Cupa UEFA, Sahtior - Dinamo Kiev 2-1 (1-1 in tur), semifinale

VIDEO Mircea Lucescu: Sahtior a realizat ceva istoric/ Yuri Semin: Vreau sa-i urez noroc lui Lucescu in finala

de Andra Popa     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2009, 10:42 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu a calificat-o pe Sahtior in finala Cupei UEFA pentru prima oara in istoria clubului. "E un lucru istoric pentru Sahtior sa ajunga la Istanbul, in finala, in fata a 70.000 de spectatori", a spus romanul, care a primit aplauze si de la omologul sau de la Dinamo Kiev.

Mircea Lucescu, antrenor Sahtior: "Eu nu ma exteriorizez, nici cand pierdem, nici cand castigam. Acum mi se vedea bucuria pe fata, pentru ca am simtit ca e o victorie mare si un rezultat deosebit. Este un lucru mare, istoric, ca Sahtior sa ajunga in finala Cupei UEFA, la Istanbul, in fata a 70.000 de spectatori. A fost un meci dificil si felicit pe Dinamo Kiev, pentru ca a făcut o partida foarte buna.

Noi am avut avantajul din tur, am gresit o data in acest meci, dar cred ca am avut cele mai bune ocazii. Victoria este absolut meritata. Jocul a fost la cel mai inalt nivel, cu adevarat de semifinala de cupa europeana. Spectaculos si indarjit. Intregul fotbalul ucrainean are de castigat. Imi aduc aminte cand Dinamo si Steaua jucau meciuri de o rivalitate extraordinara, iar ambele echipe jucau semifinale sau finale in cupele europene. Sper ca echipele din Ucraina sa repete performantele si in anii viitori.

Vezi aici rezumatul returului dintre Sahtior si Dinamo Kiev 2-1




Nu facem sarbatoare acum, pentru ca inca nu ne-am indeplinit misiunea. Jucatorii vor face fata jocurilor din trei in trei zile. Motivatia si ambitia sunt mari, te fac sa uiti neplacerile unui program atat de incarcat. Obiectivul este calificarea in Liga Campionilor, apoi finala Cupei UEFA. Al treilea este Cupa Ucrainei"(uefa.com).

Yuri Semin, antrenorul lui Dinamo Kiev: "In primul rand, as vrea sa felicit pe Sahtior pentru victorie si sa le urez succes in finala. In ceea ce ma priveste, acest meci a aratat exact asa cum trebuie sa arate o semifinala de Cupa UEFA. Am facut doua greseli, iar Sahtior nici una. De aceea am pierdut. Fiecare dintre cei prezenti pe teren, de la Dinamo, are ceva sa-si reproseze. Am fost pregatiti fizic, dar am intalnit o echipa foarte puternica. A fost un meci echilibrat, pe care noi l-am pierdut!" (uefa.com).


Citeste mai multe despre   



















4229 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    bravo tie lucescule (Vineri, 8 mai 2009, 11:08)

    sco [anonim]

    ai valoare, ce mai... sper ca si baietasul tau sa o dovedeasca la nationala.
  • +4 (4 voturi)    
    bravo! (Vineri, 8 mai 2009, 11:31)

    cetateanul turmentat [anonim]

    pentru cei care il contesta, si sunt destui, cred ca nu le-a picat tocmai bine vestea.
    BRAVO inca o data , esti de admirat.
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO BRAVO BRAVO !!! (Vineri, 8 mai 2009, 11:38)

    Paul [anonim]

    Piturca ar trebui sa ia notite! Ne-a mincat 6 ani de fotbal incompetentul asta.
    Lucescu e cel mai mare antrenor roman. Ar fi trebuit sa fie la nationala de acum 10 ani!
    Cine auzise de fotbalul ukrainean inainte de venirea lui Lucescu? Si acum are echipa intr-o finala de cupa europeana. Succes si bafta !!!
    • -1 (1 vot)    
      goluri (Vineri, 8 mai 2009, 12:24)

      io [anonim] i-a raspuns lui Paul

      nu contest meritul lui Lucescu in parcursul lui Sahtior, insa ambele goluri din acest meci au fost reusite individuale.
    • +1 (1 vot)    
      Fair-Play (Vineri, 8 mai 2009, 12:28)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Paul

      De admirat fair-playul si diplomatia din declaratiile ambilor antrenori!

      Dupa cum bine spunea Paul, Piturca ar trebui sa ia notite (si) in acest domeniu! ;)
      • +1 (1 vot)    
        HiHiHi (Vineri, 8 mai 2009, 13:51)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Pentru ce sa ia notite valetu lui Bekali?...
        Si-a ales vocatia de martor... sa se spele pe cap... VREMEA lui a trecut...
    • +1 (1 vot)    
      Valoare (Vineri, 8 mai 2009, 12:29)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Cand o sa se investeasca si in Romania bani adevarati in echipa , atunci poate vor aparea si rezultate. Pina atunci , cu mingicari si sud-americani cumparati dupa poze si DVD-uri raminem unde sintem acum !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Lucescu (Vineri, 8 mai 2009, 12:15)

    suporter [anonim]

    alturi de marii antrenori ai lumii, clasicii britanici, italieni sau spanioli, am convingerea ca Lucescu nu este cu nimic mai prejos!

    trebuie sa ne mandrim cu el, pentru ca, pe langa rezultatele exceptionale in toate domeniile in care a activat, pe langa seriozitate, determinare, constanta, limbaj, gestica, atitudine - toate la cel mai inalt nivel, are si un lucru pe care il intalnim din ce in ce mai rar in Romania contemporana: ARE CARACTER!!!

    Poate fi un exemplu pentru noi toti!

    Mi-ar face o onoare sa-l intalnesc candva!

    FELICITARI.
  • +1 (1 vot)    
    politete (Vineri, 8 mai 2009, 12:18)

    Lucian* [utilizator]

    voi observati cat de frumos vorbesc antrenorii astia?
    Ar putea si in fotbalul romanesc sa inceapa sa vorbeasca asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Vineri, 8 mai 2009, 13:38)

    FLORIN [anonim]

    Nu le am cu fotbalul dar ma bucur ca avem rezultate excelente.
  • +1 (1 vot)    
    succes (Vineri, 8 mai 2009, 18:35)

    ty [anonim]

    sa speram ca o sa castige cupa uefa. de altfel turcii o sa-i faca galierie (cu nemtii nu tine nimeni, toata lume se bucura cand iau bataie)
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. goluri (Vineri, 8 mai 2009, 20:00)

    altcineva [anonim]

    Adica tu n-ai auzit de dinamo kiev? Lasa comentariile aici si posteaza pe un forum gastronamic! - ptr. ''goluri'.
  • +1 (1 vot)    
    sorry! ptr. Paul [anonim] (Vineri, 8 mai 2009, 20:10)

    altcineva [anonim]

    baiatul n-a auzit de fotbalul din ukraina! lobanovski, michailichenko, blokhin, belanov................................................................ s.a.m.d.!
    posteaza in alta parte! Tot Respectul ptr. Lucescu sr. In opinia mea cel mai titrat om de fotbal roman in activitate!
    • 0 (0 voturi)    
      fotbalul din ukraina (Sâmbătă, 9 mai 2009, 11:27)

      americanu [anonim] i-a raspuns lui altcineva

      doar michailichenko e ucrainean