Echipa antrenata de Ladislau Boloni, Standard Liege a remizat, joi, in fata celor de la Anderlecht, scor 1-1, partida contand pentru stabilirea castigatoarei campionatului de fotbal din Belgia. Mansa secunda, care se va disputa pe terenul celor de la Standard, va decide campioana sezonului 2008-2009 din Belgia.

Legear a adus pe Anderlecht in avantaj, cand a marcat primul gol al partidei, in minutul 52. Mbokani a egalat dupa doar opt minute, iar campioana Belgiei se va stabili in mansa retur.

Returul dintre cele doua echipe se va disputa in 24 mai, la Liege, iar miza e destul de mare. Pe langa faptul ca va obtine titlul de campioana, prima echipa clasata se va califica direct in grupele celei mai importante competitii europene, Liga Campionilor. Cealalta echipa va trebui sa joace in preliminariile LC.

Anderlecht si Standard Liege au terminat la egalitate sezonul, ambele echipe acumuland 77 de puncte. Desi golaverajul lui Anderlecht e mai mare, regulile belgiene spun ca cele doua echipe trebuie sa fie departajate in urma unei duble manse.