Timisoara a confirmat inca din debut ca vrea toate punctele din "Gruia" - in primele 10 minute, trupa lui Gabi Balint a provocat panica in defensiva CFR-ului, numai Gigel Bucur ratand doua situatii uriase, in care avea nevoie de o fractiune de secunda pentru a finaliza.

CFR Cluj, avertizat, a apasat acceleratia, si-a impins adversarul in propria jumatate, insa nu a avut nicio situatie foarte clara. Dupa pauza, antrenorul Toni Conceicao intelege ca trebuie sa schimbe si il trimite in camp pe Dubarbier (jucator care intrase in dizgratie, dupa un conflict de vestiar). Schimbarea se simte si in joc, pentru ca ardelenii au nevoie de doar cinci minute pentru a deschide scorul - Ruiz (50) primeste o minge ideala de la Perralta si finalizeaza din interiorul careului.

Tehnicianul banatenilor forteaza primele modificari, mizand totul pe cartea atacului. Si - cum se intampla frecvent in fotbal - doua ocazii importante ratate de banateni s-au razbunat: Dubarbier (73) inchide tabela si decide soarta meciului cu un sut sub transversala, dupa o pasa decisiva primita de la Ruiz.

CFR-ul pastreaza toate punctele in "Gruia" si calculeaza febril cate sanse mai are sa prinda macar locul secund. Pentru Timisoara - daca TAS are ceva de gand cu punctele, acesta ar fi momentul...

"Am ratat foarte mult. Meciul asta mi-a demonstrat ca nu suntem pregatiti sa luam titlul" - Marian Iancu, patron Timisoara.

'85 Timisoara a efectuat si ultima schimbare (a intrat Rusici), insa nu reuseste sa mai salveze nimic din acest meci. Clujenii stau perfect pentru contraatac, iar Dubarbier rateaza o noua sansa importanta (sut din careu, blocat in ultima clipa).

'73 Dubarbier, introdus dupa pauza, isi face simitita prezenta: suteaza din careu, dupa o pasa de la Ruiz, mingea intra sub transversala: 2-0 pentru CFR Cluj!

'67 Contra a banatenilor - Curtean suteaza peste poarta din marginea carelui. La un minut distanta, Parks este blocat de Nuno Claro, din 6 metri!

'58 Gabi Balint face o schimbare dubla: intra Curtean si Parks, ies Nibombe si Abiodun. Imediat, Gigel Bucur scapa singur pe contraatac, intra in unghi, iar sutul nici nu este cadrat pe poarta...

'55 Pantilimon scapa mingea in propriul careu, Alcantara rateaza sansa majorarii scorului.

'50 CFR Cluj deschide scorul prin Diego Ruiz: sut din interiorul careului, dupa un "un-doi" cu Perralta: 1-0!

'46 Antrenorul CFR-ului efectueaza prima schimbare: imediat dupa pauza, il trimite in teren pe Dubarbier si il scoate pe Panin.

'39 Sut Perreira din marginea careului, mult peste transversala.

'32 Ambele echipe au scazut ritmul.

'26 Karamian este irezistibil pe partea lui Tony - centrare, Nuno Claro ezita, insa lui Gigel Bucur ii lipseste si acum o fractiune de secunda.

'22 Sut Perralta, din careu, scoate Pantilimon - prima situatie importanta a gazdelor!

'16 CFR a echilibrat, si-a impins adversarul spre propria jumatate, dar nu obtine mai mult decat o serie de trei lovituri de colt.

'10 Dominare neta a Timisoarei - centrare pentru Abiodun care apare la finalizare pe linia careului, insa lufteaza!

'6 O noua ocazie rarisima pentru banateni - Abiodun centreaza in fata portii goale, Gigel Bucur rateaza un tempo si CFR Cluj scapa fara gol!

'4 Ocazie uriasa pentru Timisoara - Gigel Bucur rateaza singur cu portarul! A sutat in Nuno Claro!

'3 Debut in forta pentru clujeni care vor sa isi impuna punctul de vedere: sut Perreira, pe langa poarta.