..
      vrea sa fie campioana ,mizeaza pe cca 10 mil euroi? astazi trebuie sa puna jos minim 2 maxim 5 ,ca Steaua si Unirea sa faca Lacul Lebedelor pe teren in ultima etapa
  • +3 (5 voturi)
    sinistru (Sâmbătă, 23 mai 2009, 2:07)

ws [anonim]

Unul dintre cele mai oribile meciuri, si tot odata unul dintre cele mai revelatoare.

Am avut doua echipe mediocre, desi bragadiru chiar are sanse la titlu. Una dintre echipe a bagat un gol. Cealalta echipa domina complet 45 de minute, nu reuseste sa inscrie. De regula echipa in avantaj contraataca. Nici vorba. Echipa gazda nu a facut nimic pentru ca nu putea. Steaua nu a facut nimic pentru ca nu putea.

Nu a fost vorba de nicio tactica, de nicio minte lucida. Asa cum a fost 1-0 pentru gazde, la fel de bine putea fi 0-0, 0-1, 1-1 sau 0-2.

Sunt convins ca multi considera meciul "tensionat" si "spectaculos". La fel ca in telenovele, ai parte de drama, tensiune, fior liric. Numai ca toate astea sunt ieftine. Sunt facute din plastic. La fel ca si fotbalul nostru stramosesc.