Lucescu jr: O sa ma consult cu tata, daca ma intreaba si el despre Sahtior

de Andra Popa     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2009, 12:07 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, antrenor Rapid
Foto: AGERPRES
Razvan Lucescu a fost prezentat in mod oficial drept selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei. Lucescu junior a vorbit despre emotiile pe care le-a avut cand a fost anuntat ca il va inlocui pe Piturca, de influenta pe care Mircea Lucescu o va avea in cariera sa de selectioner si de noua strategie pe care o va aplica la lotul national.

Ionut Lupescu
: "Razvan Lucescu este noul selectioner pentru 2 ani si jumatate. A fost validat de toti membrii CE. Obiectivul este calificarea la EURO 2012. Valoarea totala a contractului este de 600.000 de euro, adica 250 de mii pe an si o prima de 300.000 de euro la indeplinirea obiectivului. Nu conteaza partea financiara, de fapt nu a contat mai deloc pentru Razvan.

Inaintea meciului cu Serbia au aparut multe nume de antrenori care sa-l inlocuiasca pe Piturca. Nu toti erau si in vizorul nostru. Eu nu am putut sa propun pe cineva sa conduca nationala doar pentru ca a jucat si a facut multe pentru fotbalul romanesc. Am ales dupa niste criterii si Razvan Lucescu a corespuns. Sunt dezamagit de unele declaratii pe care le-am vazut ca Razvan e baiatul lui tata, ca selectionerul ar trebui sa fie un fost mare jucator.

Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei: "Daca tata ma va consulta pe mine in problemele lui Sahtior, atunci il voi consulta si eu pe el cu privire la nationala".

"Cand m-am intalnit cu Ionut am discutat doar probleme care ma privesc, mi s-au pus niste intrebari si atat. Eu nu am fost sigur ca pot deveni antrenorul Romaniei pana ieri la ora 15.00. Ma asteptam la orice. Daca nu as fi fost ales, eu imi faceam treaba cu aceeasi pasiune acolo unde eram".

"Cred ca eu voi decide cine va fi capitanul echipei nationale. Am nevoie de timp sa-mi clarific gandurile, dar mi-am conturat deja un plan de bataie. E nevoie de o implicare totala a jucatorului, trebuie sa vorbesti cu el, sa-l faci sa se deschida. Conteaza grupul de jucatori si eu trebuie sa stiu foarte bine sa-i coordonez pe acesti jucatori. Niciodata nu mi-am stabilit o strategie, mi-am respectat jucatorii si am fost sincer.

Sunt tanar si abia astept sa merg in diferite orase, voi cauta sa merg in tara la antrenamente, sa vad jucatorii, sa stabilesc legaturi cu ei si cand exista respect, atunci lucrurile vor merge. In functie de timpul pe care il vom avea, voi cauta sa facem trialuri pentru a vedea noi jucatori. Eu am incredere mare in potentialul fotbalului romanesc. Jucatorii au talent, dar e vorba de educatie, aici suferim noi toti romanii, nu numai fotbalul.

In ceea ce priveste selectia, va trebui sa tin cont de experienta, de forma de moment, de modul cum se prezinta la confruntarile internationale pentru ca este o mare diferenta intre meciurile de campionat si confruntarile internationale.

Voi implementa un sistem de joc 4-4-2, dar poate fi usor modificat. Echipele care au avut succes intotdeauna, sunt cele cu patru mijlocasi. Nu vreau sa joc neaparat in Ghencea, poate urmam exemplul marelor echipe nationale ca Italia, Germania, Anglia si sa mergem sa jucam oriunde in tara. Insa Ghencea este un stadion unde poti face performanta.

Nu am nimic cu Steaua. Il apreciez pe Radoi, mereu mi-am dorit sa lucrez cu el, iar Radoi este un simbol al Stelei". 


Citeste mai multe despre   






















5493 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    negare (Joi, 30 aprilie 2009, 12:14)

    calu balan [utilizator]

    chiar daca va fi sa iasa totul rau pina la final tot "taticu" va fi scos "tapul ispasitor"!

    din pacate toata suflarea romaneasca pe tine te vede ca un intermediar catre Lucescu cel batran!!!

    gandeste ca nu doare
    >>gandeste. org<<
  • +7 (7 voturi)    
    Razvan Lucescu (Joi, 30 aprilie 2009, 12:22)

    coddy [anonim]

    Ma bucur mult pt Razvan, este un profesionist si sunt sigura ca va avea rezultate remarcabile si la naionala! Felicitari si succes!
    • +1 (1 vot)    
      Bravo Razvane ! (Joi, 30 aprilie 2009, 23:29)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui coddy

      Razvane, aceste comentarii rautacioase vin partea unor oameni pentru care parintii nu au avut ce sa le ofere , nu au insemnat nimic pentru ei.
      Nu ii lua in seama !
      Fii mandru de parintii tai care te-au educat si ti-au oferit ce au avut ei mai bun.
      Succes !
  • +7 (7 voturi)    
    ciudat (Joi, 30 aprilie 2009, 12:23)

    u [anonim]

    nu pricep ce conteaza cu cine se sfatuieste, nu are decat sa se sfatuiasca cu capello, fergusson si mourinho simultan daca vrea, daca asta ne ajuta sa castigam si sa jucam fotbal la nivelul actual.

    rezultatele echipei sunt singurul lucru care conteaza si nu modul in care se ajunge la ele, atata timp cat sunt facute cinstit. nu scrie nicaieri ca nu te poti consulta cu cineva. ar fi grav daca s-ar sfatui cu niste habarnisti care l-ar invata tampenii, dar lucescu senior e un antrenor mai presus de orice indoiala profesionala.
  • -1 (5 voturi)    
    Cum ramane cu "pentru toti antistelistii?" (Joi, 30 aprilie 2009, 12:28)

    Ardeal [anonim]

    La finalul unui meci Sportul-Steaua, cand a aparat ca un dement dandu-se cu capul de toate barele, a declarat ca dedica rezultatul tuturor antistelistilor. Cel mai mare, e, bineinteles, tac'su, care a fost refuzat de juniorii C.C.A., iar mai apoi, a privit cu oftica, succesele lui Puiu si Imi.
    La meciul F.C. Brasov-Steaua, Razvan l-a injurat ca un tigan pe Ghionea, care, finut, i-a aratat obrazul.
    Daca va putea lasa la o parte astfel de patimi si excese, Razvan poate fi antrenorul potrivit pentru echipa nationala. Sa nu uitam ca toti fostii stelisti care au fost selectioneri nu faceau diferenta intre cluburile de provenienta. Lucescu Senior, cand a devenit selectioner, a luat o prima masura: i-a scos pe stelisti din nationala (ex. Iordanescu), pentru a le face loc lui Dubinciuc, Nicsa, sau altor anonimi de la Corvinul...Sper ca asta micu nu va face asa. Succes
    • +1 (3 voturi)    
      chiar asa? (Joi, 30 aprilie 2009, 13:05)

      df [anonim] i-a raspuns lui Ardeal

      Numele astea iti spun ceva ? Banel,Ghionea, Ov Petre, Petre Marin comandati la nationala de Becali
      • 0 (2 voturi)    
        Cam asa! (Joi, 30 aprilie 2009, 13:46)

        Ardeal [anonim] i-a raspuns lui df

        Steaua nu inseamna Becali.
        Vorbeam de un principiu.
        Si eu, ca stelist, eram de acord ca ar fi timpul sa vina la nationala si un antrenor cu alta provenienta ca jucator decat Steaua. Poate Rednic sau Ando meritau mai mult, fie si pentru ca urmau, ca varsta, iar ca valoare si performante erau peste Razvan. Strambul, desi fost copil de suflet al lui Lucescu, spune lucrurilor pe nume. Si cu toate astea, sau tocmai pentru asta, pana si Regele Hagi il accepta. Repet, daca Razvan uita trecutul si iese de sub umbrela lui taica-su, poate face istorie la nationala. daca are si cu cine...
        • +1 (3 voturi)    
          prietene te inseli (Joi, 30 aprilie 2009, 13:55)

          Scippio [anonim] i-a raspuns lui Ardeal

          Din pacate asta nu intelegi tu si alti suporteri, de buna credinta de altfel. Ca DA in ziua de azi Steaua inseamna BECALI. Nu e decat jucaria orgoliului lui. Daca Steaua castiga un meci este un nou motiv ca Becali sa se dea mare. Pe Becali il doare fix in fund de suproteri si a si spus-o de mai multe ori. Voi , toti cei ce mergeti la stadion, cumparati ziare, va uitati la meciuri nu sunteti decat masa de manevra care justifica prezenta lui Becali non stop in mass-media. Daca nu ati lasa tribunele goale, daca nu ati mai cumpara ziarele in care 80% din continut este cu Becali, daca ati schimba canalul ori de cate ori e un meci cu Steaua sau Becali invitat in studio..nu ar mai produce audienta si atunci ati avea o sansa sa scapati de el. Pana atunci, nu faceti decat sa-i serviti scopurile, orgoliul de cioban imbogatit peste noapte. Somn usor!
          • +2 (2 voturi)    
            Sunt stelist de cand Becali nu stia ce fotbalul (Joi, 30 aprilie 2009, 14:17)

            Ardeal [anonim] i-a raspuns lui Scippio

            Nu pot schimba canalul cand joaca Steaua, pentru ca iubesc ECHIPA.
            Intr-adevar, cand apare ciobanul, dau pe altceva.
            Prefer o Steaua fara Becali, care sa inceapa din Divizia C, ca pe vremuri, Progresul, decat Steaua cu Becali in Champions League. Iubirea fata de un club nu poate fi stinsa de prezenta, sper vremelnica, la conducerea sa, a unui troglodit. Toate cele bune Stelei si echipei nationale!
            • +1 (1 vot)    
              bai tu asta cu ardeal (Joi, 30 aprilie 2009, 15:02)

              andrei [anonim] i-a raspuns lui Ardeal

              ba nene tu traiesti in secolul 21...mai exact in anul 2009. Tu trebuie sa te raportezi la situatia actuala, nu la ce a facut Razvan si a dres in nu stiu ce meci din nu stiu ce editie de campionat. Tu crezi ca pe mine sau pe altul ne intereseaza de cati oameni a injurat el sau cati stelisti a stigmatizat? Pur si simplu neinteresant, ne intereseaza performantele lui ca antrenor si modul sau de a realtiona cu jucatorii de sub responsabilitatea sa. ASta micu e un exemplu a facut din Zicu (un indolent total dar fff talentat) ce nu au facut alti mari antrenori, la facut fotbalist. E un exemplu de om care are alta filozofie a fotbalului, o alta viziune, una moderna profesionista, unde se pune accent pe grup si pe integrarea individului intr-un grup bine format. El discuta in particular cu fiecare jucator afla doleantele si minusurile sale si incearca sa formeze un grup compact, asa cum fac mari antrenori la cluburi mari, vezi Sir Alex Ferguson, vezi un Arsene Wegner sau un Rafa benitez.... lasa-ma ba cu rednic, ando....sunt buni ...dar nu indeajuns de buni. Lasati unu tanar cu alta mentalitate care a avut stagii de rpegatire la echipe mari...prin alte tari...unde se joaca alt fotbal. Lasal sa se sfatuiasca cu taicasu ca e cel ma ibun antrenor de la noi din tara la ora actuala. Rezultatele sa vina.. nu conteaz cum si cu sfaturile cui. lasati raca asta ca nu e buna la nimic. ura si rautatea asta nu incurajeaza pe nimeni.
              • 0 (0 voturi)    
                Domnule Andrei (Joi, 30 aprilie 2009, 15:47)

                Ardeal [anonim] i-a raspuns lui andrei

                Imi pare rau ca nu m-am ridicat la nivelul asteptarilor dumneavoastra, justificate de un inalt standard intelectual, de civilizatie si politete. Va rog sa ma iertati daca am aparat unele valori umane si morale cu aplicabilitate prin secolul 20.
                Repet, mult succes Razvan!
    • 0 (0 voturi)    
      asta e una din prostiile romanilor... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 10:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ardeal

      ca tot timpul aducem la nationala razboaiele de la echipele de club!
      atata timp cat el e obictiv si nu selectioneaza pe pasiune nu conteaza cu ce echipa a tinut sau unde a jucat!
      "Sa nu uitam ca toti fostii stelisti care au fost selectioneri nu faceau diferenta intre cluburile de provenienta. " -> pitruca e stelist... el nu facea dinferenta?!?!!
      hai sa fim seriosi... tu esti unu din cei care-l injura pe mutu lanationala dupa ce dadea gol numai pentru ca a jucat la dinamo nu?
  • +1 (1 vot)    
    hai ai nostri! (Joi, 30 aprilie 2009, 12:35)

    un privitor de fotbal [anonim]

    Bine ai venit, Razvan! In sfarsit citesc si eu un discurs inteligent, al unui om educat din fotbal.
    Fotbalul nu se reduce la forma fizica pentru a putea alerga 90 min dupa minge.Inteligenta si inspiratia fac diferenta, iar acestea nu pica din cer, ci se dobandesc prin educatie.

    Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Viclean (Joi, 30 aprilie 2009, 12:35)

    costi [anonim]

    Vicleana formulare .
  • 0 (0 voturi)    
    mult succes (Joi, 30 aprilie 2009, 13:00)

    Lucian* [utilizator]

    este nevoie de un suflu nou la nationala.
    Inca o data, MULT SUCCES!
  • 0 (0 voturi)    
    poate ma faci sa ma uit la meciuri (Joi, 30 aprilie 2009, 13:06)

    un antifotbal [anonim]

    Piccolo Luce, poate reusesti sa readuci publicul pe stadion, sa mai vedem si fotbal ca de fitze si vedete ( de alea de nu ai avut matale pe la Brasov) suntem satui.
    Bafta , succes si rabdare ca o sa ai de lucru cu un Mutu, vedeata in capul lui drogat, sau cu un Chivu care uita de unde plca, si alte stricaciuni
  • +2 (2 voturi)    
    Meritam o Nationala (Joi, 30 aprilie 2009, 13:15)

    Rapidistul [anonim]

    Va spun drept, optam (daca eram intrebat) pe Dan Petrescu. Va spun si de ce. Dan cunoaste trucuri. La el 'rahatul' devine 'bici'. Poate e prea patimas, zgomotos(chiar), dar traieste pentru fotbal. Acum ca sortii l-au desemnat pe Razvan, n-am nimic impotriva. As dori insa, din pozitia lui, sa faca demersuri inspre curatarea fotbalului romanesc de 'bube'. In urmatorii 3 ani, o astfel de politica intransigenta, ne va crea premisele sa ne putem bucura de o calificare laudabila la CM din 2014. Mult succes Razvane. Doamne ajuta!
  • -1 (1 vot)    
    degeaba!!!!!!!!!!! (Joi, 30 aprilie 2009, 13:23)

    elado [anonim]

    esenta era sa se scape de mafiotii din frf-ca s-a schimbat antrenorul ,exact frectie cu diana pe picior de lemn,si cu cat e mai crud,cu atat e mai usor folosit!!!!!!!!!!!
    deci mai dormim linistiti 2 ani cu aceeasi m.s.,p+lp.....etc,etc......adica-nasul+corleone+bani negri la greu!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Un raspuns lui 'elado' (Joi, 30 aprilie 2009, 13:32)

      vasilica [anonim] i-a raspuns lui elado

      Pariez ca esti mai vechiut... Pariez ca ii si cunosti pe astia pe care-i ataci. Poate ca ai dreptate, dar fa-o acolo unde activezi!
  • 0 (0 voturi)    
    !!!! (Joi, 30 aprilie 2009, 13:44)

    bogdan [anonim]

    Mult succes Razvan!
  • 0 (0 voturi)    
    frf,spre dinamo (Joi, 30 aprilie 2009, 14:17)

    un suporter [anonim]

    alta viitoare tzeapa.ce daca e fiul lui tat'su.nu sunt identici in asteptarile bune.a cistigat macar un campionat sau o cupa interna(este pe locul 8 in liga I)?a prins zvicul cu rapid si steaua in cupa uefa(dar,a pierdut calificarea in fata stelei),cind patronii interni si jucatorii erau f.determinati,iar alte echipe europene nu-i prea dadeau importanta cupei uefa.dar si atunci a cistigat cumva cupa uefa?de promovat echipe din b in a sunt multi antrenori.doar asta sa-i recomande selectioneri la nationala.ma indoiesc. frf,fermecat de numele tatalui(ca la arbitrii), a gindit din nou pe scurtatura,la plezneala-ii interesaza obiective imediate.daca tot vroiau ceva cu fiul trebuia pus in cadrul unui proiect, care cuprindea ambele nationale:mare si mica,sa confirme la tineret si in caz afirmativ la nationala mare.ce e sigur: o sa-l vedem la meciuri scalambaindu-se, neputincios, pe margine. apoi, comentarii si justificari multe si lungi ale lui tat'su.pe scurt un nou experiment fara baza,inclusiv de selectie.
  • 0 (0 voturi)    
    Validarea este relativa (Joi, 30 aprilie 2009, 14:31)

    oschy [anonim]

    Rezultatele il vor valida pe Razvan daca vor fi si daca va fi obiectuv in selectie si abordare a jocurilor.
    Mi se pare o mare gresala antamarea unui joc cu Ungaria acum cand aceasta nationala este in progres fata de noi care suntem intr-un recul evident.
    O victorie a Ungariei este dezastruoasa pentru Romania si pentru reconstructia echipei pt 20012
  • +1 (1 vot)    
    Huzu(r) la Nasu’ (Joi, 30 aprilie 2009, 15:52)

    Cristian Ionuţ (LDS) [anonim]

    Am stat şi eu în după – amiaza asta cu ochii holbaţi la fenzel, ca tot microbistu’ român. Nu m-a interesat nici de gripa porcilor, nici de brânca boilor care ne conduc, m-a interesat să văd clizma de curăţire, de detoxifiere a folbalului românesc pe care Comitetul Executiv (ce nume pompos pentru o adunătură de hoţi mârlani), în frunte cu Naşu' au pus-o la cale în urma recentelor întâmplări deloc întâmplătoare care au zguduit lumea arbitrajului, cât şi echipa naţională, care în vara anului viitor va urmări Mondialul Sud African cu ghetele agăţate în cui şi cu botu-n fleaşca gagicilor fotomodele.
    Mă aşteptam la un spectacol mediatic de anvergură, sau măcar la o mură-n gură, la dezvăluiri de gradul nouă pe Scara Richter - Blatter, sau măcar la nişte fâsuri mai mărunte pe Scara Mercalli – Becalli, da’ de unde! La o masă, pe un fundal pestriţ de reclame colorate a apărut doar Naşu’ alături de un personaj mustăcios al cărui nume chiar nu m-am obosit să-l reţin, dar despre care aş putea să jur că era Argăseală sau ministrul de finanţe, Pogea, atât de bine le semăna.
    Cu calmul şi şarmu-i arhicunoscut şi cu limba-i dulce, ţinând în mână la mişto o coală A4, Patriarhul Fotbalului Românesc a început a da cetire noianului de măsuri (a se citi şmenuri) care s-au votat cu voturi de către comitet. Astfel, Răzvănel - Puradelu’, fiu’ lu’ tata spoitingir de la Donetsk, băiatu’ de valoare care a arătat degetu’ de „fuck iu“ la publicu’ din Constanţa, a fost hirotonisit ca selecţioner pentru campania agricolă de calificare în stepa ucrainiană pentru leatu’ 2012, când se va ţine următorul Campionat European de Fotbal, asta dacă nu cumva, Doamne – ajută, vine dracului asteroidu’ ăla şi ne curăţăm cu toţii...........
    (restu': www PUNCT fcsteaua PUNCT ro SLASH index SLASH section SLASH articles SLASH article SLASH 6110
  • 0 (0 voturi)    
    nationala (Joi, 30 aprilie 2009, 19:10)

    pusy_55 [anonim]

    ma asteptam la dan petrescu,dar nici razvan lucescu nu este rau.sa speram ca va face o selectie corecta a jucatorilor pentru nationala si ca va avea o tactica adecvata spre a obtine calificarea pentru 2012.nu depinde numai de el,mare poarte de responsabilitate o au insa jucatorii. daca va renunta la expiratii:contra,radoi,lobont,chivu,mutu,codrea,fl.petre, daca va reusi sa-i aduca aminte lui marica,goian,rat si inca cativa ca pot fi fotbalisti pt. echipa romaniei cine stie face treaba. bine ca nu l-au adus antrenor pe handicapatul in antrenorat hagi! hasgi este cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor din romania, dar ca antrenor este mediocru,de liga a-2-a(bun la fc snagov)
  • 0 (0 voturi)    
    deci... (Luni, 8 iunie 2009, 14:20)

    ema [anonim]

    razvan a fost si va ramane pt todeauna cel mai bun antrenor care l-am vazut vreodata!nu aveti dreptul sa comentati! delok! sa nu indrazniti sa spuneti lucruri aiurite despre el ca nu va merge,va asigur eu! ;),mai bine fiti calmi,nu va agitati,si lasati-l pe razvan sa-si faca treaba de antrenor! :)sa speram ca va veti baga mintile in cap,si nu veti mai indrazni sa spuneti ceva rau depre el!te iubesc,razvan,esti cel mai tare!cel mai bun! meriti sa ai parte de tot ce iti doresti,si in special de mult succes!:* esti cel mai tare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!