FC Barcelona, inspirata de prestatia artistilor Messi si Titi Henry (o "dubla" in dreptul fiecaruia), a castigat categoric pe terenul lui Real Madrid: 6-2 pentru catalani care au acum 7 puncte avans in fruntea clasamentului spaniol.

Este pentru a doua oara in istorie cand Real incaseaza 6 goluri pe propriul teren, dupa episodul din 1931, 18 ianuarie, cand a pierdut cu 6-0 in fata lui Bilbao, pe "Santiago Bernabeu". Cea mai grea infrangere suferita de Real in campionat este un 1-8 suferit la Barcelona, dar in fara lui... Espanol (in 1930).

Real - Barcelona 1-0

Higuain deschide scorul in minutul 14.

Thierry Henry egaleaza dupa doar 3 minute (Real - Barcelona 1-1, minutul 17)

Puyol intoarce rezultatul: inscrie in minutul 20 si Barca conduce cu 2-1 la Madrid!

Messi inscrie pentru Barcelona in minutul 35: catalanii conduc cu 3-1 pe terenul Realului!

Sergio Ramos relanseaza meciul: inscrie in minutul 56, scorul devine Real - Barcelona 2-3!

Thierry Henry ajuta Barcelona sa revina in avantaj de doua goluri: marcheaza in minutul 58, catalanii au 4-2!

Cu un sfert de ceas inaintea finalului, Messi realizeaza dubla: este 5-2 pentru Barcelona!

Real - Barcelona 2-6! Incredibil, dar adevarat - catalanii mai inscriu o data, prin Pique ('83)