Sir Alex Ferguson: I-am distrus psihic in zece minute/ Arsene Wenger: A fost cea mai urata seara din cariera mea

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 11:05 Sport | Fotbal

Sir Alex Ferguson a castigat in zece minute disputa impotriva eternului sau rival, Arsene Wenger, insa la finalul partidei castigate cu 3-1 de United, scotianul a dat dovada de un mare respect pe care i-l poarta omologului sau. "Stiu exact ce simte Arsene in aceste momente", a spus Ferguson, incercand sa-l consoleze pe dezamagitul Wenger. "A fost cea mai urata noapte din cariera mea pentru ca am dezamagit atatia oameni care au venit sa ne sustina", a recunoscut antrenorul lui Arsenal.

Sir Alex Ferguson, antrenorul lui Manchester United:
"Am avut un start incredibil de meci, care a facut diferenta. Doua goluri rapide si moralul lor a fost distrus. Sunt tineri si indiferent de nivelul de joc nu ai cum sa te ridici dupa o asa lovitura. Cum am mai spus: trebuia sa castigam aceasta competitiei de mai multe ori pentru ca avem tot ce ne trebuie.  Aceasta echipa nu m-a dezamagit niciodata. Al treilea gol a fost fantastic, iar viteza de joc minunata. Toti au jucat unul pentru celalalt. Ronaldo a facut diferenta, dar daca stai sa analizezi partida, la cum s-a miscat Park si la cat a alergat Fletcher, nu ai cum sa nu te intrebi: cine a fost Omul Meciului?".

Vom privi Arsenal, la inceputul sezonului viitor, drept o amenintare pentru noi. Stiu exact ce simte Arsene Wenger in aceste momente. Cand muncesti cum a facut-o el si cand esti intr-un loc de atat timp de cand este el la Arsenal, cu sigurnata merita un succes. Problema mea si a lui Arsene este ca, cu cat esti mai vechi in aceasta meserie, cu atat lumea are anumite asteptari de la tine. Ori castigi, ori pierzi. Nu cred ca trebuie sa castigi o Cupa Europeana pentru a fi un antrenor bun, dar, din pacate, presa asa crede.

 M-am uitat la Barcelona, sambata, si au fost absolut incantatori - puteau sa marcheze zece goluri, dar merg la Chelsea fara Puyol si Rafael Marquez ceea ce reprezinta o mare problema pentru ei. Daca ma intrebati cu cine as vrea sa joc in finala, raspunsul meu este simplu: cu niciuna dintre ele!"

Arsene Wenger, antrenorul lui Arsenal: "Cel mai greu lucru este ca nu am simtit ca jucam intr-o semifinala de CL pentru ca am fost pe langa dupa primele zece minute. Meciul s-a terminat inainte sa fi inceput. Este dezamagitor sa lupti in felul in care am facut-o sa ajungem pana aici, apoi sa cedezi atat de usor. Eram pregatiti pentru United, dar dupa primele zece minute a fost imposibil. Am continuat totusi sa credem si am facut ce am putut, am jucat cu mandrie si dorinta. Face parte din fotbal ce s-a intamplat in aceasta seara. Nu am planuit asa ceva, dar nu avem incotro, trebuie sa trecem peste si sa dam o replica pe masura, duminica, lui Chelsea in Premier League.

Manchester United a meritat sa mearga in finala dupa cele doua meciuri. Au fost mai buni si le doresc mult noroc in finala. Daca este cea mai urata noapte din toata cariera mea? Da, este cea mai neagra pentru ca fanii erau cu noi, pregatiti pentru un meci mare si sa dezamagesti atatia oameni care au crezut in tine, doare foarte tare. Este usor sa dai vina pe lipsa de experienta, insa eu sunt convins ca aveam ce ne trebuie sa castigam. Vom continua sa ne dezvoltam si media de varsta a acestei echipe este una foarte tanara si pentru ca a ajuns la acest nivel, merita incredere.


Citeste mai multe despre   





















2518 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Fair-play (Miercuri, 6 mai 2009, 11:12)

    O-ANA [anonim]

    Se vede ca "fair-play" e o expresie britanica!!! Jos palaria, Sir Ferguson! Ii bate bine pe Arsenal si apoi spune "Vom privi Arsenal, la inceputul sezonului viitor, drept o amenintare pentru noi. "
    Jiji, scoate draga caietu', umezeste-ti mina de creion, si noteaza!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    respect (Miercuri, 6 mai 2009, 11:15)

    johndoe [anonim]

    cat respect exista intre cei doi antrenori, cat fairplay..felicitari ambelor echipe
  • +3 (5 voturi)    
    pacat (Miercuri, 6 mai 2009, 11:53)

    Moi [anonim]

    ... pentru Arsenal, intr-adevar au muncit mult sa ajunga aici, dar este clar ca din cele doua partide MU a fost cea mai buna, si de departe. Cred ca lacrimile lui Wenger erau si de neputinta, si de frustrare caci a simtit ca la 0-2 in min 11 va fi imposibil. Pacat ca "pustii" nu au reusit sa treaca peste moment si sa lupte in continuare. Cred ca spectacolul din sufletele "actorilor" a fost mai frumos decât cel de pe teren, dar si asta face parte din acest sport minunat care la noi si-a pierdut orice urma de omenie. Fair-play si omenie, astea ar fi lectiile de aseara, predate de ambele echipe, minunate imbratisarile de la sfârsit unde "cei mari " îi consolau pe "cei mici". Patrice Evra a declarat dupa, pe un post francez: parca erau 11 barbati importiva a 11 copii... Frumos!
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 mai 2009, 12:09)

    Vladutz [anonim]

    pai sunt cu 100 de ani inaintea noastra... oare la ce sa ne asteptam?
    • +1 (1 vot)    
      100? (Miercuri, 6 mai 2009, 15:20)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz

      Nu, my friend, cu 100 de ani erau inaintea noastra prin 1863, cand au construit primul metrou din Londra (si din lume). Noi l-am facut in 1979.
      Numai ca intre timp ei au continuat sa evolueze si noi... stim cu totii unde am ramas.
  • 0 (0 voturi)    
    nu exista comparatie (Miercuri, 6 mai 2009, 15:47)

    Ghirlandezu [anonim]

    Hai sa nu ne mai uitam in curtea vecinului. La cit de optimisti si mandrii sintem noi ca natie, probabil nu-i vom ajunge niciodata din urma pe occidentali la modul de a gindi, la educatie, si in ultima instanta la standard de viata. Daca ne asteptam sa faca Jiji ceva sau Borcea sau Sandu si Mitica pentru fotbalul romanesc, o sa asteptam mult si bine. Semnale de alarma nu putem trage, ca n-avem cum. Singura sansa sa te faci auzit e vreun ziar, sau cel mult un blog. Schimbarea sta in fiecare. Poti sa boicotezi un meci, un canal TV, si daca esti singur, se cheama ca n-ai cu cine. Iti iei campii si pleci. Dar daca fac mai multi asta si scad ratingurile si incasarile la bilete, cineva o sa observe ca-l arde la buzunar. Cind aproape tot in Romania este cladit pe un munte de bani (curati si negrii), la fel se poate si schimba, lovind la radacina. Incet -incet, incepind de undeva.
    Meritocratia ar trebui sa fie mai mult decit un termen in dictionar, ar trebui sa guverneze (desi suna naiv).

    Pina la urma o sa stam sa ne uitam la altii cum ne invata fotbalul.
  • 0 (0 voturi)    
    Alex doar vulpe batrina (Joi, 7 mai 2009, 8:58)

    sergiu [anonim]

    Alex Fergurson m-a dezamagit mult nu in acest meci, dar in general mai ales cine a vazut partida Manchester- Tottenham, fotbalul in anglia la fel ca si in Rominia meciuri aranjate mai ales la sfirsit de campionat, adica conduce Tottenham cu 2 -0 la pauza si vin jucatorii lui Fergurson si schimba scorul la 5-2 dupa pauza, hai sa fim seriosi, intelegeam 2-2 dar 5-2 e un semn mare de intrebare. Sa nu uitam cum au inceput Manchester campionatul, e o echipa ca oricare alta, atit timp cit si celelalte cluburi conside Manchester la acelasi nivel ca si ei, si incearca sa lupte sa cistige, dar nu pot sa uit partida cu Tottenham de acum 2 saptamini, sint fan Liverpool si nu zic ca nu imi place Manchester sau Chelsea?
    In afara de Park si Giggs nu imi place de nimeni de la Manchester, ei sint 2 jucatori devotati care muncesc mult si mai dau si gol din cind in cind, de cealalta parte la Liverpool e Kyurt si Gerard dar Liverpool are acel sclipiciu de spectacol asta m-a impresionat la ei, iar pt Chelsea as fi vrut sa il fi vazut pe Dan Petrescu cind juca la ei.