Cine poate salva Steaua?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2009, 10:46 Sport | Fotbal

Gigi Becali, antrenorul din umbra al Stelei
Foto: Rompres
Dupa trei prezente consecutive in Champions League, Steaua este foarte aproape sa ramana in afara Europei fotbalistice la finele acestui sezon. Lacatus a fost indepartat (dupa ce a fost vazut principalul vinovat pentru situatia de la echipa), dar cine poate salva o echipa aflata in deriva? In plus, indiferent ce tehnician ar veni din vara, acesta trebuie sa tina cont de faptul ca, la nevoie, trebuie sa fie secundul lui Gigi Becali...

Infrangerea cu Rapidul (scor 2-1) a umplut paharul, iar tribunele I si II din Ghencea au strigat demisia unui simbol al Stelei. Demn ca intotdeauna, Lacatus nu a tinut de scaun si a plecat neconditionat pentru binele echipei (ne intrebam ce s-ar fi intamplat daca Piturca ar fi fost contestat). Dar totusi, care este binele echipei, ce nume poarta el? “Eu voi fi antrenorul! Eu voi face schimbarile, tot! Deja ma gandesc la meciul de la Timisoara. Obiectivul meu e un loc de Europa League”, a precizat Gigi Becali.

Pedrazzini, acest Marian Rada al Stelei, va fi tehnician pentru ultimele trei etape, dupa care finantatorul va alege un antrenor care sa construiasca o echipa competitiva in Ghencea.

Lista cuprinde patru nume: Dan Petrescu, Basarab Panduru, Walter Zenga si Cristiano Bergodi.

- Dan Petrescu si-a demonstrat valoarea pe la echipele pe unde a trecut, fiind pe deasupra si stelist, dar este foarte greu sa vina la echipa mai ales daca Urziceniul va prinde un loc in Champions League

- Basarab Panduru este o mana de fier, fost stelist, nu se poate lauda cu rezultate deosebite, dar cu siguranta ar putea sa tina vestiarul in mana

- Walter Zenga este, inca, iubit in Ghencea, chiar daca a trecut si prin curtea rivalei Dinamo. Cu toate acestea, este greu de crezut ca se va intoarce dupa ce si-a prelungit contractul cu Catania

- Cristiano Bergodi a aratat ca poate obtine rezultate daca este lasat sa lucreze, dar, daca vine in Ghencea, trebuie sa tina cont si de faptul ca, din cand in cand, ar putea deveni secundul lui Gigi Becali

"Vreau un tehnician care sa munceasca de dimineata pana seara si la prima echipa si la a doua. Eu pe Dan Petrescu l-as dori. Il vad cel mai potrivit, numai ca nu stiu daca o sa vina. Pai ce, e prost? O sa lase el Liga Campionilor sa vina la Steaua?", a declarat Gigi Becali.

Steaua se afla pe locul 7 in Liga 1, in afara cupelor europene in acest moment, iar singurele sanse ale ros-albastrilor se leaga de o prezenta in Europa League.

Interesant este faptul ca Steaua a avut nu mai putin de opt tehnicieni in ultimii 5 ani:

- Walter Zenga a preluat echipa in iulie 2004 si a plecat in mai 2005

- Dumitru Dumitriu s-a ocupat de formatie dupa plecarea italianului pret de trei etape

- Oleg Protasov a antrenat pe Steaua din vara lui 2005 pana in luna decembrie a aceluiasi an

- Cosmin Olaroiu i-a antrenat pe ros-albastri intre decembrie 2005 si iunie 2007, dupa care a plecat la Al-Hilal

- Gheorghe Hagi a preluat echipa din Ghencea in iunie 2007, pregatind-o pret de numai trei luni

Massimo Pedrazzini a asigura un interimat de o luna, dupa care a fost adus la echipa Marius Lacatus

- Dorinel Munteanu a venit in octombrie 2008, fiind tinut pana in luna decembrie a aceluiasi an

- Marius Lacatus a fost readus la echipa, el parasind gruparea vicecampioana a Romaniei in data de 17 mai 2009.


Citeste mai multe despre   





















2172 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Ce a ajuns si Steaua! (Luni, 18 mai 2009, 11:14)

    Un dinamovist [anonim]

    La Steaua se instaureaza un obicei urit: sa lingi unde ai scuipat. Ne asteptam sa apara pe lista canditatilor si Hagi, MM Stoica etc etc....
    Cred ca in cele din urma cel mai bun antrenor va ramine Beeeecaliii.
  • +4 (4 voturi)    
    cum cine? (Luni, 18 mai 2009, 11:27)

    chibitzu" [anonim]

    JIJI! Luandu-si bagajele si lasand sa se ocupe de football pe cine se pricepe !!!
  • +3 (3 voturi)    
    candidatul manciurian (Luni, 18 mai 2009, 11:31)

    stefan [anonim]

    Steaua poate fi salvata de un preot tanar, fara parohie, care crede neconditionat in dreapta credinta, in mantuirea echipei si ceea ce spune Sf Jiji cel Nou de la Pipera. Ar mai fi nevoie si de niste moaste: cramponul lui Lacatus de la finala cu Sevilla, suspensorul lui Tudorel Stoica, zarurile lui Piturca etc
    Asta ar fi solutia complicata.
    Solutia simpla ar fi sa lase Gigi Steauau si fotbalul in pace si sa se intoarca la branza si oile lui.
  • +3 (3 voturi)    
    salvatorul (Luni, 18 mai 2009, 11:39)

    george [anonim]

    Poate fi numai Gigi Becali. Cind o sa vinda Steaua catre o persoana cu capul pe umeri o sa inceapa salvarea echipei.
    Numai ca nu stiu daca o sa se intimple vreodata.
  • -2 (2 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 18 mai 2009, 11:48)

    Ghita [anonim]

    care e vina lui lacatus care a fost nevoit sa preia o echipa la care nu a avut nici un cuvand de spus cu privire la transferuri ( a jucat cu ce au adus precedentii).
    problema la steaua este ca are un singur atacant care nu poate juca 90 minute. atacul ar fi fost mai bun cu inca un jucator atacant pur (char si de nivelul ligii secunde).
  • 0 (2 voturi)    
    walter zenga cel mai bun antrenor pt steaua (Luni, 18 mai 2009, 12:57)

    alöexa [anonim]

    walter zenga este singurul care a facut multe pt steaua. dar dc becali nu vede.......
  • -1 (1 vot)    
    ..prin ei insisi (Luni, 18 mai 2009, 15:08)

    SoulHealer [anonim]

    De la ce anume sa fie salvata?! Toata lumea considera o catastrofa eventuala necalificare a Stelei fie si in UEFA ligue. O prostie dupa parerea mea! Ce mare glorie e sa iei bataie pe linie cum s-a intamplat anul trecut? La Steaua e o criza de management, de valori si de conjunctura. Trebuie inceputa o reconstructie a echipei bazata pe valorile din gradina proprie cu cateva investii nu foarte mari pentru doua posturi cheie, mijlocas de constructie si un atacant percutant. Arsenal poate constitui un exemplu pentru toata lumea. Sigur ca patronatul este responsabil in primul rand pentru situatia de-acum a echipei. Cand cumperi tot felul de mercenari de o valoare indoielnica pentru care culorile acestui club nu inseamna mare lucru, nu te poti astepta la rezultate....
  • 0 (0 voturi)    
    Steaua (Luni, 18 mai 2009, 20:50)

    dragos [anonim]

    Eu cred ca veni Nicolo Napoli de la Craiova. A demonstrat ca poate construi o echipa cu jucatori tineri. Datorita crizei prin care trece Becali, Napoli este varianta ideala pentru a-i impune jucatorii tineri de la echipa a doua.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare antrenor (Luni, 18 mai 2009, 22:57)

    Iorg [anonim]

    Ma rog ce a facut Lacatus la UTA caci acolo nu a fost Becali ia bagat in B de era bun sau este bun de ce nu demonstreaza ca Dan Petrescu sau ca Lucescu.Hi sa fim seriosi Lacatus nu are stofa de antrenor.
  • 0 (0 voturi)    
    Dan Petrescu (Marţi, 19 mai 2009, 9:45)

    Un stelist [anonim]

    "Vreau un tehnician care sa munceasca de dimineata pana seara si la prima echipa si la a doua. Eu pe Dan Petrescu l-as dori. Il vad cel mai potrivit, numai ca nu stiu daca o sa vina. Pai ce, e prost? O sa lase el Liga Campionilor sa vina la Steaua?", a declarat Gigi Becali.


    Din cate stiu eu dl Dan Petrescu este un stelist convins si, ca toti cei ce au sufletul alaturi de Steaua, ar trebui sa puna umarul la readucerea acestei echipe acolo unde ii este locul.Cred ca atat dansul, cat si dl Mihai Stoica pot ignora caracterul lui gigi becali si sa vina la Steaua pentru a face treaba buna...
    Ideal ar fi sa vina si cu 11-15 jucatori de la Unirea ca sa aiba material de lucru :) La Steaua sunt 3-4 jucatori care pot deveni rezerve de incredere