Rapidul a suferit mult pentru un succes pe terenul Gloriei Buzau (scor 1-0), izbavirea venind tarziu, in minutul 91, din partea lui J.P. Pinto. Gazdele au prestat un joc frumos si doar interventiile de zile mari ale lui Marinescu au pastrat poarta rapidista intacta. Giulestenii obtin al doilea succes din al cincilea mandat al lui Viorel Hizo pe Valentin Stanescu si spera la un loc de cupe europene.

"Am obtinut o victorie muncita pe final de meci si speram sa ne indeplinim obiectivul de a ne calfica in viitoarea editie a cupelor europene. Vine o partida importanta cu Steaua, dar putem sa terminam sezonul pe o pozitie buna", a declarat J.P. Pinto, eroul Rapidului, la finalul jocului pentru gsp.tv.

Meciul Live Text:

Fluier final de partida. Buzau - Rapid 0-1

94' Marinescu primeste galben pentru tragere de timp

S-au arata patru minute de prelungire

91' Siminic greseste copilareste, J.P. Pinto intercepteza si inscrie cu un sut pe langa Zimmermann. Gloria - Rapid 0-1

86' Raduta primeste cartonasul galben

85' Spadacio suteaza dintr-o lovitura libera, zidul gazdelor deviaza in corner. Rapidul trece pe langa gol

84' Iese Popa si intra Ratiu la gazde

81' Zimmermann scoate de sub transversala un sut al lui J.P. Pinto. Ocazie monumentala a oaspetilor

79' A iesit Djalovic si a intrat Raduta la Rapid

78' Claudiu Ionescu suteaza puternic, Marinescu intervine inca o data salvator

77' Marinescu intervine providential in fata unui sut al lui Florin Sandu de la circa 11 metri

76' Adrian Popa patrunde bine pe dreapta, centreaza, dar niciun coechipier nu ajunge la minge

71' Claudiu Ionescu suteaza pe coltul scurt dintr-o lovitura libera, dar Marinescu retine fara emotii

70' Maftei primeste cartonasul galben si va rata partida cu Steaua de etapa viitoare

68' Marinescu iese bine si il blocheaza in ultima clipa pe Chitu

65' Sanchez este inlocuit cu Garcia la gazde

60' Dubla schimbare la Rapid, Herea si JP Pinto intra in teren in locul lui Andrade si Grigorie

58' Grigorie primeste cartonasul galben

57' Gazdele cer lovitura de la 11 metri dupa un presupus hent al lui Ivelja

54' Intra Claudiu Ionescu si iese Axente la Buzau

53' Florin Sandu care in careul rapidist, centralul nu dicteaza nimic desi gazdele au cerut penalti

Rapidul continua sa preseze poarta lui Zimmermann

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Gloria - Rapid 0-0

40' Grigorie trimite aiurea cu capul desi poarta era goala. Rapidistii se intrec care sa rateze mai mult

38' Andrade inscrie, dar golul este anulat pentru off-side

38' Spadacio trimite de la sapte metri, Zimmermann respinge cu piciorul

37' Cesinha reia cu capul, dar mingea ocoleste spatiul portii gazdelor. Ocazie importanta pentru Rapid

33' Cesinha centreaza de pe dreapta, Grigorie suteaza putin pe langa poarta lui Zimmermann (mingea a fost deviata de apararea gazdelor)

26' Adrian Popa si Chitu, scapati singuri cu portarul Rapidului, suteaza puternic, Marinescu intervine cu doua parade deosebite. Ocazie imensa pentru Gloria Buzau

23' Djalovic suteaza in doua randuri, mingea este blocata de apararea gazdelor. Rapidistii cer un hent, dar centralul nu dicteaza nimic

22' Cesinha dribleaza, mingea ajunge la Grigorie, dar sutul acestuia trece pe langa

15' Zimmermann respinge o centrare periculoasa a lui Spadacio

11' Florin Sandu suteaza din unghi, dar mingea trece departe de poarta lui Marinescu

8' Spadacio centreaza, J.P. Silva suteaza de la 12 metri, dar fundasul Da Silva respinge de pe linia portii. Ocazie mare pentru Rapid

7' Spadacio misca o minge pentru un sut puternic al lui J.P. Andrade, dar balonul trece pe langa poarta lui Zimmermann

Giulestenii incep in atac disputa, vazandu-se clar intentia bucurestenilor de a castiga intalnirea

Partida a inceput

Gloria Buzau: Zimmermann - Cojocnean, Da Silva, Mera, Siminic, Ad. Popa- Fl. Sandu, Poparadu, Sanchez, M. Chitu - Axente

Rapid: Marinescu - Maftei, R. Fernandes, M. Constantin, Ivelja - J.P.Andrade, C. Lazar - Grigorie, Spadacio, Cesinha- Djalovic