Mircea Lucescu devine primul antrenor roman care castiga Cupa UEFA, Il Luce obtinand ultimul trofeu din C2 dupa victoria, scor 2-1, obtinuta de Sahtior in fata lui Werder Bremen. A fost nevoie de prelungiri pentru a fi stabilita invingatoarea finalei de la Istanbul. Au punctat Luis Adriano 25' si Jadson 97, pentru Sahtior, respectiv Naldo 35', pentru Werder. Razvan Rat a bifat toate cele 120 de minute ale unei partide cu un final de infarct.

Asezati perfect in teren de Mircea Lucescu, Rat si compania au inceput in forta finala Cupei UEFA, nemtii fiind dominati categoric in primele 15 minute ale partidei de la Istanbul.

Iesiti cu bine din atacurile adversarilor, nemtii au echilibrat disputa, ocaziile aparand si la poarta lui Pyatov, nu numai la cea a lui Wise.

Scorul avea sa fie deschis de Luis Adriano, varful brazilian punctand in minutul 25 cu o scarita de mare efect. Bucuria lui Rat si Lucescu avea sa dureze numai 10 minute, Naldo restabilind egalitatea dupa o gafa de proportii a lui Pyatov.

In a doua repriza, cele doua formatii au jucat mai mult cu gandul la prelungiri, ocaziile fiind totusi impartite. Dupa 90 de minute, Sahtior si Werder incheiau la egalitate, scor 1-1.

Minutul 97 avea sa fie decisiv, Jadson marcand golul care ducea trofeul in Ucraina. Mircea Lucescu devine primul antrenor roman care triumfa in Cupa UEFA (si singurul pentru ca din sezonul viitor va aparea Europa League).

Demn de mentionat est faptul ca Il Luce a aparut la festivitatea de premiere cu un steag al Romaniei.

Cum s-au marcat golurile:

- 25' Luis Adriano il executa pe Wise cu o scarita de la aproximativ 11 metri. Reusita de senzatie a brazilianului. Sahtior - Werder 1-0

- 35' Naldo suteaza puternic dintr-o lovitura libera, Pyatov scapa inexplicabil balonul in poarta. Sahtior - Werder 1-1. Nemtii marcheaza la primul sut pe poarta

- 97' Srna centreaza de pe dreapta, Jadson suteaza din prima si inscrie cu un sut la coltul lung. Wise are partea lui importanta de vina. Sahtior - Werder 2-1

Iata distributiile de inceput ale celor doua echipe:

Sahtior: 30 Pyatov - 33 Srna, 5 Kucher, 27 Chygrynskiy, 26 Rat - 18 Lewandowski, 7 Fernandinho - 11 Ilsinho, 22 Willian - 8 Jadson - 17 Luis Adriano

Werder: 1 Wiese - 8 Fritz, 15 Prodl, 4 Naldo, 2 Boenisch - 22 Frings, 6 Baumann - 25 Niemeyer, 11 Ozil - 24 Pizzarro, 9 Rosenberg

Arbitri: Luis Medina Cantajelo (central), ajutat de Jesus Calvo Guadamuro si Roberto Diaz Perez Del (toti din Spania).