CFR Cluj s-a calificat in finala Cupei, dupa victoria 2-0 obtinuta miercuri contra lui FC Vaslui (goluri Ruiz 10 si Perreira 90+2). In finala programata pentru 13 iunie, CFR Cluj va intalni peFC Timisoara, autoarea unei semifinale istorice contra lui Dinamo (4-1).

CFR Cluj a jucat intr-o distributie substantial modificata fata formula folosita in campionat: fortat de accidentari, dar si de apropiatul derby cu Dinamo, antrenorul Toni Coinceicao i-a scos din primul 11 pe Stancioiu si Yssouf Kone, titularizandu-i pe Nuno Claro, Leao si Ruiz. Acesta din urma a deschis scorul rapid, minutul 10, la o faza la care vasluienii acuza pozitia neregulamentara din care a plecat atacantul: "Este ofsaid, domnule, arbitrul Serea a venit aici cu tema, sa se califice Clujul!" - Adrian Porumboiu, patron Vaslui.

Dupa marcarea golului, CFR a trecut la un joc de aparare, in care organizarea a fost mult mai buna decat la meciul cu Steaua, din campionat, atunci cand ardelenii nu au putut inchide complet jocul. Vasluiul a avut o sensibila dominare teritoriala, insa nu a beneficiat de ocazii clare. De altfel, in prima repriza moldovenii au fost preocupati mai mult cu contestarea deciziilor de arbitraj (solicitand si acordarea a doua penalty-uri), pentru ca in partea secunda sa devina haotici, o data cu trecerea timpului.

CFR Cluj a marcat golul linistitor in prelungiri, dupa o actiune perfecta de contraatac condusa de Mara, care a lasat mingea in centrul careului, de unde Perreira a indeplinit o simpla formalitate.

'90+2 Perreira inchide tabela, cu un sut din careu, dupa un contraatac construit de Mara. Golul lui Perreira descatuseaza echipa ardeleana, dupa un final tensionat, in care moldovenii au incercat orice pentru a trimite meciul in prelungiri.

'88 Emotii la poarta Clujului - Nuno Claro nu poate retine sutul lui Wesley, dar nici Burdujan nu simte faza si rateaza sansa egalarii.

'85 Vasluiul isi pierde rabdarea: Ghencev suteaza din afara careului, foarte departe de poarta ardelenilor.

'81Mara este la un pas de 2-0: Kuciak salveaza sutul mijlocasului ofensiv al CFR-ului!

'80 Sut Burdujan, respins greu de Nuno Claro.

'75 Zmeu si Kirovski rateaza doua situatii bune in careul ardelenilor, in acelasi minut.

'68 CFR schimba pentru ultima oara - intra Yssouf Kone in locul lui Ruiz (crampe); moldovenii il trimit pe Kirovski si il scot pe Temwanjera.

'66 Bara Perreira! Sut din unghi, dupa un contraatac initiat de o pasa perfecta a lui Mara.

'65 A doua schimbare la CFR - intra Dario Flores, iese Leao (probleme musculare).

'60 Cartonas galben pentru Pavlovici. Leao rateaza cea mai mare situatie a ardelenilor - sut peste transversala, din marginea careului!

'56 Actiune Milislavjevici, centrare pentru Wesley, insa repliere perfecta a lui Dani care scoate mingea de pe fruntea brazilianului!

'51 Intra Panin, in locul lui Dubarbier, prima modificare operata de tehnicianul Toni Conceicao.

'49 Buhus scapa in careul ardelenilor, trimite in spate, iar Burdujan suteaza din pozitie ideala - sansa pentru CFR, pentru ca respinge Galiassi.

'47 La reluare, moldovenii se arunca spre poarta clujenilor: Wesley si Temwanjera trimit in blocaj, din interiorul careului, dupa o lovitura de colt.

'43 Clujenii primesc primul cartonas galben al serii - Leao.

'41 Fazele fixe raman principala arma a Vaslui - Nuno Claro iese gresit la un corner, insa nu profita niciunul din atacantii moldoveni.

'31 Ruiz reia cu capul, peste poarta. Este incercarea CFR-ului de a iesi din dominarea la care este supus de Vaslui.

'27 Vaslui solicita un nou penalty, la o intrare imprudenta a lui Galiassi asupra lui Wesley. Nici de aceasta data, arbitrul Serea nu da satisfactie echipei patronate de Porumboiu.

'22 Vaslui incearca sa profite de retragerea CFR-ului, insa nu are alte variante (deocamdata) decat sa lanseze centrari, bine controlate insa de Nuno Claro.

'18 Moldovenii cer penalty la o interventie a lui Dani asupra lui Temwanjera. Serea lasa jocul sa mearga mai departe.

'16 Ruiz la un pas de dubla: ramane singur cu Kuciak, dar il ia la tinta si portarul Vasluiului salveaza de doua ori in aceeasi faza.

'11 Temwanjera rateaza egalarea, fiind blocat de Galiassi la 7 metri de poarta!

'10 CFR deschide scorul: pleaca de la limita ofsaidului, receptioneaza pasa lui Culio si il invinge pe Kuciak. Proteste ale echipei moldovene, insa arbitrul Serea valideaza golul: 1-0 pentru Cluj.

'9 Replica ardelenilor - Culio conduce un atac pana in careul celor de la Vaslui, sutul este respins de fundasii moldovenilor.

'7 Prima actiune ofensiva a Vasluiului - centrare pentru Temwanjera, retine Nuno Claro.

'2 Dubarbier ajunge in careul molodvenilor, lasa mingea pentru Ruiz, blocat in ultima clipa.