VIDEO Imnul Spaniei huiduit la finala Cupei Regelui/ Televiziunea nationala a cenzurat momentul

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 12:44 Sport | Fotbal

Imnul Spaniei huiduit la finala Cupei Regelui
Foto: Captura Youtube.com
Finala Cupei Spaniei, Barcelona - Athletic Bilbao (scor 4-1), a oferit un moment mai putin asteptat, intrarea pe stadion a regelui iberic Juan Carlos fiind insotita de apostrofari. De asemenea, imnul nationala al Spaniei a fost fluierat de mare parte dintre suporterii aflati pe stadionul Mestalla din Valencia. TVE (televiziunea nationala) si radioul public au cenzurat momentul, lucru care i-a iritat pe telespectatori.

VIDEO Barcelona - Bilbao 4-1/ Zece minute de magie in finala Copei del Rey

Barcelona si Bilbao fac parte din provincii spaniole cu puternice veleitati nationaliste, Catalunia si Tara Bascilor manifestandu-si in nenumarate randuri intentia de a se separa de Spania.

TVE (televiziunea nationala) a cenzurat momentul (au mutat legatura de pe stadion), in timp ce radioul national a intrerupt legatura in direct (au spus dupa ca a fost vorba de o eroare umana), informeaza AFP.

De asemenea, pe stadion a putut fi vazut un banner pe care scria: "Suntem natiunile Europei, la revedere Spania!".  


Vezi aici momentul in care imnul Spaniei este huiduit, iar TVE cenzureaza imaginile:







Citeste mai multe despre   



















3868 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    lol (Joi, 14 mai 2009, 13:07)

    Daniel [anonim]

    daca se cheama cupa regelui spaniei, ce au cautat aceste echipe acolo daca nu vor?

    de la anu sa nu`i programeze daca nu le trebe
    • -8 (16 voturi)    
      ca sa intelegi tu greu (Joi, 14 mai 2009, 13:25)

      gonzo [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      imagineaza-ti ca oltenia ar face parte din bulgaria :)
      • +7 (7 voturi)    
        si atunci? (Joi, 14 mai 2009, 13:47)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui gonzo

        Bilbao ar trebui sa fie independent?
      • +4 (4 voturi)    
        Adica???? (Joi, 14 mai 2009, 15:49)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui gonzo

        ????????????
      • -1 (1 vot)    
        !!! (Luni, 18 mai 2009, 2:24)

        uwe [anonim] i-a raspuns lui gonzo

        Doamne-ajuta !!!!!
    • -5 (7 voturi)    
      ca sa ajunga in finala si sa huiduie imnul (Joi, 14 mai 2009, 14:48)

      m [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ete asa sa ii faca in sic regelui.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact dar nu intocmai (Joi, 14 mai 2009, 15:38)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      TVE nu a cenzurat momentul, imnul s-a transmis dupa pauza iar directorul sportiv si-a inaintat azi demisia pentru ca nu a transmis imnul in direct "contrar indicatiilor expres primite in acest sens".
  • +3 (5 voturi)    
    greu greu (Joi, 14 mai 2009, 13:52)

    praf tzandari [anonim]

    Daca se intampla la noi sa joace odorheiul secuiesc cu miercurea ciuc si le canta imnul national tot asa se intampla.

    Lasa ca au si spaniolii pe Real Madrid in care pompeaza bani in fiecare ani si-i iarta de datorii, dar deocamdata n-au 'echipa' transfera numai actori brad pitt, david beckham etc.
    • +2 (4 voturi)    
      pai nu so intamplat? (Joi, 14 mai 2009, 14:31)

      MariusCojo [utilizator] i-a raspuns lui praf tzandari

      o jucat Romania cu Ungaria handbal... acuma nu mai stiu in ce lcoalitate xact dar una de prin zona secuilor... si ne-o huiduit imnu X-( ... si ne-o huiduit si toata partida ... amus un an sau doi park o fost faza ... nu mai stiu exact
  • -1 (7 voturi)    
    más que un club (Joi, 14 mai 2009, 13:56)

    catalunia nu e in spania [anonim]

    catalonia is not spain

    o echipa fara sponsor pe tricou vs o echipa alcatuita numai din basci
  • +8 (8 voturi)    
    pot face ce vor ei dar, (Joi, 14 mai 2009, 14:21)

    oldman [anonim]

    este cupa regelui.
    daca sunt asa de hotarati, de ce s-au inscris in competitia asta? aia care au castigat-o ce credeti? si-au trecut-o in palmares? au pus-o in vitrina?
  • 0 (2 voturi)    
    ce au cautat acolo (Joi, 14 mai 2009, 16:20)

    un roman [anonim]

    Daca nu le place Spania, ce draci cautau ac olo? si daca nu era centralizarea spaniola, unde mama drac ului era frumoasa Barcelona? Astia sint ca Harcov-ul nostru: Urla si zic Da Doamne sa nu ne dea
  • +3 (3 voturi)    
    capsunari relax (Joi, 14 mai 2009, 17:13)

    más que un club [anonim]

    Nu echipele au huiduit imnul national - suporterii au facut-o.
    De ce s-au inscris? Pt ca e un sport, de ce participau toate popoarele la olimpiada? de ce joaca Terek Grozny in campionatul din Rusia daca sunt ceceni?
  • -1 (1 vot)    
    idem sau ighen (Luni, 18 mai 2009, 13:23)

    bascul fara basca, dar cu bascula [anonim]

    E la fel ca si cu Republica Moldova sau viitoarea Republica Transylvania. Se federalizeaza Europa, ce va mirati ?