Sahtior - Dinamo Kiev 2-1/ Lucescu si Rat sunt in finala Cupei UEFA! Adversar - Werder Bremen

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2009, 21:03 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu, operat de urgenta la Donetk
Foto: AGERPRES
Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk s-a calificat in finala Cupei UEFA, dupa ce a invins pe Dinamo Kiev cu 2-1, in mansa decisiva a semifinalelor (in tur, scorul fusese egal, 1-1).

Sahtior (pentru care Razvan Rat a jucat toate minutele) a deschis scorul prin Jadson (minutul 17) si a incheiat prima repriza in avantaj, desi in minutul 37 Dinamo Kiev reusise sa trimita mingea in poarta lui Donetk. Arbitrul de centru a validat initial golul, insa a revenit asupra deciziei, dupa semnalizarea asistentului (ofsaid).

La reluare, Dinamo Kiev a izbutit sa egaleze (Bangoura, 47), apoi s-a aparat, incercand sa trimita meciul in prelungiri. Atacurile sustinute ale lui Sahtior au fost incununate de golul lui Ilsinho - a patruns in dribling in careu, a sutat plasat si a marcat in minutul 89 golul calificarii lui Sahtior Donetk in finala Cupei UEFA!

Pe plan european, Mircea Lucescu, 63 de ani, are in palmares SuperCupa Europei (castigata in 2000, cu Galatasaray), o semifinala in Cupa Cupelor (1990, cu Dinamo Bucuresti), un sfert de finala in Champions League (2001, cu Galatasaray), un sfert de finala in Cupa UEFA (cu Besiktas, in 2003)

In finala, Sahtior va intalni echipa germana Werder Bremen care s-a calificat dupa o partida de senzatie: a castigat cu 3-2 pe terenul lui Hamburg, dupa ce pierduse cu 1-0 prima partida, sustinuta acasa!


Citeste mai multe despre   





















5272 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    bravo! (Joi, 7 mai 2009, 21:29)

    gimini [anonim]

    La cariera lui de antrenor, merita sa joace o finala! Bravo!
    • +5 (5 voturi)    
      a mai jucat o finala (Joi, 7 mai 2009, 21:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      a mai jucat finala supercupei europei, pe care a si castigat-o cu 1-0, gol jardel. oricum, felicitari, e cel mai titrat antrenor roman la ora actuala. si nu intamplator, chiar e cel mai bun.
  • 0 (0 voturi)    
    este mentionata mai sus (Joi, 7 mai 2009, 22:09)

    supercupa din 2000 cu galata [anonim]

    este aceiasi supercupa de care ne spui ca a fost 1-0 , si golul l-a dat jardel,este mentionata mai sus,jardel juca la galata...
  • 0 (0 voturi)    
    Emerich Jenei (Joi, 7 mai 2009, 22:11)

    doru s [anonim]

    Cel mai titrat antrenor ramane Emerich Jenei. Cupa campionilor, supercupa , calificare in Italia.
    Dar nu este cazul sa-i comparam, amandoi merita respect si recunostinta.
    Un sincer Bravo!
    • -1 (1 vot)    
      E prea clar! (Joi, 7 mai 2009, 22:42)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui doru s

      Ienei nu are nici o treaba cu antrenoratul... a mai fost un antrenor roman care a castigat Cupa Campionilor cu Ajax ;), dar nu are nici un merit asa cum nu are nici Ienei.... M. Lucescu e un antrenor mult prea mare ca sa poata fi comparat cu alt antrenor..... La ce echipa a fost, a castigat campionatul.....
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Vineri, 8 mai 2009, 0:21)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Dragos

        la Steaua a gasit echipa formata de Halagian ,iar la Nationala formata de Lucescu-

        astazi Hamburg-Bremen au oferit un regal fotbalistic,meciul a avut de toate,faze spectaculoase,goluri multe si superbe,rasturnari de scor,suspans pana la ultimu' fluier,daca marti MU aratand maturitate,stiinta a jocului a spulberat o pe Arsenal-mare deceptie pt mine- in doar 11min,miercuri Barca practicand un joc steril si fara orizont si ajutata de 'fluieras' a obtinut o calificare nemeritata in fata une i echipe Chelsea mult mai matura,astazi si Bremen si Hamburg ar fi meritat finala,pacat,ce magnific este fotbalul practicat de profesionisti si condus de caractere si nu de golani ca la noi
  • -1 (3 voturi)    
    7 mai (Joi, 7 mai 2009, 23:10)

    sen [anonim]

    este al doilea an consecutiv cand sapte mai poarta noroc dinamovistilor. anul trecut steaua a pierdut titlul, acum mircea lucescu a ajuns in finala uefa :)
  • -1 (1 vot)    
    de unde mare? (Vineri, 8 mai 2009, 10:10)

    Viorel [anonim]

    Marele antrenor Lucescu, i-a invatat pe Dinamo jocul dea latul terenului.
  • 0 (0 voturi)    
    are sanse nea Mircea (Vineri, 8 mai 2009, 12:24)

    cip [anonim]

    Werder joaca fara Hugo almeida, dar mai ales fara Diego... ambii suspendati. e advarat ca mai au jucatori tari cum ar fi Pizzaro sau Frings, dar shaktior are sanse bune mai ales daca brazilienii prind zi buna. Fernandinho e fantastic. Au scouteri buni cei de la Shaktior. Luati aminte Becalilor, Turcilor si Muresanilor!