Ionica Serea, exclus din arbitraj/ Serea: Nu-mi reprosez nimic

de Andra Popa     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2009, 17:13 Sport | Fotbal

Ionica Serea a fost exclus din arbitraj, dupa semifinala CFR - Vaslui 2-0
Foto: AGERPRES
Ionica Serea a fost exclus din arbitraj dupa prestatia sa din meciul FC Vaslui - CFR Cluj, din semifinalele Cupei Romaniei. Centralul a primit nota 5 de la observatorul Dan Petrescu, iar Ioan Igna, oficialul care se ocupa cu delegarile la CCA, a mentionat ca "acest meci a fost ultimul pentru Serea". "Si ce daca, nu sunt nici primul, nici ultimul arbitru dat afara", a fost reactia fostului arbitru.

Ioan Igna: "Ionica Serea a primit din partea observatorului de la jocul CFR Cluj-FC Vaslui nota 5 si asta inseamna ca trebuie retrogradat in lotul B. In acest caz el ar fi putut sa conduca maxim jocuri din Liga a II-a. Varsta minima pentru a face parte din acest lot este de 39 de ani, iar Serea va implini in toamna 40, deci nu se incadreaza. Ar fi putut reveni in lotul A doar daca mai conducea alte partide, dar asa nu se mai poate. Deci, putem spune ca meciul de ieri din Cupa a fost ultimul pentru el".

Mai citeste Adrian Porumboiu: Arbitrajul lui Serea a fost comandat de Mircea Sandu/ Sandu: Am alte atributii decat sa ma ocup de arbitrii
FC Vaslui - CFR Cluj 0-2/ Ardelenii merg in finala Cupei

Ionica Serea: "Si daca m-au exclus din arbitraj nu e nicio problema. Sunt tanar, am 39 de ani nu 60. Pot oricand sa ma apunc de altceva. Eu consider ca nu am gresit cu nimic la meciul CFR Cluj - Vaslui. E un razboi intre doi oameni din fotbal: unul e foarte puternic, adica Adrian Porumboiu, iar al doilea sunt eu, Ionica Serea. E clar ca Porumboiu a castigat acest razboi".


Citeste mai multe despre   






















2581 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    matematica (Joi, 30 aprilie 2009, 17:37)

    gelu monumorut [anonim]

    40 > 39 deci indeplineste varsta _minima_ de 39. Huh?
    • +3 (3 voturi)    
      aritmetica asta (Joi, 30 aprilie 2009, 18:18)

      Iancu de Hunedoara [anonim] i-a raspuns lui gelu monumorut

      buna observatie gelu... Dupa ce ca nu prea le au cu stirile din sport(varsta MAXIMA este 36 ani) redactorii Hotnews nu stau mai bine nici la capitolul aritmetica.
  • +3 (3 voturi)    
    logic? (Joi, 30 aprilie 2009, 17:57)

    eu [anonim]

    Varsta minima pentru a face parte din acest lot este de 39 de ani, iar Serea va implini in toamna 40, deci nu se incadreaza.

    logica nene, nu gluma
  • -3 (3 voturi)    
    serea (Joi, 30 aprilie 2009, 18:01)

    T M [utilizator]

    Deci, a viciat rezultatul.
    Daca nu e vendetta, sa se rejoace partida.
    O echipa a fost, evident , avantajata.
    CFR, da meciul inapoi. !
    Cereti rejucarea partidei !!!!
    Noi clujenii nu avem voie, nici nevoie de cadouri !
    Cititorilor ! Clujeni !CFR - isti, Cereti rejucarea partidei !!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e nevoie (Joi, 30 aprilie 2009, 22:27)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui T M

      a refuzat un penalty Vasluiului dar a oprit si o faza de gol clara a CFR-ului, pe motiv (complet aiurea) de offside, deci a reechilibrat situatia; ramanem cu 2-0 (sau 3-1, daca vrei asa).
  • +1 (1 vot)    
    Greseala (Joi, 30 aprilie 2009, 18:14)

    sergiu [anonim]

    Probabil a vrut sa scrie ca varsta maxima este 40 de ani, nu cea minima.
  • 0 (2 voturi)    
    mentalitate (Joi, 30 aprilie 2009, 19:28)

    Xample [utilizator]

    "Si ce daca, nu sunt nici primul, nici ultimul arbitru dat afara"

    ce mentalitate de nesimtit...
  • 0 (0 voturi)    
    si sandu ce face? (Joi, 30 aprilie 2009, 22:30)

    ciampas [anonim]

    oare care-i rostul nasului la frf ?
    sa dea numai interviuri? el n-are nici o responsabilitae in ceea ce se intampla acum?
  • -1 (1 vot)    
    IN ACESTE (Vineri, 1 mai 2009, 9:56)

    sabo [utilizator]

    conditii aranjamentul este aproape dovedit.
    pentru stiind aceste chestiuni cu finalul de cariera, sigur a fost folosit si stimulat financiar, avand in vedere ca nu avea ce pierde.
    altfel nu-l delegau, doar ati vazut ca in lume acesti arbitrii pe final nu intra la meciuri decisive, decat daca se doreste o aranjare de rezultat.