Dinamo castiga cu 1-0 derbiul cu CFR Cluj si scoate campioana en-titre din lupta pentru titlu. Reusita lui Danciulescu, din minutul 44, a stabilit invingatoarea, cainii revenind pe prima pozitie a ierarhiei dupa o pauza de cateva ore (Urziceniul a fost lider dupa victoria cu Bistrita). Elevii lui Mircea Rednic au jucat pragmatic, fiind, pana la urma, superiori clujenilor la mai toate capitolele. Dupa acest insucces din Groapa ne intrebam cat va mai rezista pe banca tehnica Antonio Conceicao, ardelenii facand un obicei din a schimba antrenorii in acest sezon de Liga 1.

Disputa din Stefan cel Mare a inceput sub semnul echilibrului, iar primele ocazii importante au aparut tarziu. Dupa o repriza dominata steril, Dinamo deschide scorul in minutul 44, atunci cand Danciulescu puncteaza dupa o imensa greseala a lui Alcantara. Cainii intrau in avantaj la cabine, iar campioana avea nevoie de un joc mult imbunatatit pentru a emite pretentii.

Acest lucru nu avea sa se intample in mitanul secund, CFR-ul avand ocazii mai importante doar pe finalul meciului, atunci cand Dolha s-a dovedit a fi un inlocuitor pe masura pentru accidentatul Lobont.

Dinamo castiga la limita, scor 1-0, si scoate campioana din Gruia din lupta pentru titlu. Saptamana urmatoare se anunta a fi una dificila pentru caini,elevii lui Rednic urmand sa intalneasca Otelul (la Galati) si Steaua (in Ghencea).

"Ne-am creat multe ocazii, dar am tremurat pentru ca am avut prea multe schimbari fortate. Avem o saptamana foarte importanta cu meciuri la Galati si in Ghencea, iar lista accidentatilor este din ce in ce mai mare. Arbitrajul a fost unul in general bun", a declarat Cristian Borcea la gsp.tv.

"Sunt fericit ca am castigat, toti am fost eroi in seara asta. A invins grupul impotriva CFR-ului. Sper sa pot juca in urmatoarele meciuri. Jucatorii nostri s-au accidentat din cauza efortului. Toate meciurile ramase sunt decisive, nu numai cel cu Steaua", a declarat Emilian Dolha la gsp.tv.

"Titlul se joaca, mai sunt 6 meciuri. Sper sa nu ajungem sa depindem de ultima etapa! Am obtinut o victorie importanta, in fata unei echipe solide, care ne-a pus mari probleme in repriza a doua. Faptul ca am avut arbitri straini inseamna ca nu vor mai fi atatea discutii. Nu e asta treaba mea insa", a spus Mircea Rednic la gsp.tv.

"Am venit sa luam trei puncte si consider ca infrangerea este nemeritata, trebuia sa fie un alt rezultat. CFR a avut cateva ocazii, dar nu a putut sa inscrie. Echipa a jucat bine in repriza a doua si consider ca, de cand am venit, CFR a crescut in joc. Rezultatul a fost unul greu din perspectiva luptei la titlu, pentru ca Dinamo are acum 10 puncte avans si e extrem de greu pentru noi sa ii mai ajungem. Inca mai speram, dar nu mai depinde de noi", a spus Antonio Conceicao (antrenorul CFR-ului).

Meciul Live Text:

Fluier final de partida. Dinamo - CFR Cluj 1-0

94' Dolha intervine salutar la suturile lui Frangipane si Veljovici , pastrand tabela intacta

93' Tamas si Kone primesc cartonasul rosu dupa un conflict intre jucatorii celor doua echipe

Se arata patru minute de prelungire

88' Miranda ii ia locul lui Marius Niculae

88' Culio centreaza cu mult efect, balonul trece pe langa poarta dinamovistilor

87' Dolha prinde cu siguranta un balon care ii era adresat lui Kone

CFR-ul incearca sa restabileasca egalitatea, dar Dinamos se apara foarte bine

79' Intra Veljovici si iese Ruiz la oaspeti

72' Intra Frangipane si iese Bogdan Mara la clujeni

69' Dolha respinge un sut centrare al lui Culio

67' Kone patrunde pe dreapta, centreaza bine, dar apararea dinamovista respinge

63' Tamas vede cartonasul galben pentru o tragere de timp

56' Iese Leao si intra Panin la CFR Cluj

53' Mara centreaza perfect, Ruiz reia cu capul, dar Dolha retine fara emotii

52' Pereira reia cu capul, balonul trece mult pe langa poarta dinamovistilor

51' Danciulescu rateaza sutul dupa o centrare a lui Simao

50' Centrare a lui Pereira de pe partea stanga, reia cu capul Ruiz dar mingea trece pe langa poarta lui Dolha

46' Moti este inlocuit cu Lucian Goian la Dinamo

Fluier final de repriza. Dinamo - CFR 1-0

44' Danciulescu profita de o indecizie a cuplului Alcantara-Muresan si inscrie cu un sut la coltul lung. Dinamo - CFR Cluj 1-0

43' Pereira urca in atac, suteaza, dar mingea se duce peste poarta lui Dolha

40' Penalti pentru Dinamo dupa un hent in careul clujean comis de Dani. Executa Marius Niculae in bara! Ramane 0-0

37' Tamas suteaza puternic, balonul este deviat de apararea ceferista in corner

32' Niculae inscrie de la sapte metri, dar golul este anulat pentru un off-side la Danciulescu (atacantul a atins si el mingea)

27' Niculae reia cu capul peste poarta de la aproximativ 10 metri

22' Sut al lui N'Doye, mingea trece departe de poarta clujenilor

20' Iese Blay (accidentat) si intra Scarlatache la Dinamo

16' Kone scapa singur cu Dolha (in lateral dreapta), suteaza la coltul lung, dar portarul gazdelor respinge in corner

14' Bostina cere 11 metri dupa un duel cu Tony la doar cativa metri de poarta lui Claro

10' Combinatie Torje - Niculae, sutul ultimului trece pe langa poarta lui CFR-ului

7' Pererira greseste, Danciulescu suteaza, mingea este scoasa de pe linia portii de Gabi Muresan. Ocazie pentru Dinamo

5' Bostina primeste cartonasul galben

4' N'Doye suteaza anenic, nicio problema pentru Nuno Claro