S-au duelat verbal toata saptamana, s-au certat pe bilete si s-au acuzat reciproc in cazul atacarii autocarului stelist. Cand a venit vorba de fotbal, Steaua si Dinamo nu au fost in stare sa respecte statutul de mare derbi. Golurile lui Bicfalvi (81') si Niculescu (88') au mai salvat din imaginea unei partide modeste, care a fost spectaculoasa doar in tribune.

"Le-am dat drumul din lant. Cum le-am dat drumul din lanturi, cum au luat viteza. Or sa vada ei, or sa vina in patru labe la palat sa se roage de mine in ultima etapa. Ii pun sa stea in patru labe ca pe Labus. Vede el in ultima etapa. Sa vada ei ce «Miau! Miau! Miau!» o sa faca", a declarat Gigi Becali la finalul partidei cu Dinamo.

"Noi avem satisfactia ca anul trecut Steaua a pierdut titlul dupa infrangerea cu noi si ca in acest sezon am egalat de fiecare data in meciurile cu ei, in urma unor executii de exceptie. Partida Unirea Urziceni-Dinamo va fi ca o adevarata finala, nu va mai conta ultima etapa dupa acest meci", a declarat Nicolae Badea la gsp.tv.

"Cred ca noi am fi meritat victoria, chiar daca nu am avut o evolutie prea buna si nu ne-am creat mai multe ocazii de gol. Bineinteles ca nu a fost spectacol in teren, pentru ca la un asemenea meci, cu o asemenea miza, antrenorii si jucatorii s-au gandit in primul rand la punctele puse in joc. In ultimele patru etape, toate echipele din fata se vor intalni intre ele si nu se stie ce se va intampla. Se poate spune ca este un sezon ratat pentru noi, pentu ca dupa atatia ani in care am jucat in Liga Campionilor acum sansele sunt mici sa mai intram in cea mai importanta competitie", a precizat Dorin Goian.

Fluier final de partida. Steaua - Dinamo 1-1

91' Bogdan Stancu suteaza in zid dintr-o lovitura libera de la 20 de metri

88' Claudiu Niculescu egaleaza cu un sut la coltul lung de la mare distanta de poarta lui Zapata. Steaua - Dinamo 1-1

84' Marius Niculae primeste cartonasul galben

81' Gooooool Steaua! Moti deviaza nefericit un sut al lui Eric Biclfalvi, mingea poposeste in poarta. Steaua - Dinamo 1-0

81' Schimbare la Dinamo, iese Izvoranu si intra Lucian Goian

80' Iese Dayro Moreno si intra Ochirosii

78' Ghionea primeste cartonasul galben

78' Faza cursiva a stelistilor, sutul lui Tiago de la 16 metri este blocat de oaspeti

Ambele echipe incearca sa devina periculoase, dar actiunile importante de poarta lipsesc cu desavarsire

73' Niculescu primeste cartonasul galben

73' Ghionea respinge cu capul o centrare ce putea deveni periculoasa pentru poarta lui Zapata

69' Iese Toja si intra Semedo

68' Dayro Moreno suteaza din unghi, mingea este deviata in corner de apararea oaspetilor. Ocazie importanta pentru Steaua

67' Bogdan Stancu patrunde frumos prin apararea dinamovista, dar isi prelungeste balonul si Matache intervine

61' Iese Bostina si intra Mitea la Dinamo

60' Marius Niculea ii paseaza lui Danciulescu, dar sutul acestuia este pe centrul portii, iar Zapata retine fara emotii

58' Intra Bicfalvi si iese Plesan la Steaua

Kapetanos si Bogdan Stancu nu reusesc sa scape din marcajul apararii dinamoviste

Reprezentatia pirotehnica a celor doua galerii continua si in a doua repriza

50' A iesit Torje si a intrat Niculescu la Dinamo

49' Dayro Moreno centreaza aiurea dintr-o lovitura libera de la 16 metri si iroseste o faza importanta pentru Steaua

49' Torje primeste cartonasul galben

Steaua a inceput a doua repriza in atac, insa actiunile elevilor lui Lacatus sunt previzibile

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Steaua - Dinamo 0-0

45' Kapetanos reia cu capul peste poarta lui Matache

43' Centrare Golanski, Matache este incurcat de un coechipier, dar pana la urma faza ramane fara rezultat pe tabela la marcaj

42' Cristea suteaza modest dintr-o lovitura libera indirecta pentru oaspeti

37' Dayro Moreno suteaza de la 16 metri (lateral stanga), Matache respinge

Fotbal modest aratat de cele doua formatii in primele 35 de minute

33' Dayro Moreno suteaza direct pe poarta dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta, niciun coechipier nu ajunge sa devieze balonul

30' Actiune prelungita a gazdelor, mingea trece pe la Moreno, Kapetanos si Toja, ultimul suteaza slab de la marginea careului mare. Ocazie importanta pentru Steaua

28' Danciulescu suteaza puternic din unghi, mingea trece pe langa poarta lui Zapata

27' Lovitura libera pentru Steaua, executa Moreno, Goian este blocat in ultimul moment

26' Izvoranu primeste galben dupa un fault asupra lui Golanski

22' Kapetanos incearca sa reia pe spate, Moti il blocheaza

Fara ocazii de gol in primele 20 de minute. Cele doua echipe se neutralizeaza reciproc

18' Bogdan Stancu centreaza pentru Kapetanos, dar balonul nu ajunge la grecul din atacul Stelei

17' Actiune frumoasa a gazdelor, Kapetanos ii paseaza lui Tiago Gomes, dar acesta scapa mingea in afara terenului de joc

Elevii lui Lacatus incearca mult pe centrul apararii dinamoviste, dar Tamas si Moti se descurca pana in acest moment

13' N'Doye suteaza puternic de la mare distanta, Zapata retine in doi timpi

Arena se scufunda intr-un nor de fum creat de fumigenele galeriei steliste

Stelistii incep in atac disputa, oaspetii se multumesc sa se apere grupat

Incidente intre suporterii celor doua echipe, partida a fost intrerupta pentru cateva minute

2' Bogdan Stancu suteaza pe langa poarta lui Matache