CFR Cluj - Timisoara 2-0/ Campioana nu se preda

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 21:01 Sport | Fotbal

CFR l-a recuperat pe Dubarbier pentru partida cu Dinamo.
Foto: Rompres
Timisoara a confirmat inca din debut ca vrea toate punctele din "Gruia" - in primele 10 minute, trupa lui Gabi Balint a provocat panica in defensiva CFR-ului, numai Gigel Bucur ratand doua situatii uriase, in care avea nevoie de o fractiune de secunda pentru a finaliza.

CFR Cluj, avertizat, a apasat acceleratia, si-a impins adversarul in propria jumatate, insa nu a avut nicio situatie foarte clara. Dupa pauza, antrenorul Toni Conceicao intelege ca trebuie sa schimbe si il trimite in camp pe Dubarbier (jucator care intrase in dizgratie, dupa un conflict de vestiar). Schimbarea se simte si in joc, pentru ca ardelenii au nevoie de doar cinci minute pentru a deschide scorul - Ruiz (50) primeste o minge ideala de la Perralta si finalizeaza din interiorul careului.

Tehnicianul banatenilor forteaza primele modificari, mizand totul pe cartea atacului. Si - cum se intampla frecvent in fotbal - doua ocazii importante ratate de banateni s-au razbunat: Dubarbier (73) inchide tabela si decide soarta meciului cu un sut sub transversala, dupa o pasa decisiva primita de la Ruiz.

CFR-ul pastreaza toate punctele in "Gruia" si calculeaza febril cate sanse mai are sa prinda macar locul secund. Pentru Timisoara - daca TAS are ceva de gand cu punctele, acesta ar fi momentul...

"Am ratat foarte mult. Meciul asta mi-a demonstrat ca nu suntem pregatiti sa luam titlul" - Marian Iancu, patron Timisoara.

'85 Timisoara a efectuat si ultima schimbare (a intrat Rusici), insa nu reuseste sa mai salveze nimic din acest meci. Clujenii stau perfect pentru contraatac, iar Dubarbier rateaza o noua sansa importanta (sut din careu, blocat in ultima clipa).
'73 Dubarbier, introdus dupa pauza, isi face simitita prezenta: suteaza din careu, dupa o pasa de la Ruiz, mingea intra sub transversala: 2-0 pentru CFR Cluj!

'67 Contra a banatenilor - Curtean suteaza peste poarta din marginea carelui. La un minut distanta, Parks este blocat de Nuno Claro, din 6 metri!
'58 Gabi Balint face o schimbare dubla: intra Curtean si Parks, ies Nibombe si Abiodun. Imediat, Gigel Bucur scapa singur pe contraatac, intra in unghi, iar sutul nici nu este cadrat pe poarta...
'55 Pantilimon scapa mingea in propriul careu, Alcantara rateaza sansa majorarii scorului.
'50 CFR Cluj deschide scorul prin Diego Ruiz: sut din interiorul careului, dupa un "un-doi" cu Perralta: 1-0!

'46 Antrenorul CFR-ului efectueaza prima schimbare: imediat dupa pauza, il trimite in teren pe Dubarbier si il scoate pe Panin.
'39 Sut Perreira din marginea careului, mult peste transversala.
'32 Ambele echipe au scazut ritmul.
'26 Karamian este irezistibil pe partea lui Tony - centrare, Nuno Claro ezita, insa lui Gigel Bucur ii lipseste si acum o fractiune de secunda.
'22 Sut Perralta, din careu, scoate Pantilimon - prima situatie importanta a gazdelor!
'16 CFR a echilibrat, si-a impins adversarul spre propria jumatate, dar nu obtine mai mult decat o serie de trei lovituri de colt.
'10 Dominare neta a Timisoarei - centrare pentru Abiodun care apare la finalizare pe linia careului, insa lufteaza!
'6 O noua ocazie rarisima pentru banateni - Abiodun centreaza in fata portii goale, Gigel Bucur rateaza un tempo si CFR Cluj scapa fara gol!
'4 Ocazie uriasa pentru Timisoara - Gigel Bucur rateaza singur cu portarul! A sutat in Nuno Claro!
'3 Debut in forta pentru clujeni care vor sa isi impuna punctul de vedere: sut Perreira, pe langa poarta.


Citeste mai multe despre   





















3320 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    nasol (Miercuri, 6 mai 2009, 22:36)

    adi [anonim]

    mai bine ii lasau pe timisoreni sa castige, sa moara catzeii roshii de ciuda !
    • -3 (5 voturi)    
      clujenii (Miercuri, 6 mai 2009, 23:12)

      Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui adi

      Oricand clujenii, prefera sa ia titlul Dinamo decat steaoaia sau timisoara. Ma refer chis si la cfristi sa nu mai vorbim de u-isti care suta la suta sunt cu Dinamo.

      Dinamo campiona pentru un clujean.

      Hai Dinamo!!!
      • -1 (3 voturi)    
        esti sigur? (Miercuri, 6 mai 2009, 23:49)

        -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Clujeanu

        eu tin cu CFR si prefer oricand Timisoara sau Urziceni, decat Dinamo.
        • +1 (1 vot)    
          eu as fi preferat... (Joi, 7 mai 2009, 9:07)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

          ca dinamo sa nu fi batut steaua ca sa pupati voi CL din parti...

          si as mai fi preferat sa am 1 milion de euro in banca...
          romanii sa nu fie asa tembeli (si nu ma refer la tine)
          sa am un salariu dublu, sa fie pace pe pamant etc etc etc

          diferenta intre mine si tine este ca eu nu sugerez un blat... sau o hotie
      • -2 (2 voturi)    
        ia uite (Joi, 7 mai 2009, 1:44)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Clujeanu

        cum au inceput catzeii sa latre, ii ard 6 puncte luate pe degeaba de la Timisoara... ca deh, fara butoane, de unde atata titlu ?
      • -2 (2 voturi)    
        un clujean (Joi, 7 mai 2009, 2:06)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Clujeanu

        Ce fac dinamovistii nu ne face cinste, si as prefera sa castige orice alta echipa, si da, mi-as fi dorit sa castige timisoara, desi tin cu CFR. Macar au jucat pe bune :)
    • +2 (2 voturi)    
      tipic romanesc... (Joi, 7 mai 2009, 9:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adi

      mai bine castiga cine vreau furand
      decat altii cinstit...
      frumos... si va mai mirati d c suntem la coada europei... uite d-aia pentru ca avem mentalitatea asta de hoti
      • +1 (1 vot)    
        Ti-as da... (Joi, 7 mai 2009, 14:22)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ...10 plusuri, dac-as putea.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Vineri, 8 mai 2009, 1:17)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Da, dar nu toti.
        Din pacate uscaturile au cuvantul deocamdata in societatea noastra. Dar nu va dura prea mult.
  • -1 (1 vot)    
    mai bine castiga Timisoara (Joi, 7 mai 2009, 1:36)

    taranul [anonim]

    si eu sunt fan CFR dar sincer mi-am dorit sa castige Timisoara, sa aiba sanse la titlu, ca CFR nu mai are. Oricine sa castige titlu atata timp cat nu este o echipa corupta din Bucuresti.
    Sa speram totusi ca Urziceni sau Timisoara vor putea detrona pe Dinamo.
    • 0 (2 voturi)    
      sa speram... (Joi, 7 mai 2009, 9:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui taranul

      ca o sa se intample o minune si o sa le vina si romanilor mintea la cap (desi am indoieli)

      dinamo nu a furat (cel putin nu exista dovezi), si daca e pe primu loc inseamna ca merita si punct...
      nu stiu ce atata mare tevatura...
      chiar toata lumea e complexata de bucuresteni si de dinamo? ca numai asa s-ar explica ura voastra... in mare parte ura inseamna invidie... deci...
      • +2 (2 voturi)    
        Motiv (Joi, 7 mai 2009, 10:21)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Ai perfecta dreptate. O ura generalizata in Romania unii fata de altii de-ti vine rau.

        Posibile motive:
        - istoria cluburilor Steaua si Dinamo. Adica furtul de jucatori prin intermediul armatei si politiei. Talentele cresteau in Craiova, Constanta, Timisoara,...dar venea momentul fatidic cand erau obligati (daca erau buni) sa treaca la unul din aceste cluburi.

        - lipsa dorintei de a le schimba numele (iti amintesti ca n-au vrut sa le schimbe ca pasamite le-ar fi stricat faima din Europa).

        - alte domenii. Se judeca cu standarde duble, incepand de la pensii (intre oameni care au lucrat in aceeasi firma, in Bucuresti si respectiv in tara), salarii, aparatul administrativ.

        Ai inteles acum? Eu nu sunt de acord cu aceasta ura care nu ne duce niciunde dar nici nu se incearca reparatia lor.

        Fotbalul spune multe: Bucurestiul scade in importanta (bani, influenta) care oricum erau (si mai sunt) exagerate in raport cu meritele acestui oras ca locatie de unde se administreaza aceasta tara.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo CFR! (Joi, 7 mai 2009, 6:50)

    cimishoreanu' [anonim]

    Deja toata lumea vedea un blat - CFR cedeaza punctele pt. ca aek sa ia campionatul, iar aek pierde finala Cupei Romaniei si toata lumea e multzumita.
    Sper ca aek bragadiru-timisoara sa rateze tot (campionat-cupa).Nu sunt fan al niciunei echipe din Romania, dar asa echipa urata ca asta,hibrido-mercenara, cu grasul ala infect la timona n-am mai vazut.Plus falosagul ultraenervant marca timisoara.
  • +4 (4 voturi)    
    trist (Joi, 7 mai 2009, 9:02)

    nano2k [utilizator]

    V-ati otevizat toti.
    Chiar credeti ca intr-un meci CFR - Timisoara nu trebuie sa castige cel mai bun?

    Asa faceti calcule, de parca toti sunteti politicieni sau presedinti de club.

    Cum sa tii cu CFR si sa doresti sa castige adversarul ca sa moara vecinul?

    Niciun cuvant despre meciul foarte bun (mai ales fata de ultimele) facut de CFR, asa-i?

    S-a manelizat si sportul. Fara alte comentarii ca sunt inutile.

    Una peste alta, un meci chiar frumos, mai ales din tribune si ma bucur ca am putut spune la finalul meciuliu despre ceferisti ca "Vezi ma, traiesc!"
  • 0 (2 voturi)    
    cfr (Joi, 7 mai 2009, 15:11)

    coco [anonim]

    meciul a fost bun,mai ales in partea a doua,dar ce am vazut acolo m-a impresionat foarte tare
    stadionul arata super,nu-l vazusem de de citiva ani,civilizatie si multe femei/fete in tribune,cu un aer atit de firesc de nu-mi venea sa cred
    cred ca e cel mai tare stadion din romania
    paszkani merita respectul tuturor clujenilr,si nu numai!
    cita diferenta intre el si altii,care apar toata zuia la tv. dar nu fac nimic bun pentru echipa lor
    m-am simtit chiar in europa,pentru 2 ore!