Barcelona a ratat sansa de a deveni matematic campioana Spaniei cu trei etape inainte de finalul campionatului. Trupa lui Guardiola a terminat la egalitate, scor 3-3, meciul cu Villarreal si mai are nevoie de un singur punct pentru a castiga al 19-lea titlu din istorie.

Keita (`12) a deschis scorul pentru Barcelona cu un sut extraordinar de la marginea careului. Dupa numai noua minute, Villarreal a egalat prin Llorente. Catalanii au intrat la pauza cu un avantaj de doua goluri - Eto`o (`36) si Dani Alves (`45). In repriza secunda, Villarreal a schimbat soarta partidei in 13 minute. Fernandez a inscris din penalty - Abidal a fost eliminat si Barcelona a ramas in zece oameni, iar acelasi Llorente a amanat verdictul in Spania, egaland in minutul 91.

Cu 3 etape inainte de finalul sezonului in Spania, Barcelona are 86 de puncte, cu 8 mai mult decat Real Madrid.