Lucescu: Italienii ma respecta, in niciun caz nu m-au facut tigan

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2009, 20:32 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu: Sa nu exageram...
Foto: AGERPRES
Antrenorul Mircea Lucescu nu s-a simtit jignit de termenul folosit de cotidianul Il Giornale, (tiganul), explicand ca este vorba despre o expresie pe care romanii au inteles-o gresit: "Zingaro de la panchina este folosit si la adresa lui Hiddink sau chiar Zenga, si se foloseste pentru a descrie antrenori care trec de la un club la altul".

Lucescu a povestit, pentru postul de televiziune Sport.ro, ca a si vorbit cu autorul articolului care l-a asigurat de respectul sau si de faptul ca nu a vrut sa sugereze nimic nepotrivit. "Sa nu exageram, italienii ma respecta foarte mult", spune Mircea Lucescu.


Citeste mai multe despre   



















3690 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    aaa (Joi, 21 mai 2009, 21:41)

    gicu [anonim]

    ...
  • +3 (5 voturi)    
    asa e, te respecta de cad pe spate, din respect.. (Joi, 21 mai 2009, 21:44)

    Ma Mutu [anonim]

    .intre 'zingaro de la panchina ' si 'zingaro rumeno'
    mai nea Luce mai, ' il y a ' o mare diferenta ..dar ei se refereau la Vanghelie ,pe tine te respecta ce nu se mai poate....
  • +11 (11 voturi)    
    mare om (Joi, 21 mai 2009, 21:44)

    roman [anonim]

    mare caracter!
    tot respectul pentru Lucescu, realizarile sale si in primul rand comportamentul rau!

    cate un om din asta te face sa te simti mandru ca esti roman din cand in cand
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Joi, 21 mai 2009, 22:31)

    ileana [anonim]

    Ce treaba are respectu' cu originea?
    Aia doar au spun: "tiganul, Lucescu" ...
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo! (Joi, 21 mai 2009, 22:40)

    FLORIN [anonim]

    Bravo lui. Ar trebui sa fim mandri de el si de reusitele lui!
  • +3 (5 voturi)    
    Aoleu (Joi, 21 mai 2009, 22:40)

    Keanutza [anonim]

    Cu asta ce mai aveti? Cu Becali va inteleg, dar cu Mircea Lucescu ce mai aveti? Exact ce spuneam si in alte comentarii, cand e vorba de fotbal, multi sunt prosti, huligani si nesimtiti.
    • +2 (2 voturi)    
      ha (Joi, 21 mai 2009, 23:55)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Keanutza

      Nu compara un Duce(a se citi Luce) cu un bisnitar,
  • +2 (6 voturi)    
    Asadar ... (Joi, 21 mai 2009, 23:55)

    Robert [anonim]

    Doua palme peste gura (slap ! slap!) tuturor ziarelor noastre, quality sau nu, care s-au grabit sa interpreteze prost (si apoi sa exagereze, evident) un titlu dintr-un ziar italian. Doar asta a contat ... ca oarecine i-a zis "zingaro" lui Lucescu, nu faptul ca a reusit ce a reusit.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu conteaza cum te fac ei (Vineri, 22 mai 2009, 1:20)

    nano2k [utilizator]

    Lucescule, conteaza ca pentru noi esti un reper in ceea ce priveste fotbalul.

    Poate aici nu ai fi putut face treaba asa mult cum ai facut dincolo, din motive atat de lesne de inteles.

    Nici nu merita sa le raspunzi.

    Multumim pentru ce ai reusit sa faci si mai ales pentru gest!
  • +2 (2 voturi)    
    Nea Luce (Vineri, 22 mai 2009, 6:28)

    Maxx [anonim]

    Boier ca intotdeauna, eu nu-l vad pe Nea Luce sa tina ranchiuna pe cineva. Pacat ca avem putini oameni de calitatea lui Nea Luce, mai ales in politica. Sanatate si noi succese Nea Luce.
  • +2 (2 voturi)    
    din pacate "jurnalistii" (Vineri, 22 mai 2009, 6:38)

    ioba [anonim]

    romani sunt slab pregatiti. cultura generala ioc. cunoasterea unei limbi straine ioc. daca ar fi dat un search pe Google ar fi vazut ca "zingaro della panchina" se regaseste si in cazul unor mari antrenori... cazul lui Hiddink care a schimbat multe echipe si s-a cam plimbat pe mapamond...

    Lucescu are dreptate. Nu era nimic jignitor in acea exprimare. Jignitoare este insa atitudinea jurmalistilor din Romania fara un 'background". In afara de a cauta senzationalul in orice nu se pricep la altceva. Pentru ei lipsa oricarui conflict nu aduce audienta de aceea trebuie provocate conflicte in permanenta. Rusinica!
  • +1 (1 vot)    
    Ziaristi de doi bani (Vineri, 22 mai 2009, 10:11)

    Manase [anonim]

    Eu asi pune o intrebare, prin intermediul unui cotidian international, acestui ziar italian:
    sa ne dea si noua o statistica cu ITLIENII (nu tiganii italieni) care au doua facultati si vorbesc fluient 4 limbi straine precum Mircea Lucescu. Nu mai vorbim de notorietatea profesionala. Cred ca nu vor fi mai multi de 1000 persoane in toata Italia, si atunci, de ce mama dracului se baga ziaristii astia in rahat ca prostii in targ??